Προς το περιεχόμενο

ποσα ml reservoir για W/C


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ετοιμαζω το W/C μου και μου εμεινε η δεξαμενη μονο.

radiator:Black ice dual

Pump : L30

cpu block : Dtec

 

Εχω μια δεξαμενη απο το παλιο W/C που ειχα αλλά ειναι custom και Κοντα 6lt:mrgreen: οποτε δε χωραει μεσα στο κουτι μου :)

 

αυτες που εχω δει ειναι απο 150-550ml αλλά δε ξερω ποσα ml χρειαζονται για να ψυξουν καλα ενα καλοκλοκαρισμενο dual ή Quad core.

 

Υπαρχει και η λυση να χρησιμοποιησω τη παλια δεξαμενη αλλά τοτε θα πρεπει να ειναι εξω απο το κουτι και πρεπει να τραβαω πολυ λαστιχο απο δω κι απο κει οποτε θα χανω σε ροή νερου και δε το θελω αυτο.

 

Η παλιά δεξαμενη μου

1234586ah7.th.jpg

Οι εναλλακτικές

πλαισιο

 

Επίσης το πλαισιο εχει κατι λαστιχα primochill τα εχει βαλει κανενας??Απ οτι ειδα ειναι σιλικονης...

Εδω τα λαστιχα που υπαρχουν δε λυγιζουν με τπτ οποτε ψαχνω κατι καλο αλλά οχι πανακριβο οπως οι tygon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχααχαχ sorry για την ασχετοσύνη μου αλλά από τον τίτλο του θέματος μαμήθηκα στα γέλια....όποιος ξέρει να βοηθήσει

 

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ μόλις είδα τον τίτλο νόμιζα ότι θέλει να κάνει mod σε καζανάκι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, 6 λίτρα είναι πάρα πολλά! Φυσικά θα έχεισ χαμηλότερεσ θερμοκρασίεσ, ομωσ λάβε υπόψη σου οτι χειμωνιάζει και η θερμοκρασία πέφτει. Θυμάμαι παλιά που βυθίζανε την αντλία στα ενυδρεία :-D. Εγώ έχω 250 ml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ μόλις είδα τον τίτλο νόμιζα ότι θέλει να κάνει mod σε καζανάκι... :)

 

Μη γελας καθολου...εχει παιξει mod με water cooling (w/c) και καζανακι:mrgreen:

 

btw θα ηταν W.C και οχι W/C :-P

 

6lt ηταν το παλιο οποτε αυτα τα 150-200ml δε μου γεμιζουν το ματι:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tank σου στην θεωρία όσο πιο μεγάλο πιο χαμηλές temps θα έχεις αλλα όχι πιο κάτω από την ambient στην πράξη καμια διαφορα οποτε πάρω κάποιο που σε βολεύει να χωρέσει ωραία στο κουτί σου μέσα

 

η L30 αν μιλάμε για 1 Block μονο είναι αρκετή αλλα αν σκέφτεσαι και για δεύτερο την έκατσες αν έχεις σκοπό να την βυθίσεις στο νερό τότε τα 6 λίτρα είναι καλά γιατί η συγκεκριμένη ζεσταίνεται απίστευτα

 

primochil έχω εγώ μια χαρά σωλήνες είναι και έινια αρκετά ευλύγιστοι για τις γωνιές αλλα αν μπορείς να πάρεις tygon πάρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι στη θεωρια οσο μεγαλυτερο tank τοτ καλυτερες θερμοκρασιες γι αυτο και τα 150ml πιθανολογω οτι θα βραζουν γρηγορα :D

 

Η αντλία θα μεινει εξω γιατι οπως λες ζεματαει η ατιμη(την ιδια ειχα και στο παλιο w/c)

 

thanks για τους primochil!Aυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι αν ξερενονται με τον καιρο.Οτι θα ειναι πιο ευλυγιστοι απο αυτους που εχουμε εδω ειναι το μονο σιγουρο :D οι tygon ειναι πανακριβοι ρε πανο δε λεει, κι επειδη ειμαι και λιγο τσαπατσουλης βλεπω να χρειαζομαι 2 μετρα απο δαυτους(30euro???? no way...)

 

Μολις μου ηρθε μια ιδεα για custom tank....εχω κατι κομματια plexi που μπορουν να γινουν μια ωραιοτατη δεξαμενη! θα κανω ενα σχεδιακι στα γρηγορα να μου πειτε τη γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το δοχείο σου δεν θα έχεις πρόβλημα αν έχεις καλο airflow πάνω στο ψυγείο σου το νερό θα είναι σχεδόν στην θερμοκρασία δωματίου ;) οποτε ένα οποιο νάνε σου κάνει, οι σωλήνες δεν ξεραίνονται τώρα τους έχω και 2 μήνες μονο οποτε δεν μπορώ να σου πω σίγουρα

 

για tank εγώ έχω αυτό και με το black ice προ 2 αλλα για αντλία eheim 1250 mod ceramic και οι temps μου είναι ~28 C idle ~40 C load τώρα εσένα λογικά βάλε κάτι παραπάνω λόγο αντλίας flow/heat που βγάζει

post-42566-129062951302_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οπως ειπα πριν εχω αρκετο Plexi να καθεται και ισως προσπαθησω να κανω κατι custom.

Ετσι οπως το υπολογιζω (Δεν εχω το κουτι μπροστα μου για να παρω μετρα) το tank μπορει να παρει περιπου 1-1,5lt νερο θυσιαζοντας τρεις 5.25 θυρες απο τη προσοψη.

 

Για δειτε ενα υποθετικό στησιμο μεσα στο kandalf και πειτε μου...

Πιθανοτατα η διαταξη θα ειναι tank-->pump-->CPU-->radiator--->tank

 

wcprojectri2.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την διάταξη σου άλλαξε πρώτα περνα από το ψυγείο να κερδίσεις 2-3 βαθμούς tank-->pump-->radiator-->CPU--->tank

 

το δοχείο φέντε ok αν μπορείς κάντο αλλιώς πάρε αυτό που σου λέω και βάλτο διπλα στο board όπως έχω χώσει το δικό μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά κερδιζεις σε θερμοκρασια αλλά χανεις σε ροη...και δε ξερω κατα ποσο το dtec fuzion ειναι high ή low flow block.Αν ειναι high flow και το βαλω οπως λες παω σε ακομα υψηλοτερη θερμοκρασια(Θα το ψαξω και θα πραξω αναλογα ;) )

 

Αν μπορεις στειλε μια Photo με το tank να δω πως ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξη αν είναι αυτό το πρόχειρο σχεδιάκι, τότε το final edition πώς θα είναι ? ... :shock:

 

Ημουν στην δουλεια κι αναγκαστικα να κατεβασω το scetchup που δεν το ειχα ξαναδουλεψει :-P με 3d studio max θα ηταν καλυτερο :D

 

Λοιπον αποφασισα να παρω το ιδιο tank με τον vatos στα 250ml μιας και απ οτι κοιταξα στα Local υδραυλικαδικα:mrgreen: το μικροτερο ρακορ που υπαρχει ειναι σε μεγεθος ελεφαντα οποτε η κατασκευη θα ηταν τεραστια

 

Επίσης απ οτι ειδα μπαινει ανετα στο kandalf οποτε θα ειναι και ομορφο εκτος απο λειτουργικό(Ελπίζω μονο μη τα κανω μπανιερα παλι :mrgreen::mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...