Προς το περιεχόμενο

Full HD Monitor ~24''


gsmeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.

θελω να αγορασω ενα μονιτορ για το pc

για να βλεπω τα hd που εχω και κατεβαζω.

και ειμαι αναμεσα στα:

1)Αpple cinema display 23'' (850e με την φοιτητικη εκπτωση)

2)Dell 2407 (900 στην Dell Greece)

3)Samsung 244T (850 στο ΗΑC shop)

 

τεινω προς το μοντελο της apple αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος

σιγουρα απο θεμα εμφανισης η apple ειναι λιγο πιο μπροστα.

με ps3 δινουν ολες 1080p?

με την ati radeon x700 pro?

επισης θα μπορω να βλεπω τηλεωραση ?

με καρτα τηλεωρασης λογικα ...απο εικονα τι λεει?

γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με καρτες τηλεωρασης.

επισης αν κ νομιζω δε γινετε...θα μπορουσε σε ενα συστημα ,

με pc και μια απο την οθονες αυτες ... να μπει NOVA?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 3 αν δεν απατωμαι φορανε το ιδιο πανελ. Οποτε την πιο φθηνη , αν ειχα να διαλεξω παντως σιγουρα την Apple λογω design..

 

Στο ps3 θα βλεπεις 1080p αλλα μονο μεσω hdmi σε dvi καλωδιο. Απο component μονο 1080i

Φυσικα και η καρτα γραφικων υποστηριζει 1920x1200 (native monitor resolution) αν αυτο ρωτας..

Μπορεις να βλεπεις TV ειτε μεσω του PC απο TV tuner και εχει αρκετα καλη εικονα ειτε μεσω Nova απευθειας αν συνδεθει με composite..

 

Γενικα συνδεεις σχεδον τα παντα επανω.. Look @ my sig :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ta montela ths Dell kai ths Samsung pou aneferes einai ta palia...kai oi 2 etairies exoun anakoinwsei/vgalei tous "antikatastates" tous pantws...an antexeis perimene gia ta new :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις να μου πει σιγουρα αν θα μπορω να παιζω με το ps3 se 1080p???

 

Σου ειπα αν το συνδεσεις απο dvi->hdmi εξοδο στην οθονη σου δινει 1080p αλλιως 1080i μεσω component..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε σκέφτεσαι για την LG 245; Είναι full hd και εχει και hdmi είσοδο. Την έχει φίλος και σου λέω η οθόνη για τα λεφτά της είναι ότι πρέπει. Σε ps3 δεν την έχει δοκιμάσει ακόμα αλλά απ' ότι διαβάζω παίζει κανονικά σε 1080ρ, σύνδεση φυσικά σε hdmi. Δεν έχει DVI αλλά η συσκευασία περιέχει καλώδιο hdmi<-->dvi. Av θες να 'χεις και ps3 και υπολογιστή παίρνεις και ένα hdmi switch και είσαι τέλειος. Για 570 ευρώπουλα δε ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο και ποιοτικότερο. Αν έχεις τη δυνατότητα να τη δεις κ από κοντά κάντο. Θα καταλάβεις τι σου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα δεις και εδω με apple cinema display μαλλον δε θα εχεις 1080p απο ps3.

 

Αντιθετα με την apple , η dell μπορει να δειξει 1080p απο ps3.

 

 

Γιατι δεν προτιμας την dell που ειναι σε ιδια τιμη,ειναι λιγο μεγαλυτερη,εχει μεγαλυτερη εγγυηση,εχει λιγο πιο νεο πανελ και ελαχιστα καλυτερα specs,

εχει περισσοτερες δυνατοτητες,περισσοτερες εισοδους,ειναι pivotable,εχει hdcp και εχει και 1080p απο ps3???

http://prad.de/en/guide/ergebnis_vergleich.html?pradid=6140afeb864ebe681455da2fd0d982bc&7%5B%5D=0&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=0&18%5B%5D=0&19%5B%5D=0&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&23%5B%5D=1286&24%5B%5D=0&24%5B%5D=3030&26%5B%5D=0&27%5B%5D=0&28%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&45%5B%5D=0&46%5B%5D=0&47%5B%5D=0&50%5B%5D=0&55%5B%5D=0&57%5B%5D=0&65%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=compare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον απλο λογο που ολος ο κοσμος εχει ipod ενω υπαρχουν πολυ καλυτερα mp3 , γιατι ολος ο κοσμος σε λιγο θα εχει το iphone , που αν διαβασεις τα χαρακτηριστηκα του θα γελασεις.

ειναι ... Apple

ειναι ... ασπρο

ειναι ... εργο τεχνης

 

brain control by an apple

 

εχω στειλει στην dell ενα email για να μου πουν μια τιμη , αλλα δε μου εχουν απαντησει ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παραπανω(ipod,iphone) παιζει ρολο το interface και η ευχρηστια..

