Προς το περιεχόμενο

PC για επεξεργασια εικονας


geokaza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαζω PC και χρειαζομαι βοηθεια

Χρηση: Κυριως επεξεργασια εικονας (Photoshop, Illustrator, Corel, Painter, Flash, Premiere, After Effects, λιγο 3dMax, Dreamweaver) και Internet.

(Τονιζω οτι ΔΕΝ παιζω καθολου παιχνιδια!!)

 

Εκτυπωτης υπαρχει

Scanner υπαρχει

Οθονη υπαρχει (EIZO Flexscan S2411W στα 1920*1200)

Πληκτρολογιο ποντικι υπαρχει

(Αυτο που εχω τωρα ειναι: CPU: P4 3,2 Mhz, RAM: 2 gb PC3200 (200 MHz), GPU: Asus n6600 256 mb)

-το οποιο και θα κρατησω για την κορη μου.

 

Αρα μιλαμε μονο για το κουτι...

Κουτι: Οπωσδηποτε Full και καλα αεριζομενο (δεν προτιθεμαι να βαλω υδροψυξη)

Τροφοδοτικο: 850 watt η μικροτερο; και ποιο;

Επεξεργαστης: Intel E6850 η Q6600 η Q6700; Αν προτιμησω τον Q6700 θα εχω ουσιαστικη διαφορα απο τον Q6600 στα παραπανω προγραμματα;;

Σύστημα ψύξης επεξεργαστή:

Motherboard: Πρεπει να εχει και raid controller;;

Μνημη RAM: 4Gb ναι αλλα ποια; Απο τα 800 στα 1066 θα δω μεγαλη διαφορα στα προγραμματα που δουλευω;;

Καρτα γραφικων: ταχυτητα η μνημνη; 8800 GTS 640 mb η 8800 GTX 768 mb η 2900XT 512MB η κατι σε SLI;; Νομιζω οτι τα προγραμματα που δουλευω

θελουν πιο πολυ μνημη παρα ταχυτητα..

Σκληροι δισκοι: WD 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA) για το λειτουργικο και τα προγραμματα και 2x 500 GB RAID Edition (7200rpm, 16MB

Cache, SATA 2) για Raid 1

Λειτουργικο: Vista Premium English 32bit η 64bit;;

 

Σας ευχαριστω για τις ο,ποιες προτασεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήρθες στο φορουμ!

Κουτι ένα coolermaster stackler είναι ότι πρέπει.

4πύρινος είναι καλύτερα για τις εφαρμογές που θέλεις.

Τροφοδοτικό πιστεύω πως καλύπτεσαι και απο ένα 750...δες τα παρακάτω (όσα διαθέτεις):

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700420

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700756

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700107

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650570

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700741

Όσον αναφορά το σύστημα ψύξης αν και νομίζω πως δεν χρειαζεται με ένα τέτοιο θα είσαι υπέρκαλυμένος+1φανάκι 12άρι απο πάνω ή και 2.

Η μνήμη σίγουρα έχει διαφορά αλλά τόσα ? παραπάνω που κοστίζει από την 800 δεν χρειάζεται να πάρεις στα 1066 (άσε που η 800 μπορει να κλοκαριστεί κιόλας ;)). Με 4gb 800αρια θα είσαι μια χαρά

Για κάρτα γραφικών δεν γνωρίζω άμα χρειάζεσαι τόσο δυνατή (8800GTX) αλλά άμα θες την μνήμη όπως αναφέρεις δες αυτή ή αυτή που έχουν 1GB μνήμης πάνω τους.

Ο σκληρός είναι πολύ καλός (ο 150αρις) ταχύτατος.

 

Γενικά πόσα διαθέτεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε αφού τον θες αποκλειστικά για την συκγεκριμένη χρήση, ξέχνα τα όλα, και πήγαινε για MacOS ! ;)

υπάρχει και ανάλογο section στο φορουμ για να βρεις περισσότερες πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε αφού τον θες αποκλειστικά για την συκγεκριμένη χρήση, ξέχνα τα όλα, και πήγαινε για MacOS ! ;)

υπάρχει και ανάλογο section στο φορουμ για να βρεις περισσότερες πληροφορίες...

