Προς το περιεχόμενο

2 Δικτυα - 2 ips - 1 υπολογιστής ?


Gaou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας .

 

Θα ήθελα να στήσω ένα καινούργιο gigabit δίκτυο σε δύο υπολογιστές που είναι ήδη σε ένα wireless δικτυο.

 

Το θέμα είναι ότι ενώ έχω καταφέρει να το έχω σχετικά καλά, αντιμετωπίζω κάποια τεράστια:-D προβλήματα.

 

Το wirelles είναι το Υ

 

Το κανονικό είναι το Χ.

 

Λοιπόν μέχρι σήμερα ένας φορητός και ένας desktop πάιρνανε ιντερνετ και δίκτυο μέσα απο ένα ασύρματο linksys.

 

Επειδή είμαι όμως είμαι μακρυα έχω πρόβλημα στην ανταλλαγή αρχείων μεταξύ των δύο ( οι οποίοι είναι ό ένας δίπλα στον άλλο ) σε φυσική παρουσία.

 

Καθότι έχουν και οι δύο gigabit αποφάσισα να βάλω ένα crossover καλώδια για να μπορέσω να πάω σε μεταφορές αρχείων.

 

Απο εκείνην την στιγμή έχω χάσει το Υ ( δίσκους που έχουν γίνει network share ) αλλά δεν βλέπω ούτε την ονομασία του πχ "MSHOME" ούτε ένα υπολογιστή που συνδέεται ενσύρματα με αυτό.

 

Το "MSHOME-2" το οποίο αναφέρεται στο Χ ενσύρματο δίκτυο το βλέπω κανονικά μαζί με τους υπολογιστές του.

 

IPs έχω βάλει χειροκίνητα απο ένα σε κάθε συσκευή . αυτά.

 

σημειωτέον ότι απο το ασύρματο Υ "MSHOME" παίρνω και Internet το οποίο δουλεύει κανονικά και στο desktop και στο laptop.

 

πωπω ζαλιστικά ....

 

Οποιαδήποτε βοηθεια καλοδεχούμενη....

 

Να στε καλά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν . άν τα βάλω στο ίδιο Workgroup φοβάμαι μήν δουλεύουνε μόνο στο ασύρματο, και χάσω τις ταχύτητες.

 

παίζει αυτό ?

 

lan+wifi Desktop 1

 

lan+wifi Laptop

 

Desktop 2 ( adsl + router + wifi).

 

τα δύο πρώτα κάνουνε παντού Ping ( έχει απο δύο Ip το καθένα ) οπότε κάνουνε 4 Ping . δεν κάνουν στο dektop 2 . παρόλα αυτά βλέπουνε αρχεία απο αυτόν .

 

ο laptop βλέπει και τα δύο workgroup στο ένα όμως ξανά δεν βλέπει το desktop 2.

 

τα δύο πρώτα θέλω να δουλεύουν μέσα απο δίκτυο υψηλών ταχυτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an kaneis ena sxediagramma gia na katalavw ti ennoeis tha sto lysw to provlima, giati etsi opws ta grafeis den katalavainw panagia!

 

To vasiko einai na valeis alles ip se kathe karta diktyoy, alles sta asyrmata , alles sta kalwdia , p.x 192.168.0.x , 10.0.0.x twra to pws tha vlepeis ton ena apo ton allo ginetai kateytheian apo tis ip ta workgroup ktl poy lete den exoyn kamia sxesi me to provlima kai me to pws syndeontai oi ypologistes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρούτερ σου τι ΙΡ έχει? Αν πχ έχει 192.168.1.1 τότε στις ασύρματες κάρτες των 3 pc θα δώσεις διαδοχικά ΙΡ της μορφής 192.168.1

πχ

desktop-1 --- 192.168.1.2

desktop-2 --- 192.168.1.3

laptop --- 192.168.1.4

 

Και στις 2 ethernet καρτες δίνεις

laptop --- 192.168.0.1

desktop-1 --- 192.168.0.2

 

subnet δίνεις παντού 255.255.255.0

 

για να μπεις μετά στα αρχεια του desktop-1 από το laptop πας στον explorer και βάζεις \\192.168.0.2 και θα δεις τα αρχεία του μέσα από την σύνδεση ethernet. αν βάλεις \\192.168.1.2 θα τα δεις πάλι αλλά μέσα από το wireless δικτυο. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon ekana me boson ena simulate kai sou lew ti ebgala (entelos proxeiro kai isos na min einai swsto). Tha baleis ola opws ta leei o filos Costinio kai tha sumplirwseis se ola tin idia gateway px 192.168.1.1 otan thes na kaneis link me kalwdio metaksi 2 pc's tote tha klineis to wifi kai tha eisai ok! Apla stis lan kartes tha baleis tis ip 192.168.1.5 k 6 (sunexeia dld apo ekei pou eixes meinei apo tin lista tou Costinio).

Endexete na exw kanei lathos logo oti eimai douleia kai to ekana entelos proxeira.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το έφτιαξα και δουλεύει . όλοι βλέπουνε όλους άλλα όχι διπλούς .

 

και εξηγούμαι . δεν βλέπω και τα δύο Workgroups αλλά μικρό το κακό.

 

192.168.χ.χ είναι τα ασύρματα με της wifi καρτες.

 

10.10.χ.χ είναι τα ενσύρματα.

 

μέχρι νεοτέρας ....

 

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες, για την βοηθεια.

 

ps ένα πολύ σημαντικό tip διάβασα σε μία σελίδα που μου έστειλε ο eusubious.

 

θα τον παρακαλούσα να το Post-αρει.

Απλά δίνεις στα windows Προτεραιότητα hardware.

 

Να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...