Προς το περιεχόμενο

Οχι άλλο sata


ifigeneia13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά κάηκε ο σκληρός μου και πήρα έναν καινούτριο 80 giga αλλά έκανα το λαθος να πάρω sata και δε μου τον αναγνωρίζει με τίποτα.Έχω μητρική την ASUS A8V deluxe οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε καρτούλα pci που να έχει sata controller.

 

Έχει SATA controller το εν λόγω ΜΒ.

 

Ψάξε το bios. Νομιζω ότι by default είναι disabled o sata controller. Πρέπει να τον ενεργοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα στα specs του είδα ότι υποστηρίζει 2*SATA στο southbridge και άλλα 2 σε external controller της Promise. Δοκίμασε να αλλάξεις θέση, να βρεις τους 2 του southbridge.

 

Φαντάζομαι έχεις το manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Episeis kane ton kopo na tsekareis apo to boot pou dixnei ton controler ama gia kapoion logo sou exoun bei ta sata se raid mode. Ama sou exoun bei se raid mode kai ta kouboneis sto promise thelei drivers gia na to deis.

 

Episeis egatestise ta drivers gia ta controlers apo to cd tis mitrikis. Exei dio idi gia to idio controler, me onomata pou arxizoun apo ATA kai RAID. Vale ta ATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πω απο την αρχη.H μητρικη μου είναι η Α8V Deluxe VT6307 (VT8327)

τους drivers τους έχω χάσει αλλά πέρασα καποιούς απο το site και όταν πηγα'ινω διαχείρηση συσκευών μου δείχνει στους ελεγκτές scsi και raid

αναγνωρισμένο τον via sata raid controller και τον win xp promise fast trak

378 controller με θαυμαστικό.Μπορεί να με βοηθήσει καποιος να περάσω τον σκληρό μου(που είαναι sata)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις windows XP με service pack2 δεν χρειάζεσαι τους drivers. Κάνεις ένα φορματ μέσα από κάποιο πρόγραμμα όπως το partition magic και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalhspera,

 

Den 3erw kata poso 8a fanw xrhsimos alla eixa kai egw eixa polla problhmata me to chipaki auto se diaforetika motherboards.

 

Auto pou sou proteinw einai na baleis ton sklhro na doulepsei se SATA1 mode kai to poio pi8ano einai na ton dei kanonika.

 

An pali den ginei tipota... Apla exases 5 - 10 lepta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...