 

Ολοι στο περιβαλλον μου εχουν windows. Ολα τα προγαμματα που εχω ειναι για win. Τοσα χρονια στα win... δεν μπορω τωρα να αλλαξω λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές μας μόνο ποιο είναι budget γι' αυτή σου την κίνηση για να σου προτείνουμε κάτι ανάλογο.

 

1500 και ανω, αλλα με την προυποθεση οτι δεν θα ειναι πεταμενα χρηματα:

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ εαν κανω καλα την δουλεια μου με τον Q6600 και ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλυτερα με τον Q6700, ΔΕΝ χρειαζεται να δωσω 270 ευρω επιπλεον για αυτο το... ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

Το ιδιο παραδειγμα ισχυει και για τις μνημες (800ρες με 1066ρες) κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia ta programata pou anafereis oi kartes grafikon pou les einai poli ypervolikes perisotero vasizontai sti cpu kai oxi sti vga.Akoma kai gia to max ousiastikh diafora stis taxytites apikonishs sta viewport mono me exeidikeymes kartes vlepeis tis opeies apoti katalavainw den xreiazese.Pare oso ton dinaton taxeitero epexergasti kai osoi perisoteroi pyrines toso kalytera.A kai pano apo 2gb ram den xrisimopoioun ta xp opote ta programata sou kathos kai ta plugin prepei na exoun statheres ekdoseis gia vista oste na axiopoihseis ta 4 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39062204zw3.png

Full Tower κουτί, 4gb μνήμης, οι σκληροί δίσκοι σε raid 0 και νομίζω κι εγώ πως η 8800 θα είναι πεταμένα λέφτά για τις δουλειές που θέλεις. Βέβαια αν γνωρίζεις περισσότερο και κρίνεις ότι απαιτείται, μπορείς να βάλεις μια 8800 αντί της 8600gtx που σου προτείνω. Επίσης, αν θέλεις βάζει άλλους 2 ίδιους δίσκους και κάνεις raid 01 για ασφάλεια+ταχύτητα με συνολικά 1ΤΒ αποθηκευτικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις - απόψεις από κάποιον που χρησιμοποιεί επίσης αρκετά Photoshop...

 

* Δεν χρησιμοποιεί SMP αρκετά επιτυχημένα...ακόμα και στο νεότερο CS3 ελάχιστες διαφορές θα δεις αλλάζοντας από Core 2 Duo σε Quad Core 2, και αυτό σε κάποια filters & plugins...αποκλειστικά για αυτές τις δουλειές λοιπόν νομίζω ότι είναι άδικο έξοδο ο Quad - IMHO

 

* Τα 4GB απαιτούν 64bit OS για να δουλέψουν σωστά...προσοχή όμως γιατί αν χρησιμοποιείς το Adobe Camera Raw έχει παρατηρηθεί ότι είναι απελπιστικά πιο αργό σε Vista 64bit...το γιατί; Δεν το ξέρω, ούτε και χρησιμοποιώ Vista 64bit για να σου πώ αν έχει διορθωθεί...η διαφορά σε σχέση με XP 32bit ήταν έως και 4 φορές πιο αργό άνοιγμα / επεξεργασία σε RAW από FF Canon DSLRs...αν ΔΕΝ ασχολήσε προσοπικά με RAW files το θέμα μπορεί να μην σε αφορά.

 

* Τα 32bit XP χρησιμοποιούν πάνω από 2GB με κατάλληλα tweaks, αλλά όχι και τα 4 GB που ίσως έχεις.

