Προς το περιεχόμενο

ΣΠΙΤΙΚΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. σας από ΡΕΘΥΜΝΟ…

Παίρνω το θάρρος να σας γράψω, καθώς έχω πονοκεφαλιάσει,όσον αφορά το ασύρματο δίκτυο και επειδή είμαι και λίγο άσχετος, διαβάζω, διαβάζω να καταλάβω ότι αφορά τα ασύρματα δίκτυα, αλλά εις μάτην .

Δεν θέλω όμως να σας κουράσω και σας λέω αμέσως το πρόβλημά μου:

Κατ΄αρχάς πρέπει να σας πω ότι έχω τρεις οικιακούς υπολογιστές σε τρία(3) διαφορετικά δωμάτια. Οι δύο είναι των παιδιών(15 και 13 ετών) και ο άλλος εμένα.

Να τους συνδέσω με καλώδια μεταξύ τους ,δηλαδή ενσύρματο δίκτυο το ξεχνάμε. Άρα ΑΣΥΡΜΑΤΟ προφανώς! Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα…Το σίγουρο είναι ότι χρειάζομαι ένα modem/router και 3 ασύρματες κάρτες PCI . Σωστά; Σωστά θα μου πείτε. Έλα όμως που θέλω νάχω και τις καλύτερες ταχύτητες. Εδώ τώρα πρέπει να σας κουράσω λίγο, αν και εσείς είστε ακούραστοι σ΄αυτά, καθώς βλέπω ότι βοηθάτε τον καθένα εδώ μέσα. Γιαυτό αρχίζω τις ερωτήσεις και ο θεός βοηθός.Ελπίζω να μην παίξω με τα νεύρα σας, καθώς και κάποιοι άλλοι, μια κιέξω, πιστεύω, να κατανοήσουν τι πρέπει να κάνουν σε ανάλογη περίπτωση…

1. ΟΤΕ ή Forthnet; ( σε 25 μέρες θάχουμε εδώ ιδιόκτητο δίκτυο. Ο ΟΤΕ έχει)

2. Modem/router και access point μαζί, όλα σε ένα δηλαδή ή δεν χρειάζεται το access point;

3. Το από πάνω να είναι συμβατό με 802.11g ή n; Να είναι συμβατό adsl 2,2+ ή με wimax g; Σημείωση (λένε ότι το 802.11n έχει ξεκινήσει τώρα και έχει και αυτό υψηλές ταχύτητες. Το ίδιο λένε και για το wi max g)

4. Οι ασύρματες κάρτες pci να είναι ίδια μάρκα με το modem/router;

5. Στις ασύρματες κάρτες τι πρέπει να προσέξω για να αποδίδουν υψηλές ταχύτητες ;

6. Θα έχω πλήρη ασφάλεια ή θα μπαίνει ο κάθε πικραμένος «χακεράκος» και ο κάθε πικραμένος της γειτονιάς;

7. Θα έχουν θορύβους, παράσιτα; Θα παρεμβάλλονται οι τοπικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί ή λόγω καινούργιας τεχνολογίας, το παλιό αυτό φαινόμενο έχει εκλείψει;

8. Θα έχω απώλειες; Θα υπάρχει εμβέλεια σωστή; Γιατί τα p/c μπορεί να΄ναι σε τρία διαφορετικά δωμάτια, αλλά η απόσταση του ενός από του άλλου είναι πολύ κοντά.

9. Θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε(να μου προτείνετε ) για ένα πάρα πολύ καλό modem/router κλπ και για 3 πάρα πολύ καλές ασύρματες κάρτες; ΣΗΜΕΙΩΣΗ Δεν ενδιαφέρουν τα χρήματα,αρκεί όπως σας είπα να έχω ασφάλεια και υψηλές ταχύτητες(εδώ είναι το ζουμί πιστεύω. Τι μάρκα/μοντέλο να είναι;)

10. Τι άλλο με συμβουλεύετε/προτείνετε για το ασύρματο δίκτυο που πάω να στήσω, από την πείρα σας και την επιστημονική σας κατάρτιση;Ίσως σας κούρασα κιόλας και μόνο που τα διαβάσατε. Αλλά πιστέψτε με , τουλάχιστον θα βοηθηθούν πάρα πολλοί φίλοι έτσι. Κάποτε πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν κάποιος φίλος θέλει κάτι περισσότερο και μπορώ μην διστάσετε:

[email protected]

 

Πολλούς χαιρετισμούς από το πάντα όμορφο ΡΕΘΥΜΝΟ

p.s Και απο Ρέθυμνο ότι θέλετε μη διστάσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ιδιοκτητο, αφου υπαρχει (μεχρι να ενεργοποιηθεις θα εχουν περασει οι 25 μερες).

2) Δεν χρειαζεσαι acess point. Ενα ρουτερ δινει σημα σε ολο το σπιτι εκτος αν εχεις τιποτα 2 μετρα παχος τειχους απο τιτανιο :mrgreen:

3) Με πιανεις αδιαβαστο. Πιστευω οτι ενα 802.11.g φτανει.

