Προς το περιεχόμενο

Περί πνευματικών δικαιωμάτων σε ψηφιακές φωτογραφίες


panagiotis1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

το βάζω εδώ αυτό το τόπικ, γιατί δεν ήξερα που ακριβώς να το παρουσιάσω. Αλλά μια και εδώ μπαίνει ο κόσμος για ψηφιακές μηχανές πιστεύω να ταιριάζει.

Ευχαριστώ για την κατανόηση. Είναι ένα ωραίο θεματάκι για όσους ασχολούνται σοβαρά με την φωτογραφία και έχουν μπεί και στην διαδικασία(tripaki) να εκθέτουν...

Λοιπόν..

Η ερώτηση μου είναι ότι όταν κάποιοι σοβαροί ερασιτέχνες,όπως προανέφερα, που εκθέτουν στο νετ. π.χ στο dpgr ή σε ψωτογραφικά ηλεκρονικά magazine, Tί κάνουν για να προστατεύσουν τα πνευματικά τους δικαιώματα( σε περίπτωση που κάποιοι τους κλέψουν τα ηλ. αρχεία) και τα παρουσιάσουν για δικά τους?

 

Α. έχω ακούσει το εξής...

Ότι όταν κάποιος χρειαστεί κάποτε να αποδείξει οτι είναι δικές του οι φωτογραφίες, Τις γράφει σε ένα cd ή dvd με το όνομά του για name, το βάζει το cd σε ένα φάκελο και το στέλνει ταχυδρομικώς στον ...εαυτό του.Έτσι ώστε να αναγράφεται η ημερομηνία απο τα ΕΛΤΑ στον φάκελο. Και τον φάκελο δεν τον ανοίγει ποτέ, (μόνο όταν χρειαστεί).

 

 

Και Β. παραθέτω μια δικά μου σκέψη...

αν για παράδειγμα, πάμε τον φάκελο με το dvd i cd μας με την γραμμένες φωτογραφίες μέσα, σε ένα Κ.Ε.Π και μας το σφραγίσει με ημερομηνία τον φάκελο και υπογραφή, (και βέβαια το κρατάμε χωρίς να το ανοίξουμε)πάλι δεν καλυπτόμαστε;

 

Επίσης για δικλείδα ασφαλείας το κάνουμε δύο φορές( επειδή καμιά φορά τα δισκάκια χαλάνε).

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ανυπομονώ για την γνώμη σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ....πολύ ενδιαφέρον,το αναρωτιόμουν και εγώ.Στα ΚΕΠ πάντως αποκλείεται να στο σφραγίσουν,δεν σφραγίζουν ιδιωτικά έγγραφα,ούτε καν βεβαιώσεις εργοδότη....μόνο έγγραφα δημοσίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Endiaferon thema.

 

H ousia tou olou thematos pisteuw oti brisketai sto exif twn fotografiwn.

Sinithos otan ekthetoume kati sto net afairoume ola ta exif informations apo tin foto. Tin original tin kratame sto pc mas, h se backup (cd/dvd).

 

Opote an breis pote kapoion na emporeuetai tin foto sou h na tin xrisimopoiei xwris tin diki sou adeia tote exontas tin original foto me to exif mporeis na apodikseis oti sou anikei.

 

Twra an postareis fotos on line xwris na sviseis to exif tote einai san na tin xarizeis aploxera.Opote tha einai askopo na zitiseis dikaiomata apo tin foto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φωτογραφική μηχανή κρατάει στοιχεία exif στα jpeg/raw αρχεία. Στα στοιχεία αυτά έχει και έναν αριθμό μοναδικό για τη συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή σας. Είναι λοιπόν εύκολο να διαπιστώσεις ποιανού είναι η original φωτογραφία. Το δύσκολο είναι να βρεις ότι στην έχουν χρησιμοποιήσει;).

 

Endiaferon thema.

 

H ousia tou olou thematos pisteuw oti brisketai sto exif twn fotografiwn.

Sinithos otan ekthetoume kati sto net afairoume ola ta exif informations apo tin foto. Tin original tin kratame sto pc mas, h se backup (cd/dvd).

 

Opote an breis pote kapoion na emporeuetai tin foto sou h na tin xrisimopoiei xwris tin diki sou adeia tote exontas tin original foto me to exif mporeis na apodikseis oti sou anikei.

 

Twra an postareis fotos on line xwris na sviseis to exif tote einai san na tin xarizeis aploxera.Opote tha einai askopo na zitiseis dikaiomata apo tin foto.

 

Αυτό γράφτηκε αφού πόσταρα. Όπως λέω, πιο πάνω, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις watermarks στις φωτογραφίες. Υπάρχουν προγράμματα για (σχεδόν) αόρατο watermarking. Το καλό με αυτή τη μέθοδο είναι οτι ακόμα και ένα resizing η ελαφρύ editing (levels κλπ) δεν σβηνει το watermark και μετά το πρόγραμμα μπορεί να το ανακτήσει και να πιστοποιήσει οτι είσαι ο κατοχος της φωτό, ενώ με ένα ανοιγμα της φωτό με το paint και μετα αποθηκευση σαν jpeg διαγράφει τα exif data (νομίζω). Ενα demo του watermarking plugin για to photoshop υπήρχε στην CS εκδοση που έχω και λογικά και στις τωρινές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι θυμάμαι το άνοιγμα σε paint , τα σβήνει τα εχιf. Τώρα, με το watermark το χω ξανακούσει. θα μπορούσες να μου πείς όμως, λίγα παραπάνω πράγματα για αυτο..πώς δουλεύει , κι που πάς κι το ανοίγεις στο cs..

s' eyxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέρον το θέμα, αυτό με τα exif δεν το ήξερα!

