Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμηση-Βοήθεια


PraetorianGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοίπον σκέφτομαι να κάνω μία αναβάθμηση στο εν λόγω σύστημα:

 

Amd Athlon 3700+ Speed 2111 Mhz

Ati Radeon 1950GT

2Giga Ram

Mainboard MSI-7100

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι να αλλάξω motherboard, να πάρω τον amd x2 6000+ και την 8800 GTS.

 

Επειδή είμαι ολίγον noob σε αυτά αν είπα κοτσάνες...see mercy.

Πείτε προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα σου ειναι πολυ καλη και δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος να την αλλαξεις ακομα και επισης η mobo σου απο μια ματια που εριξα δε νομιζω οτι υποστηριζει socket ΑΜ2 οποτε για να αλλαξεις επεξεργαστη πρεπει να αλλαξεις και mobo.

 

Αν κανω καποιο λαθος και υποστηριζει η mobo AM2 sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε για το reply.

Αν ξέρει κανείς μπορεί να μου προτήνει μια mobo και μία motherboard.Όχι πολύ ακριβές σε λογικά επίπεδα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κανείς μπορεί να μου προτήνει μια mobo και μία motherboard

 

sorry που το σχολιαζω mobo kai motherboard ειναι το ιδιο πραγμα μαλλον cpu kai motherboard εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να πάρω:

 

Motherboard: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=982482

 

cpu: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1038&product=978558

 

Τέλος αυτό που θέλω να ρωτήσω αν αργότερα με τα παραπάνω μπορώ να βάλω την 8880 Gts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα....

 

γνώμη μου είναι να ανεβάσεις λίγο το budget που διαθέτεις για την m.b. και να αγοράσεις μία κάρτα γραφικών με λιγότερα λεφτά.... και μία 8600gts δεν είναι άσχημη και επίσης δεν θα σου κακοφανεί όταν σε κάνα 6μηνο μπείς στην μπρίζα να κάνεις ένα upgrade την καρτούλα σου.... Απλά θεωρώ πολύ σημαντικό κομμάτι του συνόλου την m.b. και άλλωστε δεν είναι τυχαίο που την λένε "motherboard" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να πάρω:

 

Motherboard: http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=982482

 

cpu: http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=978558

 

Τέλος αυτό που θέλω να ρωτήσω αν αργότερα με τα παραπάνω μπορώ να βάλω την 8880 Gts

 

Κοιτα...

1)Αν δεν εχεις am2 τοτε θα χρειαστεις και μνημες ddr2 μιας και οι δικες σου (939) ειναι ddr1.

2)Για να τροφοδοτησεις την 8800gts θα χρειαστεις λογικα και καιν.τροφοδοτικο.

Oποτε δεν μιλαμε για αναβαθμιση αλλα πληρης αλλαγη Pc.

Γνωμη μου ειναι να παραμεινεις με το καθ'ολα αξιοπρεπες συστημα που ηδη εχεις εως τα χριστουγενα...

 

Καλησπέρα....

 

γνώμη μου είναι να ανεβάσεις λίγο το budget που διαθέτεις για την m.b. και να αγοράσεις μία κάρτα γραφικών με λιγότερα λεφτά.... και μία 8600gts δεν είναι άσχημη και επίσης δεν θα σου κακοφανεί όταν σε κάνα 6μηνο μπείς στην μπρίζα να κάνεις ένα upgrade την καρτούλα σου.... Απλά θεωρώ πολύ σημαντικό κομμάτι του συνόλου την m.b. και άλλωστε δεν είναι τυχαίο που την λένε "motherboard" :-D

 

Για να καταλαβω...

Του προτεινεις να αλλαξει την 1950gt που ηδη εχει με μια ελαφρως υποδιαιστερη 8600gts????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω...

Του προτεινεις να αλλαξει την 1950gt που ηδη εχει με μια ελαφρως υποδιαιστερη 8600gts????

 

Για να είμαι ειλικρινής κόλλησα μόλις είδα το μήνυμα στην αρχή.... αν κάνω κάποιο λάθος στο εξής ας με διορθώσετε.... η 1950gt είναι μία AGP καρτούλα η οποία θα πάει να κάτσει πάνω σε ένα mb με chip από NVidia... στην αντίπερα όχθη η 8600gt η οποία είναι και καλή (κατά την προσωπική μου γνώμη) και φθηνή αντικειμενικά για τις επιδόσεις της, θα υποστηρίζετε πλήρως από το mb με chip nvidia.... και μην ξεχνάς το σημαντικότερο... πρόκειται για μία PCI-E... καρτούλα με εντελώς αναβαθμισμένο chip.... σε καμμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι και ότι καλύτερο.... ούτως η άλλως η κάρτες γραφικών έχουν γίνει μία πολύ πονεμένη ιστορία.... ας στήσει το μηχάνημά του στην βάση του και η καρτούλα μπορεί να αντικατασταθεί εν καιρό.... ούτως η άλλος ότι κάρτα και να του έχεις εάν δεν μπορεί να την στηρίξει το σύνολο.... είναι πραγματικά κρίμα....

 

Υ.Γ.

Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I 1950 Gt 512 mb που έχω ειναι pci.

Τελικά θα παεριμένω για τα χριστούγεννα όπως μου είπες

 

To καλυτερο που εχεις να κανεις...

 

Για να είμαι ειλικρινής κόλλησα μόλις είδα το μήνυμα στην αρχή.... αν κάνω κάποιο λάθος στο εξής ας με διορθώσετε.... η 1950gt είναι μία AGP καρτούλα η οποία θα πάει να κάτσει πάνω σε ένα mb με chip από NVidia... στην αντίπερα όχθη η 8600gt η οποία είναι και καλή (κατά την προσωπική μου γνώμη) και φθηνή αντικειμενικά για τις επιδόσεις της, θα υποστηρίζετε πλήρως από το mb με chip nvidia.... και μην ξεχνάς το σημαντικότερο... πρόκειται για μία PCI-E... καρτούλα με εντελώς αναβαθμισμένο chip.... σε καμμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι και ότι καλύτερο.... ούτως η άλλως η κάρτες γραφικών έχουν γίνει μία πολύ πονεμένη ιστορία.... ας στήσει το μηχάνημά του στην βάση του και η καρτούλα μπορεί να αντικατασταθεί εν καιρό.... ούτως η άλλος ότι κάρτα και να του έχεις εάν δεν μπορεί να την στηρίξει το σύνολο.... είναι πραγματικά κρίμα....

 

Υ.Γ.

Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου...:)

 

 

1)Κανεις δεν ειπε πως ειπε πως ειναι agp.

2)Τι σχεση εχει που ειναι ati η καρτα nvidia το chipset?

3)Αναβαθμισμενο σε τι....dx10?Αφου ουτως η αλλως δεν εχει αρκετη δυναμη να το τρεξει ικανοποιητικα.Απο επιδοσεις η gt ειναι ακομα χειροτερες και δεν συγκρινοντε σε καμια περιπτωση με την x1950gt...

3)Ας στησει το καινουργιο του μηχανημα(που υποθετω πως το θελει κυριως για gaming)οπως οπως με αποτελεσμα να αποδιδει χειροτερα απο το παλιο(κυριολεκτω!)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...