Προς το περιεχόμενο

Αθηναίοι Insomniacs Help! (Ε Ε έρχομαι)


CompHeller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Έρχομαι Αθήνα σε μερικές μέρες και χρειάζομαι γενικές πληροφορίες που θα με βοηθήσουν να προσαρμοστώ γρηγορότερα και ευκολότερα :)

 

Δηλαδή θέλω ένα live in Athens Tutorial / Howto κτλ. ;p

 

Έχω τόσα πολλά στο κεφάλι μου που δεν ξέρω τι να πρωτορωτήσω ...

 

Τα βασικότερα ας πούμε είναι συγκοινωνίες (δεν τολμάω να πάρω αυτοκίνητο),

πχ χάρτες για ηλεκτρικό, τράμ, δρομολόγια λεωφορείων, μηνιαίες κάρτες μετακίνησης...

 

και το internet. Υπάρχει τρόπος να μπει internet ανώδυνα? (θα είμαι φιλοξενούμενος και δεν με παίρνει να κάνω κουμάντο σε ξένο σπίτι.

 

Γενικά ότι tip νομίζετε οτι μπορεί να βοηθίσει ρίξτε το :)

 

Ευχαριστώ :

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ!

Κρητικός είμαι Lucifer

 

περιοχή δεν έχει κλείσει ακόμα, Ή καλλιθέα ή Νέα σμύρνη ή προς Αιγάλεω (και στις 3 περιπτώσεις είμαι φιλοξενούμενος)

 

Έρχομαι για μια σχολή για 2 χρόνια. Η σχολή είναι κοντά στο σύνταγμα.

 

Βρήκα μερικούς χάρτες για μετρό και τράμ και διάβασα κάτι για οικονομική κάρτα μετακινήσεων...

Η κάρτα είναι για όλα? (μετρό, ηλεκτρικός, τραμ και λεωφορεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ το σαλονικιος το λέτε για να γίνει η απαραίτητη προσαρμογή της αθηναϊκής διαλέκτου στα ελληνικά :mrgreen: (δεν είμαι σαλονικιος πάντως).

Θα μείνεις καιρό αθήνα? Πάντως πολύ αγχώνεσαι... Εγω 2-3 φορές κατέβηκα κάτι σαββατοκύριακα (άντε και κάτι οι πορείες), έχω μάθει να κυκλοφορώ, απειρες συγκοινωνιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και αν μείνεις από εκεί, υπάρχουν σταθμοί μετρό, ηλεκτρικού κτλ. Με το πάσο σου θα βγάζεις μηνιαία κάρτα μετακινήσεων των 19ευρώ που καλύπτει όλα τα μέσα μέχρι δουκίσσης πλακεντίας και τα λεωφορεία του αεροδρομίου. Το μετρό μαθαίνεται σε 2 λεπτά, είναι μικρό και εύχρηστο, λεωφορεία υπάρχουν δεκάδες αν και γενικά η μαγκιά είναι να κάνεις όσο μεγαλύτερο ποσοστό της διαδρομής γίνεται με το μετρό.

 

για ιντερνετ δεν έχω ιδέα, αλλά αν έχεις λαπτοπ με γουαηφαη, όλο και κάποιον ξεκλείδωτο θα βρεις, νομίζω κ όλας πως σε μερικές περιοχές όπως σύνταγμα και στα σταρμπαξ έχει δικό του δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α βρε Νεοσμυρνιωτες που εισαστε εδω μεσα? Λοιπον φιλε μου οταν ερθεις θα απογοητευθεις για πολλα πραγματα αλλα...κανε κουραγιο, καλου κακου αν τα καταφερεις βαλε μια ADSL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.oasa.gr εδώ θα τα βρείς όλα ! (συνδυασμούς μέσων για βέλτιστη διαδρομή, τιμές καρτών και εισητηρίων κλπ.) Καλώς να έρθεις και καλή αρχή με τη σχολή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...