θέλω όμως να ρωτήσω και κάτι εντελώς νομικό για το θέμα της φωτογραφίας. πάω και τραβάω έναν άσχετο και εκθέτω τη φωτογραφία. έχω το δικαίωμα; νομικά αν δεν γουστάρει ο άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι (για την Ελλάδα μιλάμε πάντα!) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ το κεντρικο σου θέμα ειναι η ακρόπολη η τα μνημειο του πεσοντος μεταλλά (ασχετα παραδειγματα) και τυχει στο πλανο να βγουν μερικοι διαβατες η τουριστες, λογικα δεν υπαρχει προβλημα. Αν όμως κεντρικο θέμα είναι ενα άτομο τότε υπάρχει πρόβλημα θεωρητικα. Στην πραξη, αμα σε δει εκεινη τη στιγμη η αμα δει τη φωτο καπου, ναι, υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμπορική εκμετάλευση οπωσδήποτε απαιτείται έγγραφη άδεια του "μοντέλου". Έχουν γραφτεί και σε αυτό το φόρουμ και στο dpgr εκτενή threads για το συγκεκριμένο θέμα. Έχω καταλλήξει ότι για προσωπική χρήση και προβολή στο Internet δεν υπάρχει πρόβλημα. Για επαγγελματική χρήση τότε αλλάζει το πρόβλημα και δεν έχω ασχοληθεί:).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι είχα διαβάσει μια παρόμοια συζήτηση στο dpgr η καλύτερη λύση είναι να ανεβάζεις πάντα ένα crop της φωτογραφίας, οπότε την ολόκληρη θα την έχεις μόνο εσύ.

Τα watermark τελικά αφαιρούνται σχεδόν τελείος από κάποιον που γνωρίζει την τέχνη οπότε δεν είναι εγγύηση.

Τα exif και πάλι τροποποιούνται και ξαναφτιάχνωνται με ειδικά προγραμματάκια οπότε ούτε αυτά μας καλύπτουν.

Τα αρχεία raw αν τα φυλάξουμε τότε ναι μας καλύπτουν. Αυτό γιατί από ένα jpg δεν μπορεί να φτιαχτεί ένα raw οπότε ο κάτοχός του θεωρείται και κάτοχος της φωτογραφίας όπως άλλωστε παλιά με τα φίλμ.

Πάντος η λύση του crop μάλλον είναι η ιδανικότερη αφού και εγώ σπάνια θα τραβήξω μια φώτο σε raw και πιστεύω πάρα πολλοί ερασιτέχνες.

 

Το να αφαιρεθούν τα στοιχεία από το exif δεν το βλέπω σωστό. Για παράδειγμα πάτε μια βόλτα από το dpgr. Βλέπουμε μια ωραία φωτογραφία. Αφού δούμε μια φωτογραφία και μας αρέσει η επόμενη κίνησή μας θα είναι να δούμε τα στοιχεία του exif για να καταλάβουμε την τεχνική που χρησιμοποιήθηκε (χρόνος κλείστρου -- διάφραγμα κλπ κλπ ).

Προσωπικά αν δεν δω το exif μιας φωτογραφίας χάνεται και η τυχόν ομορφιά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσο περισσότερο ασχολείσαι, ψιλιάζεσαι και τα setting που χρησιμοποιήθηκαν. Σίγουρα πάντως κι εγώ θεωρώ σε site όπου θες να επιδείξεις φωτογραφίες πρέπει να διατηρούνται τα exif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw tin entipwsi oti to na fotografizeis se dhmosio xoro den apagoreuetai.Koinws an fotografiseis kapoio atomo se dhmosio xoro auto to atomo den mporei na se kanei tipota giati h fotografisi phre meros se dhmosio peribalon. Asxeta an to atomo auto apotelei to kentriko antikeimeno tis fotografias.

 

Kai an den kanw lathos isws na uparksei nomiko zhthma oso afora tin fotografisi atomwn katw twn 18 asxeta an briskontai se dhmosio xwro i oxi.

 

Isws o paredwse mas dwsei ta fota tou panw se auto to thema.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσο περισσότερο ασχολείσαι, ψιλιάζεσαι και τα setting που χρησιμοποιήθηκαν. Σίγουρα πάντως κι εγώ θεωρώ σε site όπου θες να επιδείξεις φωτογραφίες πρέπει να διατηρούνται τα exif.

 

Nai auto isxiei , kai egw polles fores kathomai kai diabazw ta exif apo fotografies sto pbase.com px gia na mathenw siga siga diafores patentes pou kanoune oi fotografoi kai bgazoune toso kales fotos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...