Προς το περιεχόμενο

Νέο PC 500-600 Eυρώ


cinemak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Αποφάσισα μετά από αρκετά χρόνια να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή και είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις γενικά απ'το PC μου: βλέπω κυρίως ταινίες, σερφάρω και κατεβάζω απ'το ίντερνετ, δε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα απαιτητικά προγράμματα και σπάνια παίζω παιχνίδια. Δουλεύω όμως αρκετές ώρες στον υπολογιστή κι έτσι θέλω κάτι σχετικά γρήγορο που να τρέχει κ τα Vista με άνεση.

Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι το πολύ μέχρι 600 ευρώ χωρίς οθόνη (έχω ήδη μια 19άρα tft).

 

Θα ήθελα να τον αγοράσω απ'το Πλαίσιο με συναρμολόγηση δική τους κι έκανα την εξής πρόχειρη σύνθεση στη σελίδα τους:

ΚΟΥΤΙ: Τurbo-X - Middle ATX PL05A-BK

CPU: AMD 64 X2 (sAM2) 4200 (2.2GHz)/2x512kb

MOBO: ASUS M2NPV-VM (sAM2, DDR2, VGA)

RAM: CRUCIAL Ram 2GB Kit DDR2 667

ΣΚΛΗΡΟΣ: WESTERN DIGITAL 120 GB (7200rpm, 8MB Cache, SATA 2)

 

Γενικά μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω μεγαλύτερο σκληρό ή να πάρω ένα δεύτερο σκληρό; Μου φαίνεται πιο εύκολο απ'το να κάνω partition.

Επίσης, αυτή η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου κ κάρτα γραφικών. Πιστεύετε ότι πρέπει να αγοράσω επιπλέον κάρτες ή αυτές αρκούν για τις ανάγκες μου;

 

Η σύνθεση αυτή στο Πλαίσιο κάνει περίπου 500 ευρώ μαζί με DVD-RW και τα Vista εγκατεστημένα.

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποια αλλαγή ή να κάνετε κάποια παρατήρηση θα σας ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαλησπερα και καλωσήλθες!

Προλαβες το τελευταιο μου ποστ, καθως αυριο αρχιζουν τα σχολεία κι ενοψει τριτης λυκειου θα παρθουν μετρα...

 

Το pc που επελεξες τρεχει μια χαρά τα vista, αν και θα προτεινα ανεπιφυλακτα δισκο χωρητικοτητας 250GB (αφου ιντερνετιάζεσαι κιολας :) )

Επισης δωσε ενα λινκ απο την μητρικη να δουμε τι καρτα onboard γραφικων εχει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=864730

 

Κάποιος μου πρότεινε πάντως να πάρω μια μητρική Albatron (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=982482) και να πάρω μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών Connect3D HD 2600 Pro 256MB και μου φαίνεται καλύτερη λύση.

 

Όσο για τον σκληρό σίγουρα χρειάζομαι μεγαλύτερη χωρητικότητα. Απλώς, όπως έγραψα, δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει να πάρω 2 σκληρούς ή 1 με μεγάλη χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=864730Όσο για τον σκληρό σίγουρα χρειάζομαι μεγαλύτερη χωρητικότητα. Απλώς, όπως έγραψα, δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει να πάρω 2 σκληρούς ή 1 με μεγάλη χωρητικότητα.

 

Καλύτερα 1 σκληρό δίσκο. Οι 2 σκληροί δίσκοι και πιο πολύ ρεύμα θέλουν και θα έχεις το άγχος "γέμισε ο ένας, να μεταφέρω στον άλλο" και πιο ακριβά θα σου βγουν 2 μικροί παρά ένας μεγάλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα και εγω :-D

 

@ cinemak θα συμφωνησω με τα παιδια που ειπαν για το σκληρο δισκο.Κοιταξε για 250 GB και ανω και επειδη εχει μικρη διαφορα με τα 320 GB αν μπορεις προτιμησε καποιον τετοιο.Η χωρητικοτητα του σκληρου δισκου ειναι επενδυση και απο τη στιγμη που κατεβαζεις απο το ιντερνετ θα τα χρειαστεις στο αμεσο μελλον τα περισσοτερα GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μου πρότεινε πάντως να πάρω μια μητρική Albatron (http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=982482) και να πάρω μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών Connect3D HD 2600 Pro 256MB και μου φαίνεται καλύτερη λύση.

