Προς το περιεχόμενο

Επανεκκίνηση υποογιστη χωρίς λόγο.


Jim267

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στο καλοκαίρι ο υπολογιστής μου έκλεινε ξαφνικά χωρίς λόγο.Μερικοί μου είπαν πως ανεβάζει θερμοκρασία και ότι πρέπει να αλλάξω ανεμιστηράκι στον επεξεργαστή.Πήρα λοιπόν το ZALMAN CNPS7000B (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912204) και το έβαλα αλλά το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε.Σκεφτομαι τώρα μήπως είναι πρόβλημα τροφοδοτικού και δεν ξέρω τι να κάνω.Καμιά ιδέα;

Υ.Γ. Έχω επεξεργαστή Intel Pentium 4 2.00GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο καλοκαίρι ο υπολογιστής μου έκλεινε ξαφνικά χωρίς λόγο.Μερικοί μου είπαν πως ανεβάζει θερμοκρασία και ότι πρέπει να αλλάξω ανεμιστηράκι στον επεξεργαστή.Πήρα λοιπόν το ZALMAN CNPS7000B (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912204) και το έβαλα αλλά το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε.Σκεφτομαι τώρα μήπως είναι πρόβλημα τροφοδοτικού και δεν ξέρω τι να κάνω.Καμιά ιδέα;

Υ.Γ. Έχω επεξεργαστή Intel Pentium 4 2.00GHz

 

xoris na kano to kserola..apla apo prosopikh mou ebireia thn eixe akousei k o dikos mou k travage restart sinexeia...opote piga se ena gnosto mou texniko gia allo thema k mou testaer ths 2 mnhmoules pou eixa pano! i mia eixe paradosei pnyma k htan i aitia gia ta synexh restart! an exeis 2 mnhmoules dokimase to systhma sou mia-mia na deia an sou kanei akoma to provlhma! ego tora th mia thn exo kanei brelok! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον ProEvoFan.

 

Δοκίμασε επίσης να τις αυξήσεις και λίγο την τάση (από τα 2,5 volts στα 2,6 volts αν είναι DDR-1, αυξάνεται η σταθερότητα έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αν ξεσκονισεις τα 'επικινδυνα' σημεια να διαπιστωσεις καλυτερη συμπεριφορα σε οτι αφορα τις θερμοκρασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεσκονισε τον καλα,φυσα τον με αερα αν μπορεις,αυτη ειναι η λυση,εφοσον δεν εχεις ιο η προβληματικο τροφοδοτικο!!!!Δεν ψυχεται καλα ο Η/Υ ανεβαζει θερμοκρασιες σβεινει για να μην καει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τετοιες περιπτωσεις, θα εξεταζεις πρωτα απόλα μνημες. Οχι με το memtest, ισως δεν σου δειξει τιποτα. Θα βαζεις αλλες (αν μπορεις να βρεις) κι εκει θα βγαλεις συμπερασμα. Εχω παθει χοντρη πλακα με μια αντιστοιχη περιπτωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου όταν σου έκανε επανεκκινήσεις και σου είπαν για θερμοκρασίες τις κοίταξες καθόλου πριν προβείς σε αγορά νέου ανεμιστήρα;27 ευρώ για έναν ανεμιστήρα μόνο σε έναν π4 2.0 δεν αξίζει χωρίς να είσαι και σίγουρος για το τι φταίει.Εκτός και αν τον υπολογιστή σου τον δουλεύεις με ανοικτό κουτί μέσα σε ένα εργοτάξιο με μπουλντόζες το θεωρώ εντελώς απίθανο να σου κάνει επανεκκινήσεις λόγω σκόνης όταν μάλιστα ο ανεμιστήρας δεν πρέπει να να είναι πάνω απο 2 μηνών. Έχω έναν ζεστότατο athlon xp2000 που δουλεύει σε δωμάτιο ανοικτό απέναντι σε παραλία και χωματόδρομο όλη την μέρα με θερμοκρασίες που μπορεί να φτάνουν και τους 36 βαθμούς στο δωμάτιο και δεν τον έχω καθαρίσει ποτέ τα τελευταία χρόνια και δεν έπαθε κάτι.Σε αυτές τις περιπτώσεις το πιο απλό και το πρώτο που θα κάνεις είναι να κοιτάξεις τις μνήμες σου. Από τη στιγμή που έχεις 2 μνήμες δοκίμασε να βγάλεις τη μια απο τις 2 και δοκίμασε να δεις τι γίνεται.Κάνε το ίδιο και με την άλλη. Τρέξε μεμτεστ.Ίσως να μη σου βγάλει κάτι αλλά δεν χάνεις τπτ (παλιότερα είχα το ίδιο πρόβλημα και το μεμτεστ δεν έδειχνε τπτ.Απλά ήταν ασύμβατη η μνήμη).Δοκίμασε άλλες μνήμες από κάποιον φίλο σου.Επίσης καλό θα είναι να κοιτάξεις καλού κακού και τις θερμοκρασίες σου. Αν το πρόβλημα συνεχίσει βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...