Προς το περιεχόμενο

κανει η ψυκτρα του Northwood σε 4300?


polaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο καιρό επιτέλους θα κάνω αναβάθμιση απτον πλεον αρχαίο μου 3GHz...

Η ερωτηση ειναι αν η ψυκτρα ταιριάζει γιατί τώρα έχω watercooling, και δεν ξέρω αν ταιριάζει το block του..

 

Απο θεμα θερμοκρασίας είμαι σιγουρος δεν υπαρχει πρόβλημα, αλλά αν δεν ταιριάζει το block θα πρέπει να πάω να πάρω πριν προχωρήσω στην αναβάθμιση. Any ideas?

 

Επίσης το block που έχω τωρα στην Ati 850XT θα κάνει σε μια 2400HD που θέλω να βάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βάση του Northwood (Socket 478 ) είναι διαφορετική από τη βάση των Core2 Duo (Socket 775). Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς κάποιο μετατροπέα, εκτός εαν αυτός περιεχόταν στη συσκευασία του waterblock σου.

 

Ποιο σύστημα watercool έχεις; Εαν το έχεις φτιάξει μόνο σου, το waterblock ποιο είναι;

 

Όσο για την κάρτα γραφικών, έχω την εντύπωση πως η X850 έχει 2 τρύπες γύρω από το chipset της (όπως και οι Radeon 9200/9500, X1300 και τις nVidia οι Geforce 440MX, 5200, 5500), ενώ η Radeon X2400 έχεις 4 τρύπες (όπως οι Radeon X1650 και οι nVidia Geforce 7300/7600/8500/8600). Και πάλι εξαρτάται από το vga waterblock που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο καιρό επιτέλους θα κάνω αναβάθμιση απτον πλεον αρχαίο μου 3GHz...

Η ερωτηση ειναι αν η ψυκτρα ταιριάζει γιατί τώρα έχω watercooling, και δεν ξέρω αν ταιριάζει το block του..

 

Απο θεμα θερμοκρασίας είμαι σιγουρος δεν υπαρχει πρόβλημα, αλλά αν δεν ταιριάζει το block θα πρέπει να πάω να πάρω πριν προχωρήσω στην αναβάθμιση. Any ideas?

 

Επίσης το block που έχω τωρα στην Ati 850XT θα κάνει σε μια 2400HD που θέλω να βάλω?

 

O northwood σε τι socket ειναι(775 η 478?)?

 

Ασχετο:Η 2400hd εχει περιπου την μιση αποδοση απο την x850xt που ηδη εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Zalman reserator, οπότε χρησιμοποιώ τα blocks που είχε από μόνο του..

 

Η 2400HD έχει τη μισή απόδοση, αλλά είναι AGP η δικιά μου η Χ850 οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να την κρατήσω.. Κοιτάζω τώρα μήπως πάω πιο ψηλά να παίζω και κάνα game..

 

Edit: Τελικά σκέφτομαι θα πουλήσω το watercooling και θα το γυρίσω σε αέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...