Προς το περιεχόμενο

Απορίες Vista: ενεργοποίηση και recovery


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Εχω ένα laptop με προεγκατεστημένα Vista x64. Το θέμα είναι ότι δεν τα έχω ενεργοποιήσει ακόμα αν και έχουν περάσει ~40 μέρες (ίσως και κάτι παραπάνω). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνω οπωσδήποτε την ενεργοποίηση και αν ναι πως.?

 

Επίσης, ο υπολογιστής είχε από μόνος του (HP) κάποιο software για τη δημιουργία recovery disk το οποίο και δημιουργησα με την πρώτη εκκίνηση. Τώρα πρέπει να φτιάξω recovery disks και μέσα από το backup των windows?

 

Δοκίμασα να κάνω και μου έβγαζε 3 partitions: Ενα δίσκο Local disk C με το σηματάκι των Windows, έναν HP Recovery και ένα OS_TOOLS τα οποία υπάρχουν και από την πρώτη εκκίνηση του υπολογιστή. Backup, που κάνω και από ποια partitions?

 

Επιλογές για partitions που μπορώ να πάρω backup είναι και τα 3 που αναφέρθηκαν, ενώ επιλογές αποθήκευσης του Backup μου βγάζει το HP recovery ή DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Εχω ένα laptop με προεγκατεστημένα Vista x64. Το θέμα είναι ότι δεν τα έχω ενεργοποιήσει ακόμα αν και έχουν περάσει ~40 μέρες (ίσως και κάτι παραπάνω). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνω οπωσδήποτε την ενεργοποίηση και αν ναι πως.?

Την ενεργοποίηση πρέπει να την κάνεις υποχρεωτικά...Για να την κάνεις πήγαινε υπολογιστής μου->ιδιότητες συστήματος->ενεργοποίηση Windows...Μετά ακολούθησε τις οδηγίες.

 

Επίσης, ο υπολογιστής είχε από μόνος του (HP) κάποιο software για τη δημιουργία recovery disk το οποίο και δημιουργησα με την πρώτη εκκίνηση. Τώρα πρέπει να φτιάξω recovery disks και μέσα από το backup των windows?

 

Δοκίμασα να κάνω και μου έβγαζε 3 partitions: Ενα δίσκο Local disk C με το σηματάκι των Windows, έναν HP Recovery και ένα OS_TOOLS τα οποία υπάρχουν και από την πρώτη εκκίνηση του υπολογιστή. Backup, που κάνω και από ποια partitions?

 

Επιλογές για partitions που μπορώ να πάρω backup είναι και τα 3 που αναφέρθηκαν, ενώ επιλογές αποθήκευσης του Backup μου βγάζει το HP recovery ή DVD.

Τα Vista στην αρχή δημιουργούν το HP Recovery για να κάνεις Recovery χωρίς την χρήση DVD. Ακόμα σου δίνει την επιλογή να κάνεις ΜΟΝΟ ΕΝΑ σετ δίσκων επαναφορας (δηλαδή δημιουργία DVD για Recovery).Καλό θα ειναι να κάνεις ενα από αυτό..Για να το κανεις πήγαινε έναρξη->Recovery Manager->Δημιουργία Δίσκου Επαναφοράς... Ελπίζω Να Σε Βοήθησα..:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενεργοποιηση μπορει να γινει δωρεαν μεσω τηλεφωνικου αριθμου της ΜΣ και πολυ πιο ευκολοτερα ον λαιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...