Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση CPU σε fs amilo


ocelotgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες, τα φωτα σας...

 

Εχω εδω κ κανα 4μηνο ενα fs amilo si1520 με core duo στα 1.66 (T2300E).

Σκεφτομαι να του κανω αναβαθμιση σε εναν Τ5xx (ή κ Τ7xx αν υποστηριζεται), δηλαδη σε core 2 duo. Το socket απ' οτι ειδα ειναι το ιδιο (μιλαω για Τ5xx, την αλλη περιπτωση δεν την εχω ψαξει ακομα), αλλα ως εδω φτανουν οι γνωσεις μου. Προφανως θα χασω την εγγυηση (αν περιμενω κανα 6μηνο, ξερει κανενας εκ πειρας αν θα βρω συμβατες cpus στο ebay?), το θεμα μου ομως δεν ειναι αυτο... Η cpu ειναι κολλημενη πανω στην mobo ή αφαιρουμενη? Τι αλλες δυσκολιες παιζει να συναντησω? Βλεπετε, με ενα search που εκανα βρηκα εναν core 2 duo @ 1.8ghz στα 180$ κ με ψηνει παρα πολυ...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, αν καποιος το εχει επιχειρισει pls let me know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ασχετος ειμαι με το θεμα,αλλα εχω μια απορια, εσυ centrino core 2 duo δεν ψαχνεις;

επισης απο οσο ξερω οι επεξεργαστες βγαινουν απο πανω αν θες

τελος ναι θα χασεις την εγγυηση αν κανεις τοσο βαθυα 'τομη' στο λαπτοπ

συνηθως οι εγγυησεις δεν επηρεαζονται απο αλλαγη σε μνημη-σκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, core 2 duo ψαχνω, μαλλον οχι santa rosa ομως, γιατι θελει αλλο chipset, αλλαζει fsb κλπ... Οποτε, ψαχνω για προηγουμενης γενιας cpu (ο δικος μου centrino duo ειναι 2 γενιες πισω, 32μπιτος κιολας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω εχω ακριβως τον ιδιο

αυτον εδω φοραμε

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.558170

οποτε δες μηπως βρεις κατι με τα ιδια χαραλτηριστικα αντιστοιχο

 

πχ αυτο

παντως σε αυτη την τιμη δεν ξερω αν αξιζει,σε αυτη που λες εσυ ειναι οκ,ομως ρισκαρεις μεσω ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prota ap ola den einai sigouro oti allazei !! parolo pou logika to chip sou uposthrizei kai tous core 2 duo mporei na mhn mporei na vgei o epexergasths h h psuktra tou apo to laptop !! epishs prepei na skefteis oti logika mporei na exeis kai auuxhmenh thermokrasia vazontas ena megalutero epexergasth !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, τα φωτα σας...

 

Εχω εδω κ κανα 4μηνο ενα fs amilo si1520 με core duo στα 1.66 (T2300E).

Σκεφτομαι να του κανω αναβαθμιση σε εναν Τ5xx (ή κ Τ7xx αν υποστηριζεται), δηλαδη σε core 2 duo. Το socket απ' οτι ειδα ειναι το ιδιο (μιλαω για Τ5xx, την αλλη περιπτωση δεν την εχω ψαξει ακομα), αλλα ως εδω φτανουν οι γνωσεις μου. Προφανως θα χασω την εγγυηση (αν περιμενω κανα 6μηνο, ξερει κανενας εκ πειρας αν θα βρω συμβατες cpus στο ebay?), το θεμα μου ομως δεν ειναι αυτο... Η cpu ειναι κολλημενη πανω στην mobo ή αφαιρουμενη? Τι αλλες δυσκολιες παιζει να συναντησω? Βλεπετε, με ενα search που εκανα βρηκα εναν core 2 duo @ 1.8ghz στα 180$ κ με ψηνει παρα πολυ...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, αν καποιος το εχει επιχειρισει pls let me know.

 

 

καταρχας δεν χρειαζεται να χασεις την εγγηηση,και ο επεξεργαστης δεν ειναι κολημενος στην μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας δεν χρειαζεται να χασεις την εγγηηση,και ο επεξεργαστης δεν ειναι κολημενος στην μητρικη

 

Πως γινεται να μην χασω την εγγυηση? Λεγοντας να μου το αλλαξουν στο service? Εκει θα μου ζητησουν 200ε για την cpu + 50ε εργασια, τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...