4) Οχι απαραιτητα.

5) Τιποτα ιδιαιτερο. Οι φτηνες λυσεις δινουν 54Mbps και οι ακριβες 108Mbps. Και οι 2 κρινονται επαρκεις.

6) Αυτο εξαρταται απο εσενα. Θα κλειδωσεις με κωδικο το ρουτερ. Αν το αφησεις ξεκλειδωτο λογικο ειναι να μπαινει οποιοσδηποτε.

7) Οχι, δεν υπαρχουν τετοια προβληματα.

8 ) Απωλειες δεδομενων, οχι φυσικα. Απωλεια ισχυως ισως λιγο (αντι να πιανει 54Mbps μπορει να πιανει πχ. 36Mbps). Αλλα και παλι το max της adsl2+ ειναι 24Mbps οποτε εισαι καλυμενος.

9) Δεν εχω ασχοληθει και πολυ. Οι περισσοτεροι προτεινουν zyxel. Εγω με ενα "ταπεινο" Linksys WAG200G ειναι απολυτα ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε. Πάμε λοιπόν

1. Εγώ έχω forthnet.

2. Το μόντεμ/ ρούτερ είναι και access point

3. Προτιμώ το g μιας και είναι δοκιμασμένο.

4. Δεν παίζει ρόλο η μάρκα, θα πρότεινα usb adaptorakia να μην ανοίγεις κουτιά

5. Οι συνήθεις ταχύτητες 54 mbs kai 108 mbs σε καλύπτουν.

6. WEP, WPA-preshared key κλπ και θα είσαι μια χαρά.

7. Μπαααα....

8. Δεν νομίζω να έχεις απώλειες

9. Linksys & Netgear

10. Δεν έχω ιδιαίτερη επιστημονική κατάρτηση, αλλά τι τις θέλουν τις υψηλές ταχύτητες τα 15χρονα ;

 

PS: Είχα μια φιλενάδα από τα Ρούστικα, κοντά στο Ρέθυμνο. Τι να γίνεται άραγε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ena router arirmato 3 kartes pci asirmates.sosta.

forthnet idioktiko .mexri 24 mbps kai oxi 1 mbit tou ote.timi idia timi me ta 2 mbps tou ote.

2.ola se ena px linksys wag200 zyxel 660hw

3.xexna to n gia tin ora.draft n akoma stin dokimi mikri gkama akrivo kai paei legontas.to g kaliptei ta 24 mbps tou adsl

4.an kai protinetai px kartes linksys me router linksys mia kai oi kartes exou nkai megali kerea den einai ipoxreotiko

5.oles pezoun 54 mbps ektos apo kapoies pou ipotithetai oti pezoun sta 100 peripou alla ine oloklliri istoria.prepei na ine ola idia

marka opos episis kai na ipostirizoun auto to boost

6.to klidoneis me wpa i wpa2.

7.den parembaletai tipota.

8.an ine konta den exeis provlima.provlima tha ixes ama itan makria.exo balei kai pc to ena dipla sto allo.3 stin seira.

9.linksys i zyxel

10.etimasou na skaseis kana 250 sinolo.

 

p.s den protino usb antaptorakia.nai men den anigeis kouti alla exeis ola ta provlimata ton usb sin oti den exoun kali kerea.an deis px karta pci tis linksys me 20 pontous kerea....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν φανταζεστε πόσο πολύ με βοηθήσατε,όχι μόνο εμένα ,αλλά ισως και άλλους...1000 ευχαριστώ και λίγα είναι...Απλά μια διευκρίνηση ακόμα.Δηλαδή αντι για πανακριβες ασύρματες κάρτες PCI των 85 ευρώ τα USB στικάκια θα κάνουν τη δουλειά τους ,έστω και αν τα δωματια είναι τρία μέτρα μεταξύτους?

Υ.Γ Φίλε AlexNet,προσπαθώ και θα τα καταφέρω, να απομακρύνω τα 15χρονα,απο τα δίαφορα P/C Νετς και τους υποσχέθηκα ότι κάθε Κυριακή και εφόσον είνα εντάξει με τα μαθήματά τους, θα μπαίνουν στο δίκτυο για να παίζουν απο το σπίτι Line age Κλπ ενώ ταυτόχρονα θα μπορώ,πιστεύω, να ελέγχω τι siteς επισκέπτονται...Και όπως καταλαβαίνεις το on line απαιτει υψηλές ταχύτητες και όχι 1024 που κοροϊδευουν τον κόσμο.Όσο για την φιλενάδα έλπίζω νάναι καλά και αυτή αν και δεν ξέρω...Πάντως έχω καλούς φίλους απο τα Ρούστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

papasofs1 den kanei i grammi to game alla to ping to game.ti na kaneis 100 mbit grammi an exeis ping ston theo.toso kaio me 768 pos epezan oloi online?b.ta stickakia einai apli kali lisi an den exeis megali apostasi.50 euro kanei mia linksys pci oxi 85.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ εξήγησέ μου τι είναι αυτό το ping για το παιγνίδι?Επίσης δες αυτά παρακάτω και πές μου σε παρακαλώ.Υπόψη ότι απά σκεφτομαι και γώ ΄πωσ όλοι :Θέλουμε τις καλύτερες ταχύτητες. Ουτοπία; ίσως.αλλά αν μου εξηγήσης ισως και να καταλάβω περισσότερο και να μην δίνω τσαμπα λεφτά ,επειδή και γω δεν τα βρισκω στο δρόμο...

