Προς το περιεχόμενο

Samsung 215TW ή LG L245WP-BN ???


kle500

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, βρίσκομαι στο δίλημμα, ποια από τα παρακάτω 2 monitor να διαλέξω.

 

Samsung 215TW

LG L245WP-BN

 

Η χρήση θα είναι αυστηρά για Dvd Authoring, Video editing και photoshop.

Όπως καταλάβατε τα παιχνίδια είναι εκτός εντελώς.

 

Την Samsung την δοκίμασα στον χώρο μου και μπορώ να πω, πως μου άρεσε αρκετά.

Η σύγκριση που κάνω, είναι με 3 CRT Mitsubishi (2, 19" + 1, 21") και 1 Eizo (Τ57s).

Το Samsung μπορώ να πω πως ήταν αρκετά καλό σε σχέση με τα crt, αν και έπρεπε να κατεβάσω την φωτεινότητα στο 25 και το contrast στο 75 για να είμαι κάπως καλά χρωματικά.

 

Απλά δεν έχω δει ποτέ μου MVA panel, και πραγματικά αν είναι σχεδόν κοντά στο Samsung 215tw τότε το μέγεθος του LG με ενδιαφέρει.

Διότι, από παλέτες δόξα το θεό και η χρήση 2ου monitor είναι κάτι standard για εμένα εδώ και πολλά χρόνια.

 

Τι λέτε παιδιά, αξίζει το LG σε σχέση με το Samsung.

Τα S-PVA και MVA πάνελ έχουν σχεδόν την ίδια ποιότητα?

Και αν ναι, προκύπτει το εξής ερώτημα που με ταλανίζει εδώ και μέρες:

Γιατί το 244T της Samsung κάνει σχεδόν 1000ευρώ? ενώ το LG 620 ?

 

Σας ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

hmmm egw 8a phgaina gia thn 24ara LG pou einai kai full HD (1920x1200)...S-PVA kai P-MVA einai sxedon omoia...ara imo kamia diafora apo to 215TW (kai auto para poly kalo monitor) :)

 

to 244T kanei 1000 euro epeidh plhrwneis kai to onoma Samsung kai epeidh einai kai ellhnikh agora... :( (vlepe Eizo)

ase pou einai arketa palio to montelo...vgainei to new 245T twra pou einai super, an antexeis na perimeneis (san emena :P ) a3izei, an oxi pare LG :D

 

des kai ena link gia na sygkrineis diafores anamesa sta panels http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5286

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank's για την απάντηση.

Στο Παλίσιο έχει 1 κομάτι το οποίο δεν το έχει στην σελίδα τους.

Ο πωλητής μου είπε πως είναι το μοντέλο που γράφω στον τίτλο, ενώ ακούω πως το πλαίσιο είχε το μοντέλο με τα ηχεία, δηλαδή L245WPM-BN.

 

Εμένα θα με βόλευε το M μοντέλο.

Ξέρει κανείς σε τι τιμή θα έρθει το 245T ?

Νομίζω πως διάβασα σε ένα review του 245Τ πως έχει wide gamut αλλά δεν τα πήγαινε καθόλου καλά χρωματικά (ενώ θα έπρεπε να τα πηγαίνει καλύτερα).

 

Άρα LG λες?

Το μόνο που με ενοχλεί είναι πως αυτό το 1 τελευταίο κομάτι (που δεν υπάρχει στο site τους), ίσως να είναι καμιά επιστροφή από πελάτη, εξού και η απουσία του από το site.

 

Η επιλογή του παραπάνω καταστήματος είναι διότι έχω πιστωτικό υπόλοιπο εκεί.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μιας και το κόστος κτήσης της αναμενόμενης 245T είναι πέρα από το budget μου, τι λέτε λοιπόν?

 

Να τολμήσω την LG ή να πάω στην Samsung 215 ?

 

Όπως προ είπα, σαφώς και οι 3 ίντσες διαφοράς με ενδιαφέρουν πολύ, αλλά αν είναι να υποβαθμιστώ σε ποιότητα τότε όχι.

 

Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει δει και τα 2 μόνιτορ ?

Επειδή μόνιτορ με πάνελ P-MVA δεν έχω δει ποτέ, πως συγκρίνεται σε σχέση με το S-PVA ?

 

Υπόψιν για ακόμη μια φορά, πως δεν με απασχολεί καθόλου το πως είναι στα games, καθώς δεν ασχολούμαι καθόλου.

 

Σας ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά και λόγω της φύσεως της δουλειάς μου, προσανατολιζόμουν αποκλειστικά προς Eizo 2411 ή 2431 ή προς το 23" της Apple.

 

Το Mitsubishi (crt 21")το είχα πάρει τότε (1996).... 900.000 δραχμές και το T57s (17")350.000, οπότε σίγουρα ένα καλό και ποιοτικό monitor κάνει πολλά χρήματα ακόμα και σήμερα.

Α! και το 1993 είχα πάρει ένα MIRO 17" 720.000. Τρελλά λεφτά παιδιά.

Αλλά....

αν τώρα με τα μισά λεφτά (600 ευρώ)καλύπτω ένα μεγάλο φάσμα των απαιτήσεων μου, τότε να το τολμήσω για το LG.

Τα μαύρα και τα λευκά πως είναι παιδιά?

Όχι όμως σε Video ή games, χμμμμ. μάλλον ζητάω πολλά ε;

 

Όποια βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...