Όντως είναι καλύτερη λύση, αλλά το θέμα είναι να μην ξεφύγεις από το baget...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μη παρεις καθολου καρτα γραφικων. εχει ενσωματωμενη η μητρικη. οποτε κοβεις κιαλλα λευτα. μπορεις να παρεις καλυτερο συστημα ψυξης για τον επεξεργαστη. για τις αναγκες σου νομιζω ειναι οτι πρεπει με το παραπανω και σου βγαινει και πιο φτηνα....)

 

η μητρικη εχει μονο 2 υποδοχες μνημης. αλλα δε νομιζω να σε πειραζει... 2γιγα θα κρατισουν πολυ καιρο...

post-15206-129062951374_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμενη ψυκτρα cpu την εχεις δουλεψει καθολου?Ειναι στα επιπεδα της stock intel?Γιατι μου κανει για χειροτερη...

Επισης μαζι σου στην παραπανω συνθεση αλλα θα προτιμουσα αλλη μητρικη χωρις ενσωματωμενη καρτα γραφ(μιας και η 7600gs με 35ευρω ειναι τρομερη αγορα)και με 4 σλοτ για ραμ,οποτε θα ελεγα για p5k η abit ip35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μείνε μακρία απο τους amd...μπορει να εχουν καλυτερη σχεση χρήματος-αποδοσης αλλα θα σου βγάλουν την ψυχή(μιλάω απο προσωπική πείρα)... αν θελεις 2 σκληρους καντους raid και θα χτυπάς τρομερές ταχύτητες αλλά καλού κακού κανε κανένα ευχέλαιο να κρασάρουν τα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μη παρεις καθολου καρτα γραφικων. εχει ενσωματωμενη η μητρικη. οποτε κοβεις κιαλλα λευτα. μπορεις να παρεις καλυτερο συστημα ψυξης για τον επεξεργαστη. για τις αναγκες σου νομιζω ειναι οτι πρεπει με το παραπανω και σου βγαινει και πιο φτηνα....)

 

η μητρικη εχει μονο 2 υποδοχες μνημης. αλλα δε νομιζω να σε πειραζει... 2γιγα θα κρατισουν πολυ καιρο...

 

 

πολύ καλό αν και θα πρότεινα μια λίγο καλύτερη μητρική και kingston μνήμες (sorry για το διπλο ποστ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενκά είναι καλή επιλογή..

2 σημεία μόνο...

1)ίσως καλό θα είναι μεγαλύτερο σκληρό...

2) κάρτα ήχου δεν νομίζω να χρειαστείς..όμως κάρτα γραφικών..(έστω την πιο φτηνή που υπάρχει)ίσως να ήταν καλό..κάτι παραπάνω θα μπορεί να παίξει από παιχνίδια σε σχέση με την ενσωματωμένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAi ta duo pou sou proteivouv oi sapphire kai tolis86 eivai kala systhmata kai idika sto 8ema apodoshs/timhs. Kai pavta oti plhrwveis perveis gia paradeigma h 2600 8a sou dosei kalhteres epidoseis se Gaming kai futureproof (vista, dx10), alla av dev 8es gaming glitwveis 75 euro :-)

Sklirw opos eipav kai oi prohgoumevoi megalitero apo 300Arri gia va exei kalh timh/apodosh :-)

 

Kaloshr8es sto Insomnia!

 

Sorry pou 8a bgw ligo off topic.. alla

paylidis:

"μείνε μακρία απο τους amd...μπορει να εχουν καλυτερη σχεση χρήματος-αποδοσης αλλα θα σου βγάλουν την ψυχή(μιλάω απο προσωπική πείρα)..."

Malwn exeis mikrh peira!

 

"πολύ καλό αν και θα πρότεινα μια λίγο καλύτερη μητρική και kingston μνήμες (sorry για το διπλο ποστ)"

Malwv agapas thv Kingston!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αν και με έχετε μπερδέψει λίγο να πω την αλήθεια. :-P

 

Γενικά πάντως προσανατολίζομαι προς τη σύνθεση του Sapphire, με μόνη αλλαγή ίσως το τροφοδοτικό (μου πρότειναν καλύτερα ένα Seasonic M12-500 το οποίο κοστίζει φυσικά παραπάνω αλλά πρέπει να είναι πιο αξιόπιστο) και δεν έχω αποφασίσει ακόμη για την κάρτα γραφικών.

 

Όσο για τον AMD, η αλήθεια είναι ότι έχω μόνο (καλές) εμπειρίες με Intel, αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω μια φορά και AMD ειδικά αφού είναι τόσο φτηνοί.

 

Βέβαια, θα ήθελα να ακούσω για την "προσωπική πείρα" του paylidis... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...