Προς το περιεχόμενο

Πηγα για μαλλι... Lexmark x2480 - Βοηθεια!


ocelotgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γυρνωντας σημερα απο την σχολη, κ αφου ειχα δωσει 25ε για σημειωσεις c, java κ λειτουργικα, λεω απο μεσα μου "Δεν γ@@ιεται, πολυ τραβηξε, παω να παρω εναν εκτυπωτη". Βλεπετε, ο "προηγουμενος" hp 690c(!) ειχε παραδωσει το πνευμα χρονια τωρα...

Τελικα μετα απο λιγο ψαξιμο στο νετ, αποφασισα να ανεβασω λιγο το budget κ να παρω ενα φθηνο πολυμηχανημα...

Φευγω λοιπον απο το σπιτι με προορισμο το mall, οπου θα εκανα μια μινι ερευνα αγορας (αν κ ειχα καταληξει σε ενα all-in-one της canon, με 60ε). Μπαινω πλαισιο, multirama, fnac (ολα καλα ως εδω, πιο πολυ απο περιεργεια τριγυρνουσα) κ τελος κωτσοβολο... Τι το θελα... Με το που μπαινω, φατσα καρτα καθεται ενα πολυμηχανημα Lexmark με τιμη... 35ε!! Ε, δεν ηθελε κ πολυ... Ρωταω εναν πωλητη γιατι ειναι τοσο φτηνο:

-Ε, να, ξερετε, ειναι παλιο μοντελο...

-Α, μονο αυτο?

-Ε, κ το τελευταιο κομματι στο καταστημα ειναι αυτο, που εχουμε για επιδειξη...

-Κ εχει μονο ενα μελανι για ολα ε? (εγχρωμο)

-Ε, ναι, στα 20ε...

Ε, κομπλε λεω, θα το παρω... Μου το συμμαζευει στο κουτι, το παιρνω, πληρωνω, φευγω. Φτανω σπιτι, το στηνω, κ αρχιζω κ ψαχνω στο νετ info...

Το τι θαψιμο διαβασα δεν περιγραφεται... Τεσπα, ολα τα μεγαλα eshop δεν εχουν μελανια του κ η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Εχει κανενας σας μηπως ιδεα αν θα μπορεσω να κανω δουλεια με ενα κιτ refill, καθως κ που θα μπορεσω να βρω? Οι κεφαλες ειναι πανω στο μελανι, το θεμα ειναι ομως οτι δεν το εχω ξανακανει κ δεν ξερω που πρεπει να τρυπησω...

 

Τεσπα, ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια, κ μακρια απο δαυτο!!

 

ΥΓ: Α, καθε μελανι βγαζει 40-50 σελ. διαβασα... κ κανει 20ε... κλαψ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχάς η τιμή είναι απίστευτη… το κυριότερο είναι πως μπορείς να γεμίζεις μόνος σου τα μελάνια πολύ εύκολα και να αγοράζεις τα refill του με διαφορετικό chip αν είναι κλειδωμένος!! Τώρα όσων αφορά τις 40-50 σελίδες που λες πρέπει να υπερβάλεις κάπως νομίζω αλλά παρόλα αυτά να θυμάσαι πως σκέτο scanner δεν αγοράζεις με αυτά τα λεφτά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν πας τα μελάνια στα διάφορα καταστήματα αναγώμωσης? και μην ψάχνεις μόνο στα γνωστά καταστήματα, έχει πολλά που μπορείς να βρείς.

 

ότι πληρώνεις, πέρνεις φίλε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχάς η τιμή είναι απίστευτη… το κυριότερο είναι πως μπορείς να γεμίζεις μόνος σου τα μελάνια πολύ εύκολα και να αγοράζεις τα refill του με διαφορετικό chip αν είναι κλειδωμένος!! Τώρα όσων αφορά τις 40-50 σελίδες που λες πρέπει να υπερβάλεις κάπως νομίζω αλλά παρόλα αυτά να θυμάσαι πως σκέτο scanner δεν αγοράζεις με αυτά τα λεφτά…

 

ετσι πιστευα κ εγω φιλε μ, πως ολοι υπερβαλαν στα review τους, μεχρι που τυπωσα το προγραμμα της εξεταστικης (5 σελ.) κ απο τις 100σελ, το ink left στο monitor επεσε στις 91 remaining... Με πεντε σελ. κειμενο!

 

@dimokritos: αυτο θα κανω απο βδομαδα που θα ξελασκαρω λιγο, αλλα σε οσα εψαξα απο το νετ δεν ανεφεραν κατι για αυτο το μοντελο στα προιοντα τους, γι αυτο κ τρομαξα. Απλως θελω μια απαντηση απο καποιον που ασχολειται αρκετα με αυτα, για να μου πει τι να κανω ΑΦΟΥ παρω το κιτ (αν οντως δεν μπορουν να κανουν κατι δηλ. αυτα τα μαγαζια, αν δεν ξερουν πχ. ουτε αυτοι που πρεπει να τρυπησουν). Εχεις δικιο παντως, κ απο δω κ περα τα παθηματα μαθηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου η φθηνια τρωει τον παρα.Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον ειχες κανει μια μικρη ερευνα αγορας,ηταν επιπολαιοτητα που αγορασες ενα προιον εν βρασμω ψυχης.Refillers τυπου Ink center θα σε βοηθησουν.Και πιο φθηνα απο ενα κιτ,και πιο επαγγελματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

se ola ta ektipotika mixanimata o ari8mos ton selidon pou brazei ena melani i ena toner metrietai me 5% epikalipsi xromatos stin selida.

