Προς το περιεχόμενο

e-Banking, Vista, IE7 & Certificates


bab_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε κύριοι.

Eδώ και χρόνια, είμαι χρήστης του e-Banking συστήματος της Eurobank. Το έχω χρησιμοποιήσει με Win2000 και με WinXP, πάντα με IE6sp1.

Εδώ και λίγο καιρό, έχοντας στην κατοχή μου ένα laptop (Toshiba Satellite A100-003) με Win Vista και εγκατεστημένο τον IE7, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιες λειτουργίες του ηλεκτρονικού συστήματος (πχ μεταφορα χρημάτων, πληρωμή ΔΕΗ κλπ κλπ), εξαιτίας του γεγονότος, ότι μου ζητάει να εγκαταστήσω κάποιο Certificate.

Τη διαδικασία τη γνωρίζω καλά, αφού την έχω ακολουθήσει ουκ ολίγες φορές.

Για κάποιο άγνωστο, ομολογώ, λόγο, δε μου δίνεται η δυνατότητα να προχωρήσω στην εγκατάσταση του πιστοποιητικού στον IE7. Δεν έχω ξεπεράσει το μέγιστο αριθμό πιστοποιητικών (2) που μου επιτρέπεται να έχω ταυτόχρονα ενεργοποιημένα. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με το Firefox.

Έχει συμβεί σε κάποιον συμφορουμίτη, κάτι αντίστοιχο;

Οποιαδήποτε βοήθεια/γνώμη δεκτή

 

Ευχαριστώ, για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ πελάτης της συγκεκριμένης τράπεζας.

Πρώτα απόλα να ξεκαθαρίσω ότι με firefox το e-banking της συγκεκριμένης εταιρείας ΔΕΝ δουλεύει(είναι σχεδιασμένο έτσι από τη μάνα του).

Τώρα με winxp και explorer 6 ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα...με vista ένα laptop A200 Toshiba σερνόμουνα... με το certificate όταν πήγαινα να εγκαταστήσω explorer 7 πάλι είχα τα ίδια προβλήματα με εσένα...

οπότε εγώ θα πρότεινα να βάλεις xp και explorer 6.

Να περνάς καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ πελάτης της συγκεκριμένης τράπεζας.

Πρώτα απόλα να ξεκαθαρίσω ότι με firefox το e-banking της συγκεκριμένης εταιρείας ΔΕΝ δουλεύει(είναι σχεδιασμένο έτσι από τη μάνα του).

Τώρα με winxp και explorer 6 ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα...με vista ένα laptop A200 Toshiba σερνόμουνα... με το certificate όταν πήγαινα να εγκαταστήσω explorer 7 πάλι είχα τα ίδια προβλήματα με εσένα...

οπότε εγώ θα πρότεινα να βάλεις xp και explorer 6.

Να περνάς καλά!

 

ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ.

αλλά ευτυχώς έχω και alpha bank και έτσι δεν ανησυχώ μιας και δεν λειτουργεί με certificate αλλα με στιγμιαίους κωδικούς. δεν ξέρω αν μπορεί ο φίλος να αφερεσει τον ie7 και να βάλει στα vista τον 6

αλλα κατι τετοι γινεται πιστευω μονο με το VPC

VIRTUAL PC θα σου φαει καπου στο 1,5giga χωρο

διαβασε εδω απο φορουμ τις micros..και αποφασισε

http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=985562&SiteID=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με το helpdesk της Eurobank, διαπίστωσα ότι το site της (e-banking) δε συνεργάζεται με τα Vista. Θα το φτιάξουν στο μέλλον, μου είπαν.

Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει certificate, μέσω του IE7, σε WinXP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δουλευω κανονικα με winXP και IE7.

Μηπως εχει τπτ μπλοκαρει το certificate? Εμενα ετσι ειχε γινει και ενω δουλευε ρολοι το password ΔΕΝ λειτουργουσε το certificate. Αναγκαστικα να βγαλω νεους κωδικους απο το καταστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με το helpdesk της Eurobank, διαπίστωσα ότι το site της (e-banking) δε συνεργάζεται με τα Vista. Θα το φτιάξουν στο μέλλον, μου είπαν.

Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει certificate, μέσω του IE7, σε WinXP;

 

Εμένα πάντως μου έκανε κανονικά εγκατάσταση το certificate στα Vista και μου δουλεύει κανονικά. Ίσως να χρειάζεται να κατεβάσεις κάποιο Update των Vista γιατί και εμένα στην αρχή όταν τα είχα πρωτοβάλει δεν μου έπερναν το certificate αλλά πρίν δύο βδομάδες που ξαναδοκίμασα έχοντας κάνει update μου το έκανε εγκατάσταση κανονικά και οι συναλλαγές μου μέω ebanking δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου έκανε κανονικά εγκατάσταση το certificate στα Vista και μου δουλεύει κανονικά. Ίσως να χρειάζεται να κατεβάσεις κάποιο Update των Vista γιατί και εμένα στην αρχή όταν τα είχα πρωτοβάλει δεν μου έπερναν το certificate αλλά πρίν δύο βδομάδες που ξαναδοκίμασα έχοντας κάνει update μου το έκανε εγκατάσταση κανονικά και οι συναλλαγές μου μέω ebanking δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

Τα Vista μου είναι up-to-date, όσον αφορά τις ενημερώσεις. Παρ' όλ' αυτά, δε βλέπω φως. Ξεκινώ τη διαδικασία των 2 βημάτων που προτείνει το site, για την εγκατάσταση των certificates. Το πρώτο, φαίνεται ότι τελειώνει επιτυχώς. Μόλις όμως περάσω στο δεύτερο βήμα, μου βγάζει μήνυμα, ότι δεν έχει ολοκληρωθεί το πρώτο βήμα. Και πάλι από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδιά εγώ με Vista και Firefox 2.0.0.7 γιατί το χρησιμοποιώ κανονικά; Δε μου έχει ζητήσει ποτέ τίποτα, έβαλα αριθμό κάρτας, password και κάνω τις συναλλαγές μου κανονικότατα.

 

Υ.Γ. Να προσθέσω πως αυτό ΙΣΩΣ γίνεται επειδή έκανα χειροκίνητη μεταφορά των ρυθμίσεων του Firefox από τα WinXP στα Vista. Αντέγραψα δηλαδή το φάκελο με όλα τα αρχεία που συνθέτουν το προφίλ του Firefox κι απλά τον έκανα επικόλληση στον αντίστοιχο των Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα δουλευει με firefox... απλα κατι παιζει με τα certificates και επρεπε να ακολουθησω μια διαδικασια που μου την ειπαν μεσω helpdesk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα δουλευει με firefox... απλα κατι παιζει με τα certificates και επρεπε να ακολουθησω μια διαδικασια που μου την ειπαν μεσω helpdesk

...η οποία είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με το helpdesk της Eurobank, διαπίστωσα ότι το site της (e-banking) δε συνεργάζεται με τα Vista. Θα το φτιάξουν στο μέλλον, μου είπαν.

Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει certificate, μέσω του IE7, σε WinXP;

 

Αυτο θα σου έλεγα και γω.Τα Vista έχουν πρόβλημα,όχι ο ΙΕ7.Μπορείς άνετα να φτιάξεις certificate στον ΙΕ7 (έχω και στο σπίτι και στη δουλειά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...