Προς το περιεχόμενο

BIOS update σε Gigabyte 7vrxp(rev1.1)


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω ένα pc με motherboard gigabyte 7vrxp(rev1.1). Έχω βρει το manual της και θέλω να κάνω update το BIOS.

 

Κατέβασα το σωστό BIOS από την στο site της εταιρίας. Έψαξα στο forum και υπάρχουν διάφορες αναφορές σε bios update, αλλά πουθενά δεν διάβασα πως ακριβώς γίνεται αυτό. Επίσης, ούτε το manual γράφει. Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί επίσης το manual δεν έχει πουθενά τον beep code, που θέλω να κοιτάξω, μιας και στην αρχή το pc κάνει 2 beep και αμέσως 1 beep παρατεταμένο.

 

Διάβασα κάπου μερικές γενικές οδηγίες για το πως θα κάνω bios update, και έλεγε πως κατεβάζω την τελευταία έκδοση, τη γράφω σε μια δισκέτα, τη βάζω μέσα και στο restart γίνεται αυτόματα:

 

Δοκίμασα 2 τρόπους:

Πρώτα έγραψα το αρχείο exe σε μια δισκέτα την έβαλα, αλλά μου έβγαλε ότι η δισκέτα δεν είναι bootable.

 

Μετά, δοκίμασα άλλον τρόπο. Από win έτρεξα το exe και μου ζήτησε να κάνει εγκατάσταση. Του είπα να κάνει εγκατάσταση στη δισκέτα, και όντως, έγραψε στην δισκέτα 2-3 αρχεία, εκ των οποίων το ένα λεγόταν flash.κατι και ένα άλλο autoexec.bat. Έβαλα μετά αυτή τη δισκέτα στο floppy αλλά πάλι πήρα το ίδιο μήνυμα.

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Μήπως πρέπει να φτιάξω bootable δισκέτα εκεί που έχει να το τικάρω κατά το φορμάρισμα της δισκέτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...