Προς το περιεχόμενο

ANAPTIXI LOGISMIKOU


lOwRaEd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να φτιάξεις ένα δικό σου λειτουργικό πρέπει πρώτα να κατανοήσεις πως δουλεύει το hardware και η αρχιτεκτονική του υπολογιστή!!!

 

Στην συνέχεια σίγουρα θα πρέπει να προγραμματίσεις σε C.

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά είναι πολύ δύσκολο project άλλα δες αυτά τα site.Μπορεί να βρείς κάτι!!!

 

http://www.planetsourcecode.com

whitepapers.technologyevaluation.com

 

Καλή επιτυχία φίλε μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε lOwRaEd,

 

η ερώτησή σου είναι ανάλογη με την ακόλουθη:

"

Oti gnwseis exete peri magirikis tha thela na mou tis peite.

kai site pou tha vrw keimena.

 

Eyxaristw.

"

 

Πιστεύεις αλήθεια ότι διαβάζοντας τις απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση -και κάνοντας ότι άλλο σε φωτίσει ο Θεός- θα γίνεις μάγειρας;

 

Μήπως θα ήθελες να ρωτήσεις:

"

Thelo na gino mageiras.

Ti prepei na kano?

"

Μην παρεξηγηθώ, στόχος μου απλώς είναι η διευκρίνηση της ερώτησης-θέματος την οποία παρακαλώ να επαναδιατυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η ερώτηση είναι πιο σωστή εάν ερμηνευτεί ως "Εάν έχετε κάποιες συμβουλές ώστε να ξεκινήσω να μαθαίνω προγραμματισμό".

 

Η καλύτερη λύση είναι να ξεκινήσεις με:

 

1

Βασική θεωρία προγραμματισμού (μεταβλητές, λογική ροής προγράμματος, εντολές επιλογής-επανάληψης και ένα σωρό άλλα).

 

2

Χρησιμοποιώντας αυτές τις παραπάνω γνώσεις θα μπορέσεις να μάθεις ψευδοκώδικα και να προχωρήσεις σε επίλυση αλγόριθμων (μαθηματικά προβλήματα κυρίως π.χ. εμφάνιση πρώτων αριθμών από 1-1.000.000, εύρεση τετραγωνικής ρίζας από αριθμό, υπολογισμός δίσεκτων ετών και ό,τι μπορείς να φανταστείς).

 

3

Το τελευταίο βήμα είναι η επιλογή γλωσσών, εργαλείων, τεχνολογιών. Με ότι και να ασχοληθείς καλό είναι, αρκεί να μην κολλήσεις εξ' ολοκλήρου σε αυτό.

 

Ότι γράφω είναι από προσωπική πείρα, εάν δεν συμφωνείτε σε κάτι διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...