Προς το περιεχόμενο

Χαλάνε η RAMs με το καιρό..?


DomenicA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας φίλος μου κάνει αναβάθμιση στο HARDWARE στο PC του, και έχει μια RAM 512 DDR, και η μητρική μου δέχεται RAM DDR και έχω ήδη μια 512, τι RAM το παιδί την έχει 3 χρονια και εγώ σκέφτομαι μιας που κάνει αυτός αναβάθμιση, να μη τι δώσει σε κανένα κατάστημα η μη τι πετάξει, ας μου τι πουλήσει με 15 euro μιας που εγώ δε σκέφτομαι για αναβάθμιση και μου χρεάζεται μια 512, και ρωτώ, με το καιρό η RAMs έχουν φθορές? πέφτει η απόδοση τους? δηλαδή για μια DDR RAM 512 τα 15euro καλά είναι? η πολλά του δίνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως λες είστε φίλοι, πες του να έρθει από το σπίτι σου και να δοκιμάσετε τη RAM επί τόπου, τόσο για συμβατότητα με motherboard όσο και για errors (με ένα bootable δισκάκι του MemTest)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λίγα του δίνεις, αλλά μην του το πεις:P

Από μαγαζί θα την έπαιρνες γύρω 30 μεταχειρισμένη.

Από όσο ξέρω οι ram δεν χαλάνε γενικά.

Τώρα, αν στο φίλο σου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, μην την πάρεις, αλλιώς είναι καλή τιμή τα 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λίγα του δίνεις, αλλά μην του το πεις:P

Από μαγαζί θα την έπαιρνες γύρω 30 μεταχειρισμένη.

Από όσο ξέρω οι ram δεν χαλάνε γενικά.

Τώρα, αν στο φίλο σου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, μην την πάρεις, αλλιώς είναι καλή τιμή τα 15.

 

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CC%CD%C7%CC%C7+RAM&category2=DDR-1&title=512MB

 

i pio ftini kenourgia 25 euro, ntaksi ego epidi ine metaxirizmeni tou ipa sou dino 15 euro, parapano de mporo

 

tora to mono pou me anisixi ine ama exoun fthores ta HARDWARE tou PC, epidi tin exi 3 xronia mpas kai i apodosi tou epese kai lei na pao kenourgia, eno ama de pefti i apodosi tote me simferi

 

nai tha erthi spiti mou kai fisika tha ti dokimasoume ama doulevi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 ευρώ καινούργια βρίσκεις στο Πλαίσιο.

Άρα τα 15 μια χαρά είναι κατ'εμέ. Τώρα,για φθορά δεν πιστεύω,το μόνο πράγμα που μπορεί να χαλάσει μια μνήμη απ'όσο ξέρω είναι ο στατικός ηλεκτρισμός και τα υπερβολικά volts που μπορεί να δώσει κάποιος κατά το O/C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 ευρώ καινούργια βρίσκεις στο Πλαίσιο.

Άρα τα 15 μια χαρά είναι κατ'εμέ. Τώρα,για φθορά δεν πιστεύω,το μόνο πράγμα που μπορεί να χαλάσει μια μνήμη απ'όσο ξέρω είναι ο στατικός ηλεκτρισμός και τα υπερβολικά volts που μπορεί να δώσει κάποιος κατά το O/C.

 

Pros to paron ta ikonomika mou de ine iparki gia O/C :P

de me simferi na riskaro gt tha mino me to p***li sto xeri ama xalasi to PC mou :P

 

to mono pou me endiaferi ine i RAM na doulepsi sosta xoris kanena prob, tora kati exo akousi pos sinistate na exis dio idies RAM gia simvatotita kai diafora alla, giauto kai tou dino liga epidi tou ine axristi kai se emena de ine oti to kalitero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι, συνηθως ιδιες ραμ του ιδιου κατασκευαστη με τα ιδια timings αλλα και latency. Οι μνημες δεν χαλανε σχεδον ποτε αλλα εξαρταται απο τον κατασκευαστη, αλλο kingston και αλλο μια no name..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα γιατι δε σου τη δινει ετσι ο φιλος σου τη καρτα?εγω με τους λιγους φιλους μου οταν κανουμε αλλαγες δινουμε τα κομματια ο ενας στον αλλο τσαμπα!στο θεμα τωρα, η καρτα η ειναι χαλασμενη η οχι!η αποδοση ειναι ιδια.η τιμη καλη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή, δε είμαστε κολλητοί, απλός τυχαίνει να πηγαίνουμε ίδια τάξη (τρίτη λυκείου) διαφορετικά τμήματα στο ίδιο σχόλιο, και γνωριζόμαστε, και επειδή είμαι από τους μοναδικούς που ασχολούνται με PC, γιαυτο και απευθύνθηκε σε εμενα αυτός

 

Στο θέμα μας, υπάρχει κανένα πρόγραμμα το οποιο να μετρα απόδοση από κανένα HARDWARE? (να σιγουρευτώ πως δε έχει τίποτα η RAM και είναι OK)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ειναι γνωστος σου!κανε μια δοκιμη οπως λεει ο φιλος zatara και εισαι ετοιμος,αν δουλευει μη εχεις αγχος!βγαλε απτο μυαλο σου την εννοια αποδοση,δεν ειναι μοτερ που με τα πολλα χρονια και το κακο σερβις χανει αλογα!η ειναι χαλασμενη η οχι!πες του 10 ευρω και νασαι και ευχαριστημενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...