Προς το περιεχόμενο

Overclocking gia AMD 64 X2 Dual Core 5200+


polonos1313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Geia xara se olous!!Thelo na anevaso ton epeksergasti mou giro sta 3G kai ithela na rotiso an ginete o sygekrimenos cpu na paei sta 3G h' kai parapano.H mitriki mou exei ayto to programmataki DualCoreCenter kai me to pou vazo to DOT rate sto 15% to opoio paei ton epeksergasti sta 3G mou vgazei mple othoni me kati kinezika kai kanei restart.Ti prepei na kano gia na ton pao sta 3G h' kai parapano an vevaia ginete.To DualCoreCenter exei na peirazeis kai taseis alla den ta exo peiraksei gaiti den ksero.Pantos Vcore einai 1.22V Memory 1.90v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μπλε οθονη φυλλος την βγαζει γτ ανεβαζει θερμοκρασια και κανει ρεσταρτ.

Ισως να λυθει αν δωσεις λιγο ρευματακι(λιγο ομως)αν οχι μιωσε το oc.Ή για να τον πας στα 3 αλλαξε την ψηξη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μπλε οθονη φυλλος την βγαζει γτ ανεβαζει θερμοκρασια και κανει ρεσταρτ.

Ισως να λυθει αν δωσεις λιγο ρευματακι(λιγο ομως)αν οχι μιωσε το oc.Ή για να τον πας στα 3 αλλαξε την ψηξη σου.

 

Tin mple othoni tin vgazei sto mpam mesa se 30 deyterolepta.Prolavainei toso grigora na anevasei thermokrasia???Pantos o epeksergastis se default 2.6G exei thermokrasia 31' vathmous.Den nomizo na einai poly.Thelo na eimai sigouros prin kano tin opoia dipote kinisi.Otan les na anevaso ligo tin tasi ennoeis +0.5v??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα amd επεξεργαστη δν ειχα ποτε οποτε δν ξερω τι παιζει ακριβως.Απλα σου λεω τι κανουν οι περισωτεροι.

Επισεις αν ειναι ετσι οταν κανεις oc εχε ανοιχτο το προγραμα με το οποιο μετρας θερμοκρασιες και δες τι γινετε μετα το oc.

 

ΥΓ:Τωρα ειδα οτι κανεις oc me programa,kalytera an uew thn gnvmh einai mesa apo to βιοσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μην προσπαθεις αδικα.Αν ηθελε o/c καλητερα να επαιρνελ intel πραγματικα τα σπανε.Εγω εχω τον 5600+ στα 2.8 αλλα το μονο που μπορεσα να τον ανεβασω ηταν στα 3.Ποιο αναλυτικα 215*14.Δεν σηκωνουν o/c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paonikgt γιατί να μην προσπαθεί άδικα ? τώρα που όλοι έχουμε C2D δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι δεν κάνουν oc ? έλεος :(

 

κατά 99% φιλε οι BSOD είναι από της μνήμες σου μιας και είναι βάλεϋ και βαράνε τσίτες όταν εσύ βάζεις το 15% οποτε κανεις Oc από Βίος μονο σου και όχι με software και δίνεις και 2-2,2V στις μνήμες σου για να αντέξουν και ρίξε και κανένα διαιρετή

 

την μπλε οθονη φυλλος την βγαζει γτ ανεβαζει θερμοκρασια και κανει ρεσταρτ.

Ισως να λυθει αν δωσεις λιγο ρευματακι(λιγο ομως)αν οχι μιωσε το oc.Ή για να τον πας στα 3 αλλαξε την ψηξη σου.

από θερμοκρασίες BSOD παρα πολύ δύσκολο και με την λογική αυτό που λες δεν ισχύει αν ανεβάζει temps και δώσει ρεύμα θα ανεβάσει πιο πολύ ακόμα ;) simple hu ?

 

polonos1313 try with Vcore 1,25 - 1,3 V ( needs more Coolin ) Vdimm 2 - 2,2 V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati Vatos_locos poly apla i amd den einai opos i intel pou pernei trelo o/c eg o apo 200 fsb ton piga 217.kai pollaplasiasti sta 14.