 

* Η κάρτα γραφικών είναι πρακτικά άσχετη με την ταχύτητα επεξεργασίας σε 2D εφαρμογές όπως αυτές που αναφέρεις. Οποιαδήποτε 8xxx series ή αντίστοιχη ATI είναι υπερ-αρκετή. Κορυφαία GPU όπως η 8800 GTS πάνε τελείως χαμένα και πρακτικά είναι πεταμένα λεφτά.

 

* Για σκληρό δίσκο προτείνω 2 x 500GB Western Digital ή Seagate σε matrix raid για να έχεις ταυτόχρονα απίστευτα γρήγορο raid 0 + raid 1 με 2 μόνο δίσκους. Google it ή δες το ocforums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Matrox Parhelia™ APVe 128mb μου ακουγεται ενδιαφερουσα αλλα τα 128mb δεν ειναι λιγα;;

Η GAINWARD 8798 BLISS 8600GT 1GB PCI-E που εχει 1gb δεν θα ειναι καλυτερη;

Η μνημη της καρτας γραφικων δεν παιζει κανενα ρολο σε αυτες τις εφαρμογες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Matrox Parhelia™ APVe 128mb μου ακουγεται ενδιαφερουσα αλλα τα 128mb δεν ειναι λιγα;;

Η GAINWARD 8798 BLISS 8600GT 1GB PCI-E που εχει 1gb δεν θα ειναι καλυτερη;

Η μνημη της καρτας γραφικων δεν παιζει κανενα ρολο σε αυτες τις εφαρμογες;;

 

Ή βάλεις NVIDIA 6200 ή 8800 ultra ένα και το αυτό θα είναι.Τις διαφορές στην κάρτα γραφικών την βλέπεις μόνο σε 3d εφαρμογές.Είτε αυτές είναι παιχνίδια είτε σχεδιαστικά προγράμματα.Για Corel,photoshop,illustrator και τα συναφή βάλε την πιο φθηνή κάρτα που θα βρεις σε pci-e.

Y.Γ. Δες και τι λέει ο μοδεράτορας(γλύψιμο και καλά).Με τετραπύρηνο θα δεις μικρή διαφορά αν δεις και δεν αξίζει τον κόπο(φράγκα)imo.Τροφοδοτικό γαϊδούρι να το κάνεις τι;Και με ένα 650 είσαι super.Πάρε ένα κουτί full tower για έχεις καλύτερο air flow με δύο 12άρηδες μία καλή ψύκτρα για το cpu και ένα σταθερό mobo.Το να πάρεις ότι πιο κορυφαίο κυκλοφορεί είναι πεταμένα λεφτά για αυτό που το θέλεις.Γιατί δεν θα το εκμεταλευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω σε :

RAM

HDDs

Case

 

Και για να εξηγηθώ :

Έβαλες μνήμες 1000αρες των 170 ευρώ ενώ ακριβώς την ίδια δουλειά(χωρίς κόστος επιδόσεων) μπορείς να κάνεις με 800αρες πολύ φθηνότερες όπως ΑΥΤΕΣ κι ΑΥΤΕΣ

 

Όπως είπαν τα παιδιά πριν με 2X500Gb σε raid μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά.

 

Case: Το stacker είναι το καλύτερο της αγοράς αλλά μπορείς να τη βγάλεις και πιο φθηνά όπως για παράδειγμα με ένα chieftec BA-01 (99 ευρώ)που είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του.Μπορείς να δεις κι ένα review ΕΔΩ

 

Δε ξέρω αν μόνο η P5K deluxe είχε πρόβλημα με το raid controller ή και τα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς. Αν ξέρει κάποιος να μας πει...

 

Συνοψίζοντας εγώ θα έφτιαχνα κάτι σαν κι αυτό :

16165253jm6.jpg

 

Με Τελική τιμή 1105,04 ευρώ

Υπολογίζω 4Gb μνήμης μιας και στο configurator από το πλαίσιο έχει μια μόνο επιλογή για μνήμη

Πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα και παράλληλα θα γλιτώσεις και πολλά λεφτακια :mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...