Προς το περιεχόμενο

Κριτική για το Χρονικό του Χρόνου;


Jimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει διαβάσει κανείς αυτό το βιβλίο; Αξίζει ή μου προτείνεται να αγοράσω κάποιο άλλο αντίστοιχο; Ψάχνω για κάτι απλό για να το κάνω δώρο σε μια ανηψιά μου, που δείχνει ενδιαφέρον για τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα καθαρα εξειδικευμενο βιβλιο του στηβεν χωκιγκ για το χρονο τη σχεση του με το χωρο, και τις διαστασεις.

 

Προτεινω κατι πιο γενικο για να μη χαθει στις ορολογιες, χανοντας παραληλα και το ενδιαφερον για τη φυσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεϊκό... να πάρεις όμως την εικονογραφημένη έκδοση. Ο αντικαταστάτης του είναι το "Σύμπαν σε ένα καρυδότσουφλο" αλλά είναι μακράν πιο δύσκολο στην κατανόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ ωραιο αλλα μπορεις να της παρεις κατι πιο light οπως η κομη της βερενικης του γραμματικακη

http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%97_%CE%9A%CF%8C%CE%BC%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%82

που ειναι πολυ πολυ καλο και πιο ευκολοδιαβαστο.και πιο λεπτο.

επισης αν της αρεσουν αυτα ειναι τελεια η σειρα το συμπαν που αγαπησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονικό του χρόνου και τίποτα άλλο για αρχή, εκτός αν μιλάμε για πολύ μικρές ηλικίες. Είναι ένα φανταστικό βιβλίο που δεν σε μπερδεύει με ορολογίες και πολύπλοκα μαθηματικά. Απλά το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει.

Το σύμπαν σε ένα καρυδότσουφλο πάλι δεν ξεφεύγει με ορολογίες και είναι αρκετά εύπεπτο αρκεί να μιλάμε για ηλικίες Β,Γ Λυκείου πιστεύω και πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικό είναι το χρονικό του χρόνου. αρκετά βατό για κάποιον πχ 14χρονο που έχει μια σχετική τριβή με το θέμα. όχι ότι θα τα πιάσει όλα με τη μια, αλλά τα περισσότερα θα καταλάβει.

το καρυδότσουφλο απ'την άλλη όταν το'χα διαβάσει μου'χε φανεί αρκετά πολύπλοκο. δεν ξέρω, ίσως επειδή έλειπε η εξοικείωση με το concept των βρανών.

το "σύμπαν που αγάπησα" είναι αρκετά καλό αλλά ώρες ώρες ξεφεύγει. γι'αυτό άλλωστε και διδάσκεται στο 1ο έτος του φυσικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ ωραιο αλλα μπορεις να της παρεις κατι πιο light οπως η κομη της βερενικης του γραμματικακη

(>..)

 

Επίσης του γραμματικάκη : Η αυτοβιογραφία του φωτός ! Απλό , κατανοητό , ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟ !

 

Το χρονικό του χρόνου απο ένα σημείο και μετά "χάνεται" για τον λόγο οτι εμπλέκονται λιγοτερο βατές έννοιες μαθηματικών και φυσικής.... Αφήνεις στην αρχή κάποια μικρά κενά , τα οποία αργότερα γίνονται σαν τις ...μαυρες τρύπες του Hawking! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα αν μιλάμε για μικρ΄σχετικά ηλικία (κάπου στα 13-15) να κοιτάξεις για κάποιο πιο ανάλαφρο θέμα όπως τα παράδοξα (Η Μαγεία των Παραδόξων, Martin Gardner). Από προσωπική εμπειρία θα απολαύσει το Χρονικό του Χρόνου όταν ζητήσει να διαβάσει κάτι τέτοιο. Κοίτα γενικότερα τον M.Gardner καθώς έχει μια μοναδική ικανότητα να περιγράφει τα μαθηματικά και τη φυσική με φοβερό χιούμορ και μοναδική προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρονικο του χρονου το εχω διαβασει(αν δεν κανω λαθος ειναι ενα κοκκινο βιβλιο που τωρα το εχω στο παταρι)εμενα μου αρεσε που ελεγε για τη θεωρια του BING BANG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα καθαρα εξειδικευμενο βιβλιο του στηβεν χωκιγκ για το χρονο τη σχεση του με το χωρο, και τις διαστασεις.

 

Προτεινω κατι πιο γενικο για να μη χαθει στις ορολογιες, χανοντας παραληλα και το ενδιαφερον για τη φυσικη.

 

Δεν συμφωνώ.