Σε ευχαριστώ

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615115

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615116

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ping.xronos apokrisis apo tin mia pleura mexrti tin alli.koinos patao ena koumpi gia na epitethei o xaraktiras kai posi ora kanei se miliseconds gia na ipakousei auto pou kano.an auto ginetai meta apo 10 ores tha einai san slow motion.to ping den to kanei o router alla kai o isp kai an pefteis se idioktiko i oxi.an einai pita to dslam i oxi.ego den pezo paixnidia opote gia parapano pragmata as pei kapoios gamer.to wag300n to exoun parei kapoia atoma apo edo mesa vatos locos einai o enas i kano lathos kai exoun balei extra fan gia na min zestenetai kai exoun kai kamposa disconect.ego gia tin ora ime ligo against tou n protokolo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου λέει και ο poulinos δεν χρειάζεται να πας στο πρότυπο "n" αλλά προτίμησε το "g". Αντίστοιχα λοιπόν:

Router: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

PCI: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615009

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615001

 

Άρα πολύ πιο μικρό το κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δικη μου γνωμη ειναι να μην προβεις σε ασυρματο δικτυο

ΚΑι αυτο διοτι εχεις απωλειες σηματος (απο δικια μου εμπειρια)

 

Βαλε καλυτερα μπριζες home plug και μετεφερε το δικτυο ενσυρματα

Ουτε wep κλειδια ουτε παρεμβολες

 

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑι τελικά μάλλον με πείσατε...Έτσι θα γίνει και θα το κάνω με καλώδια νάχω όπως και σεις λέτε το κεφάλι μου ήσυχο...απλά τώρα προβληματίζομαι για τον πάροχο όπως ήδη σας έγγραψα (ΟΤΕ Ή FORTHNET).H Forthnet έρχεται εδω γύρω στις 20 Οκτωβρίου και με το καλημέρα 24Mbps.Ο ΟΤΕ πάλι απο την άλλη πιο αξιόπιστος αλλά ίδια λεφτα που θα έχουν τα 24 αυτός έχει τα 1024 άν δεν κάνω λάθος.Επειδή ξέρω ότι έχω κουράσει,μήπως μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστώ για να καλωδιοθώ;;

Φίλε axidous τι είναι το home plug και ποθ το τοποθετώ;

Χίλια τα ευχαριστώ και πολλούς χαιρετισμούς από ΡΕΘΥΜΝΟ

 

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δικη μου γνωμη ειναι να μην προβεις σε ασυρματο δικτυο

ΚΑι αυτο διοτι εχεις απωλειες σηματος (απο δικια μου εμπειρια)

 

Βαλε καλυτερα μπριζες home plug και μετεφερε το δικτυο ενσυρματα

Ουτε wep κλειδια ουτε παρεμβολες

 

φιλικα

 

ΝΑι τελικά μάλλον με πείσατε...Έτσι θα γίνει και θα το κάνω με καλώδια νάχω όπως και σεις λέτε το κεφάλι μου ήσυχο...απλά τώρα προβληματίζομαι για τον πάροχο όπως ήδη σας έγγραψα (ΟΤΕ Ή FORTHNET).H Forthnet έρχεται εδω γύρω στις 20 Οκτωβρίου και με το καλημέρα 24Mbps.Ο ΟΤΕ πάλι απο την άλλη πιο αξιόπιστος αλλά ίδια λεφτα που θα έχουν τα 24 αυτός έχει τα 1024 άν δεν κάνω λάθος.Επειδή ξέρω ότι έχω κουράσει,μήπως μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστώ για να καλωδιοθώ;;

Φίλε axidous τι είναι το home plug και ποθ το τοποθετώ;

Χίλια τα ευχαριστώ και πολλούς χαιρετισμούς από ΡΕΘΥΜΝΟ

 

[email protected]

 

bale forthnet.b.oti iparxei apoleia simatos den simenei oti den pezei. to asirmato einai 54 mbps kai to adsl den tha einai oute 15 mbps.

b.to home plug to theoro oti xirotero san lisi.a.an exei trifasiko reuma an exeis ups an exeis polipriza kai alla tosa isos den pexei.ego me seira protereotitas tha pigena .kalodio meta wireless kai stin esxati me home plug stil devolo.to na baleis ena wpa kklidi mia fora den einai kopos.na pareis stil devolo kai na min pexei kai na pane xamena.kaneis den stinei asirmato me home plug .oloi pane ite me to gnosto kalodio ite me wireless.an den exeis megali apostasi ola tha pexoun mia xara me wireless.ego exo pc me wireless o bro me wireless kai o geitonas apo kato 2 orofous me wireless me linksys wag200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...