 

φίλε μου, το εξηγείς λίγο αυτό σε παρακαλώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά ο τρόπος που μετράνε οι κατασκευαστές πόσες σελίδες τυπώνει ένας εκτυπωτής με ένα μελανοδοχείο/φύσιγγα... Φυσικά, γράφουν ένα κείμενο, μερικούς χαρακτήρες, και τυπώνουν στην οικονομική ρύθμιση του εκτυπωτή, όσο πιο πολλές σελίδες μπορούνε και σου λένε "Να, τόσες σελίδες τυπώνει"... Παρεμπιπτόντως έτσι μετράνε και την ταχύτητα του εκτυπωτή... γι' αυτό ακούμε inkjet με ονομαστική ταχύτητα π.χ. 20 σελίδες/λεπτό, αλλά στην πράξη τυπώνει 2 σελίδες/λεπτό...

 

Το 5% επικάλυψη χρώματος εννοεί πως αφού το χαρτί είναι διαστάσεων 210mm x 297 mm = 62370 mm^2, άρα είναι σαν να τυπώνεις ένα μαύρο κουτάκι επιφάνειας ίσης με 5% * 62370 mm^2 = 3118,5 mm^2, δηλαδή σαν να τυπώνεις σε κάθε σελίδα ένα τετράγωνο περίπου 55 mm x 55 mm με μαύρο χρώμα...

 

Το 5% ισχύει και για τρια χρώματα του εκτυπωτή σου (κυανό, ματζέντα, κίτρινο)... και δυστυχώς δεν είναι καθόλου οικονομικό που το πολυμηχάνημα έχει 1 μελανοδοχείο για όλα τα χρώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά ο τρόπος που μετράνε οι κατασκευαστές πόσες σελίδες τυπώνει ένας εκτυπωτής με ένα μελανοδοχείο/φύσιγγα... Φυσικά, γράφουν ένα κείμενο, μερικούς χαρακτήρες, και τυπώνουν στην οικονομική ρύθμιση του εκτυπωτή, όσο πιο πολλές σελίδες μπορούνε και σου λένε "Να, τόσες σελίδες τυπώνει"... Παρεμπιπτόντως έτσι μετράνε και την ταχύτητα του εκτυπωτή... γι' αυτό ακούμε inkjet με ονομαστική ταχύτητα π.χ. 20 σελίδες/λεπτό, αλλά στην πράξη τυπώνει 2 σελίδες/λεπτό...

 

Το 5% επικάλυψη χρώματος εννοεί πως αφού το χαρτί είναι διαστάσεων 210mm x 297 mm = 62370 mm^2, άρα είναι σαν να τυπώνεις ένα μαύρο κουτάκι επιφάνειας ίσης με 5% * 62370 mm^2 = 3118,5 mm^2, δηλαδή σαν να τυπώνεις σε κάθε σελίδα ένα τετράγωνο περίπου 55 mm x 55 mm με μαύρο χρώμα...

 

Το 5% ισχύει και για τρια χρώματα του εκτυπωτή σου (κυανό, ματζέντα, κίτρινο)... και δυστυχώς δεν είναι καθόλου οικονομικό που το πολυμηχάνημα έχει 1 μελανοδοχείο για όλα τα χρώματα...

 

 

thx mate :-D

 

είχα μια ιδέα, αλλά τόσο ξεκάθαρα δεν το γνώριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω κάτι σε ότι έχει σχέση με εκτυπωτικά/εκτυπώσεις:

 

Όσο πιο φθινό εκτυπωτή πάρεις, τόσο πιο μεγάλο κόστος εκτύπωσης θα έχεις.

 

Οι εταιρίες κατασκευής inkjet ενδεχομένως και να πουλάνε σε χαμηλότερες τιμές από το κόστος, για να θησαυρίσουν από τα αναλώσιμα... Η μόνη λύση είναι laser εκτυπωτές, αλλά και πάλι θα πρέπει να έχεις έναν όγκο εκτυπώσεων μηνιαίως (τουλάχιστον 300 σελίδες το μήνα)... αν είναι για λιγότερες συμφέρουν και τα φωτοτυπεία (τα οποίο και σε εξυπηρετεί κάποιος άλλος και έχουν και καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπα μια χαρα ειναι το μελανι του εκτυπωτη και γεμιζεται και υπάρχει στην αγορα απλα πρεπει να πας σε ενα καταστημα να του πεις να στο παραγγέλνει!!!

 

ΥΓ η λόγικη του φωτοτυπειου ειναι σαν να λές να μην βάλω internet σπίτι και να πηγαινω σε ενα νετ cafe να μπαινω στο internet (Αν και αυτα ειναι ανοικτα 24/7 env ta fvtotypeia kleinoyn)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ η λόγικη του φωτοτυπειου ειναι σαν να λές να μην βάλω internet σπίτι και να πηγαινω σε ενα νετ cafe να μπαινω στο internet (Αν και αυτα ειναι ανοικτα 24/7 env ta fvtotypeia kleinoyn)

 

Ναι, αλλά το Internet το θέλεις για 2 ώρες τη μέρα surfάρισμα ή αν κατεβάζεις συνέχεια, τότε το θέλεις και 24 ώρες τη μέρα, ενώ τις εκτυπώσεις όχι κάθε μέρα και όχι όλη μέρα. Είναι διαφορετική η εντατικότητα της χρήσης... γι' αυτό και πρότεινα το φωτοτυπείο.

 

Στο παράδειγμα του internet cafe, να αναφερθεί πως αυτό έχει γραμμή πολλαπλάσια της συνηθισμένης ταχύτητας μας στο σπίτι, ομοίως, το φωτοτυπείο έχει μηχανήματα πολλαπλάσιας ταχύτητας και αντώτερη ποιότητας από το οικιακά....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...