Προς το περιεχόμενο

άσχετος σε o/c ζητάει βοήθεια


valemon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τελευταία μου έχει κολλήσει να αυξήσω τις επιδόσεις του υπολογιστή μου. (παλιός 4ετίας τουλάχιστον). Επειδή δεν έχω ιδέα κατα πόσο είναι αυτό εφικτό επισυνάπτω screenshot του cpu-z και περιμένω συμβουλές και απόψεις.

 

cachebo4.th.jpg

cpuco1.th.jpg

mainboardiv5.th.jpg

memorygq4.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με chipset Sis είναι λίγο επίφοβος ο υπερχρονισμός (overclocking),

Θα αντέξει πολύ μικρές αλλαγές στην πραγματικότητα δέν θα δείς ουσιαστικές αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα βεβαιώσου ότι έχεις επιλογή για agp/pci lock στο bios.

Αν έχει μπορείς να προχωρήσεις αν όχι απλά ξέχνα το(Και αν θυμάμαι καλά δεν εχει :( )

 

Την επιλογή που σου λέω παραπάνω μπορείς να τη βρεις υπό τη μορφή:

agp : 66Mhz

pci ή pci clock : 33Μhz

 

Ή μπορέι να έχει μόνο επιλογή για AGP lock οπότε κλειδώνει αυτόματα και η pci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα βεβαιώσου ότι έχεις επιλογή για agp/pci lock στο bios.

Αν έχει μπορείς να προχωρήσεις αν όχι απλά ξέχνα το(Και αν θυμάμαι καλά δεν εχει :( )

 

Δεν είναι μόνο αυτό ... Δυσυχώς δεν σηκώνει σχεδόν τπτ το καημένο με τέτοιο chipset. Εδώ το δικό μου με Intel i865PE chipset (ανώτερο κατά πολύ του SiS σε ό,τι αφορά S478 :wink:) και ανεβαίνω μέχρι 3.5 GHz ...

Α και να μην ξεχάσω, απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι μνήμες σου να σηκώνουν o/c, αφού το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει επιλογή για μείωση του dram frequency ... Ακόμα και αν υπάρχει αποκλείεται να δουλέψει σωστά στα 333 ή στα 266 με τέτοια mobo :wink:

 

@Topic_Starter: Προσωπική μου άποψη, είναι να πουλήσεις το pc σου, και να πας σε C2D ή ακόμα καλύτερα να περιμένεις για μια μελλοντική αναβάθμιση τώρα που είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο :wink: Αν δεν κρατιέσαι με τπτ, βρες ένα μεταχειρισμένο mobo (κατά προτίμηση Asus P4P800 / P4C800, Abit AI7 / IS7 / IC7 (G ή και Max 3, αν και δύσκολο να τις βρεις :() και ξεκίνα τα κλόκια - σίγουρα θα σε βγάλει με stock cooling στα ~3GHz ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...