Aσε που παιζει και πιο σημαντικο ρολο η εμφανιση,γιατι τα κουβαλας μαζι σου.

 

 

Ενω στις οθονες μετρανε πολυ πιο πολυ οι δυνατοτητες,μεγεθος,1080p,εγγυηση κλπ,

οπου η apple υστερει σε σχεση με dell..

 

Ασε που η dell δεν ειναι και καμμια ασχημη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι απο την dell πες τους να δουνε το email :P :P

αναλογα με το τι τιμη θα μου δωσει , μαλλον για την dell θα παω ,

γιατι θελω να παρω αργοτερα για br player Και pro , το ps3 και θελω

να εχω 1080p.

το μονιτορ το περνω για βλεπω αυτα που κατεβαζω κυριως και .. βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η CD έχει καλύτερο response time, μικρότερο "κόκκο", firewire hub, TCO 03(παρόλο που είναι αρκετά παλαιότερη). Για το contrast και τη φωτεινότητα είναι γνωστός ο μύθος ότι μια οθόνη με μεγαλύτερες τιμές έχει και καλύτερη εικόνα. Επίσης δεν μπορώ να σκεφτώ την χρησιμότητα του portrait σε μια οθόνη 24". Είναι αστείο το θέαμα(κατ' εμέ πάντα). Είναι βέβαια μικρότερη κατά 1".

 

Και η DELL οθονάρα είναι, αλλά είπαμε...δεν είναι Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειχα την εντυπωση οτι ειχε βγαλει η Apple revision με HDCP? :-?

 

Οπως και να εχει σιγουρα και κακως που δεν το τονισα θα πρεπει η οθονη που θα παρεις να ειναι hdcp compliant για να δουλεψει το 1080p..

 

Η Dell και η Samsung το εχουν σιγουρα στα 24αρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TCO 03 δεν εχει η dell επειδη εχει μαυρο πλαισιο...Οπως και ολες οι οθονες με μαυρο πλαισιο. Ειναι αξιοπεριεργο,αλλα αυτος ειναι ο λογος που ολες οι μαυρες οθονες δεν εχουν πιστοποιηση TCO 03 αλλα εχουν TCO 99.

 

Κοκκο ειναι λογικο να εχει μεγαλυτερο η dell αφου ειναι μεγαλυτερη (κατα 1") και εχει ιδια αναλυση.Και αυτο ειναι θετικο (για τους περισσοτερους, γιατι ο κοκκος ειναι ηδη αρκετα χαμηλος) γιατι δε θα φαινονται πολυ μικρα τα γραμματα.

Γενικοτερα, τα γραμματα θα φαινονται μικροτερα και στην dell και ακομα περισσοτερο στην apple απο οτι σε μια 19" tft.

 

 

Επισης, η apple πραγματι μπορει να εχει οριακα καλυτερη εικονα λογω οτι εχει ips panel και οχι pva oπως η dell.(οι διαφορες ειναι ελαχιστες βεβαια και ισως να καλυπτονται απο το γεγονος οτι η apple εχει παλιο ιps panel και με χαμηλο contrast)

 

Eπισης, μην ξεχναμε και τη δυνατοτητα της dell για picture in picture και μερικα αλλα καλουδια (card reader,το τροφοδοτικο ειναι εσωτερικο και δε πιανει χωρο ,πληθωρα εισοδων,εγγυηση 3 χρονων με υποχρεωτικη επισκευη σε μια εργασιμη ημερα στο χωρο σου κλπ)

Τελος, η dell εδω ειναι αρκετα πιο ελαστικη στα καμμενα πιξελ απο οτι η apple.Παρολο που θεωρητικα εχουν την ιδια εγγυηση για καμμενα πιξελ,η αντιπροσωπεια της dell εδω σου αλλαζει πολυ πιο ευκολα την οθονη αν εχει μερικα καμμενα πιξελ(και ειναι λιγα,λιγοτερα απο οσα λεει η εγγυηση και δε σε καλυπτει η εγγυηση κανονικα),σε αντιθεση με την apple εδω,λεγε με rainbow(που δεν στην αλλαζει απο οτι λεγεται με τιποτα εκτος να ειναι οσα ακριβως λεει η εγγυηση ).

 

 

Και μην ξεχναμε το πιο σημαντικο,hdcp και 1080p, που μονο η dell μπορει να δειξει απο εξωτερικες συσκευες.(blueray ,ps3)

 

Βεβαια , η apple ειναι απο αλουμινιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο mail που εστειλα δεν εχω παρει απαντηση.

μηπως εστειλα σε λαθος?

καποιος που να ξερει?

 

μονο απο dell.com μπορω να παρω dell ,ετσι δεν ειναι?

δεν πουλαει καποιο μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...