Diladi apo 2.8 ton piga sta 3 kai otan epixirisa na ton anebaso kai allo den perase ta test pou ekane.Mporis na dis to sistima pou exo stin upografi moy.Ebala kai reumata kai ston epexergasti kai stis mnimes.Alla asta file mou kalutera aston stin isixia tou epimeno oti den einai intel na anebainei san trelos.Ego perimena esto ligo na anebaine alla mapa to karpouzi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες δηλαδή να μου πεις ότι των πήρες και περίμενες να είναι ίδιος με C2D ? όταν δεν είχανε βγει ο C2D που κάναμε OC εμείς μήπως θυμάσαι ? σε κάτι amd Opteron που ανεβαίνανε τα κερατα τους ανεβαίνει ο cpu σου το θέμα είναι να έχεις καλο board και μνήμες να μην σε κόβουν και μια εμπειρία στο oc και επειδή όντως βλέπω το σύστημα σου εμενα μου φαίνεται δύσκολο να μην πάει πάνω από 3ghz μιας και έχω ανεβάσει και παραπάνω τον συγκεκριμένο σε πιο μάπα Board από το δικό σου δεν ξέρω πως κανεις OC εσύ αλλα ένα βασικό στους amd είναι ότι όταν τον clockάρεις κρατα το HT του στα 1000 αν δεν το κοιτάς λογικό είναι να μην πάει πάνω από 3Ghz ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε αμφισβητω ξερω οτι εχεις πειρα μεγαλη σε αυτα.Απλα εγω ειμαι αρχαριος σε αυτα και οταν ζητησα βοηθεια κανενας δεν με βοηθησε και εριξα πολυ διαβασμα και αρχισα να πειραματιζομαι μονος μου.Και τον εφτασα στα 3.Μετα ομως....Αν εβρισκα καποιο ατομο να με καθοδηγησει πολυ ευχαριστος να τον ανεβαζα και αλλο.Εσενα φιλε σου εχω εμπιστοσυνη εχω διαβασει πολλα threads και εχω σχηματισει την καλυτερη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή δοκιμάστε και οι 2 σας να χαμηλώσετε το HT στα 800 πχ και ανεβείτε πάλι με λίγο Vcore extra αν χρειαστεί τις μνήμες όσο πιο χαμηλά γίνετε και τις ανεβάζετε μετά να ξέρετε ότι καλύτερα χαμηλότερο HT και μεγαλύτερα Ghz παρα το ανάποδο

προϋπόθετε να έχετε καλή ψύξη για extra Vcore :)

 

PS που ζήτησες βοήθεια και δεν σε βοηθησε κανένας ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS = Υ.Γ :D

 

από msn ευχαρίστως να τα πούμε κανε με ένα add και σάββατο βραδυ λέμε ότι θες :) γιατί όλη την βδομάδα με έχω στο τρέξιμο ( ψάχνω για απογευματινή δουλειά ) πάντως δεν είναι τίποτα τραγικό με 1,3 1,4 με καλή ψύξη έχετε άνετα τα 3,2Ghz μετά ανάλογα το κομμάτι που σας έκατσε αλλα λογικά maxάρετε εκεί που είναι πολύ καλά για Athlon

 

try this as well http://wiki.extremeoverclocking.com/wiki/Athlon_64_Overclocking_Guide δεν το διάβασα καθόλου αλλα δείχνει καλο και με αρκετές πληροφορίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε o/c μέσω bios και ΜΟΝΟ.

pci-e clock = 100

cpu spread spectrum = disable

amd cool and quiet = disable

Κατέβασε το HT στο 4

Κοίταξε οι μνήμες σου να μη ξεπερνουν τη rated συχνότητα

Και ανεβασε σιγά σιγά το HTT στρεσάροντας τη cpu με prime95 ή orthos και παρακολουθόντας τη θερμοκρασία

 

Και για την Ιστορία...

AMD winchester core

AMD venice core

AMD opteron 939

 

όποιος κατάλαβε...καταλαβε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paonikgt γιατί να μην προσπαθεί άδικα ? τώρα που όλοι έχουμε C2D δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι δεν κάνουν oc ? έλεος :(

 

κατά 99% φιλε οι BSOD είναι από της μνήμες σου μιας και είναι βάλεϋ και βαράνε τσίτες όταν εσύ βάζεις το 15% οποτε κανεις Oc από Βίος μονο σου και όχι με software και δίνεις και 2-2,2V στις μνήμες σου για να αντέξουν και ρίξε και κανένα διαιρετή

 

 

από θερμοκρασίες BSOD παρα πολύ δύσκολο και με την λογική αυτό που λες δεν ισχύει αν ανεβάζει temps και δώσει ρεύμα θα ανεβάσει πιο πολύ ακόμα ;) simple hu ?

 

polonos1313 try with Vcore 1,25 - 1,3 V ( needs more Coolin ) Vdimm 2 - 2,2 V

Epeidi den ksero polla apo overclocking ti ennoeis rikse kai kanena diaireti???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...