Προς το περιεχόμενο

motherboard me dual channel - DDR


peterp@n^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Θα χαλασει το DUAL Channel, αλλα στις εφαρμογες που χρειαζονται πανω απο 512ΜΒ ραμ το pc πλεον δε θα αργει να ανταποκριθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 100% σίγουρο αυτό.

 

Εγώ έχω μητρική με το nforce 2 και έχει 3 θέσεις για μνήμη, οι 2 κολλητές (0 & 1) και μια πιο απόμακρη (2).

 

Στην αρχή είχα 2 μνήμες 256 ΜΒ DDR 333MHz (αλλά χρονισμένες στα 133 MHz) σε Dual Channel (θέσεις 0 και 2) και εμφανιζόταν το dual channel. Αν τις έβαζα στις θέσεις 0 και 1 έσβηνε.

Άρα είδα ότι το ένα κανάλι είναι οι κολλητές θύρες (0 και 1) και το άλλο η 2.

Έτσι έβαλα και μια 512 ΜΒ στη θέση 2 και τις 256 στις θέσεις 0 και 1 και συνέχισε το dual channel να εμφανίζεται.

Τώρα έχω δυο 512 mb μια στη θέση 0 και μια στη θέση 2 και φυσικά έχει dual channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι το nforce 2 (και γενικα μητρικες με 3 Θεσεις ραμ) μπορουσαν να λειτουργησουν υπο προϋποθεσεις dual channel ακομα και 3 ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xalasei, den xalasei to dual channel, me 1Gb den tha einai poly kalytera??

pantws n-force2 einai to motherboard k exei 3 theseis ram. Twra oso anafora to neo DIMM, den kserw an paizei na vrw to idio.. peirazei an einai diaforetiko apo ta alla 2??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτάται από τις εφαρμογές ... Εγώ π.χ. είχα μόνο ένα dimmάκι 512MB, και βάζοντας το δεύτερο 512, η διαφορά ήταν πασιφανής :wink: Ναι, ναι, ακόμα και στην περιήγηση στα Windows XP :wink: Στα παιχνίδια, εκεί ήταν που πραγματικά έμεινα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπο προϋποθεσεις

 

Έτσι ακριβώς.

 

Και σύμφωνα με το manual της μητρική, για μεγιστοποιημένο dual channel (128 bit) αποτέλεσμα, πρέει να τοποθετήσω ένα από τα 2 modules μνήμης στη θέση DDR2. Το σύστημά μου το έχω δοκιμάσει και με 1280 MB RAM (512 (0) + 256 (1) + 512 (2) και πάλι εμφανίστηκε το Dual Channel ως enabled, αλλά δεν την άφησα την 256 επειδή είχε timings 6-3-3-2.0, ενώ οι 521 έχουν 6-2-2-2.0.

 

Να σου πω πολύ διαφορά δεν είδα, μόνο στις βαριές και πολλές δουλειές (Corel Draw + Winamp + Internet Explorer μαζί - μην ξεχνάμε έχει και μια ηλικία το pc μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο. Επειδή σήμερα τα 1024 θεωρούνται μέτρια ποσότητα μνήμης...

 

Κι επίσης μη νομίζεις ότι το dual channel σου δίνει πάντα διπλάσια ταχύτητα εγγραφής/ανάγνωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...