Προς το περιεχόμενο

Modem Router ή Ασύρματο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω connex σύνδεση adsl 2 Mbs,την οποία παίρνω απο την αδερφή μου απο το ένα δωμάτιο στο άλλο με modem router(αυτή το εχει) και είμαι μια χαρά ευχαριστημένη με την ταχύτητα κτλ.Ηθελα να ρωτήσω,τώρα που θα μετακομίσω σε πιο πάνω όροφο,και θα είμαστε πιο μακριά,τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσουμε για να μην μειωθεί η ταχύτητα και να μην υπάρχει πρόβλημα? Το ίδιο modem και όπως είμαστε τώρα(με ένα πιο μακρύ καλώδιο δηλαδή),ή ασύρματο?Είχα διαβάσει κάπου οτι όσο πιο μακρύ το καλώδιο τόσο πιο πεσμένες ταχύτητες για αυτόν που παίρνει απο το modem άλλου.Ισχύει?Είμαι λίγο ασχετη με το θέμα,ελπίζω να έγινα κατανοητή.Ευαριστώ προκαταβολικά.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο και από τα 2 να χρησιμοποιήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.Ούτε τόσο μακριά είναι για να μην πιάνει το ασύρματο , ούτε πολύ μεγάλο καλώδιο θα χρειαστείς για να έχεις τις απώλειες που φαντάζεσαι.Για λόγους οικονομίας θα πρότεινα το καλώδιο αν δεν δημιουργεί αισθητικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο και από τα 2 να χρησιμοποιήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.Ούτε τόσο μακριά είναι για να μην πιάνει το ασύρματο , ούτε πολύ μεγάλο καλώδιο θα χρειαστείς για να έχεις τις απώλειες που φαντάζεσαι.Για λόγους οικονομίας θα πρότεινα το καλώδιο αν δεν δημιουργεί αισθητικό πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ πολυ,οπότε θα προτιμήσω το καλώδιο αφού δεν υπάρχει πρόβλημα αφόυ έχω ήδη modem router.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...