"Το χρονικό του χρόνου είναι το πλέον εκλαικευμένο βιβλίο και απευθύνετε σε άτομα που έχουν απλά τις στοιχειώδεις γνώσεις περί φυσικής και δεν χρειάζονται σχεδόν καθόλου γνώσεις μαθηματικών.

Ο ίδιος ο Steven Hawking λέει μέσα:

Μου είπαν οτι με κάθε εξίσωση που θα βάζω μέσα στο βιβλίο θα χάνω το 50% απο τους αναγνώστες μου.

Τελικά έβαλα μέσα μόνο την εξίσωση E=MC2, ελπίζω αυτό να μη μου στοιχίσει τους μισούς αναγνώστες."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ata1983

Έχεις διαβάσει την αγγλική ή την ελληνική έκδοση; Στην ελληνική γίνονταν ένα χάος (καρυδότσουφλο) ειδικά προς το τέλος.

 

Την ελληνική αλλά το εικονογραφημένο. Για να μην λέω και πολλά όμως όταν το διάβασα ήμουν 3ο έτος πανεπιστημίου. Σίγουρα υπήρχαν κάποια σημεία που ήθελαν λίγο περισσότερη προσοχή αλλά δε θυμάμαι πάλι να ξεφεύγει με πολύπλοκα μαθηματικά ή φυσική. Εξακολουθεί ένα εκλαικευμένο βιβλίο που εμβαθύνει αρκετά όμως πλέον σε ορισμένες έννοιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ.

"Το χρονικό του χρόνου είναι το πλέον εκλαικευμένο βιβλίο και απευθύνετε σε άτομα που έχουν απλά τις στοιχειώδεις γνώσεις περί φυσικής και δεν χρειάζονται σχεδόν καθόλου γνώσεις μαθηματικών.

Ο ίδιος ο Steven Hawking λέει μέσα:

Μου είπαν οτι με κάθε εξίσωση που θα βάζω μέσα στο βιβλίο θα χάνω το 50% απο τους αναγνώστες μου.

Τελικά έβαλα μέσα μόνο την εξίσωση E=MC2, ελπίζω αυτό να μη μου στοιχίσει τους μισούς αναγνώστες."

 

Ειναι απλο οσο κανει αναφορες στις γενικες ενοιες της φυσικης,

μεχρι τη μεση του βιβλιου περιπου. Οταν αρχιζει την αναλυση απο τη μεση και

μετα γινεται κουραστικο με ορολογιες κλπ, που πρεπει καποιος να ασχολείται

επαγγελματικα με το αντικειμενο για να το παρακολουθησει χωρις να ψαχνει

παράλληλα την επεξηγηση σε καθε ορο που δεν καταλαβαινει.

 

Να θυμισω οτι απευθηνεται σε νεαρο αναγνωστη και πρεπει με αμεσο

και απλο τροπο να του κεντριση το ενδιαφερον, και οχι να τον

μπερδεψει/κουρασει με ορους "περιττούς" και δυσνόητους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο οσο κανει αναφορες στις γενικες ενοιες της φυσικης,

μεχρι τη μεση του βιβλιου περιπου. Οταν αρχιζει την αναλυση απο τη μεση και

μετα γινεται κουραστικο με ορολογιες κλπ, που πρεπει καποιος να ασχολείται

επαγγελματικα με το αντικειμενο για να το παρακολουθησει χωρις να ψαχνει

παράλληλα την επεξηγηση σε καθε ορο που δεν καταλαβαινει.

 

Να θυμισω οτι απευθηνεται σε νεαρο αναγνωστη και πρεπει με αμεσο

και απλο τροπο να του κεντριση το ενδιαφερον, και οχι να τον

μπερδεψει/κουρασει με ορους "περιττούς" και δυσνόητους.

 

διαφωνώ πλήρως. ειδικά με το ότι κάποιος πρέπει να ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενο. το βιβλίο είναι βατό, έχει μερικά δύσκολα σημεία αλλά τπτ το τρομερό.

"περιττός" όρος δεν υπάρχει. υπάρχουν μερικά βασικά πράγματα που κάποιος πρέπει να γνωρίζει για να διαβάσει άνετα το βιβλίο. άλλωστε βιβλίο κοσμολογικού περιεχομένου έχει μπροστά του.

το θέμα είναι ότι ο αναγνώστης πρέπει να ασχολείται με το αντικείμενο έστω και επιδερμικά. αν προσπαθήσει να το διαβάσει κάποιος "άσχετος" τότε ναι, θα του φανεί βουνό(σχεδόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...