Προς το περιεχόμενο

Καλωδίωση adsl over isdn


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους...

Είμαι καινούργιος χρήστης του forum...χαίρομαι που μπαίνω στο club ;)

 

ΘΕΜΑ

 

Εχω σκοπό να βάλω adsl over isdn και θα ήθελαν να μου απαντήσει κάποιος αν γίνεται η παρακάτω καλωδίωση...

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

 

- Έξω στην είσοδο είναι το κουτί του οτε από εκεί έρχεται η γραμμή U, επισης από το κουτί φεύγουν utp καλώδια (με 4 καλωδιάκια μέσα το καθένα), ένα σε κάθε όροφο (1ος και ισόγειο).

 

- Η γραμμή U συνέεται με δυο καλωδιάκια του ισογείου ενώ τα άλλα δυο συνδέονται με δύο του 1ου ορόφου (για να στείλουν αναλογικό σήμα), τα άλλα δυο του 1ου (τα απρα) δε χρησιμοποιούνται.

 

- Το netmode βρίσκεται στο σπίτι στο ισόγειο. Στο ένα αναλογικό καναλι του netmode συνδέεται τηλέφωνο ενώ το άλλο χρησιμοποιείται για να τροφοδοτήσει με αναλογικό σήμα τον 1ο όροφο.

 

- Θέλω adsl στον 1ο όροφο.

 

 

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ

 

Συνδέω το line του splitter απευθείας στη γραμμη U στο κουτί του οτε.

To phone του splitter συνδέεται με τα καλωδιάκια που πάνε στο ισογειο (και επομένος στο netmode). Το netmode θα επιστρέψει αναλογικό σήμα όπως είπα στον 1ο όροφο.

Τα δυο (ασπρα) καλωδιακια που πάνε στον 1ο όροφο και που δε χρησιμοποιούνται μπορω να τα συνδέσω με την έξοδο data του splitter ??

 

(Για να μεταφέρει σήμα η data εξοδος χρειάζεται πόσα καλωδιάκια ??)

 

Γιατί αν γίνεται αυτό τότε συνδέοντας σε πρίζα τηλεφώνου μόνο τα δύο σπρα καλώδιακια στις θέσεις 2,3 τότε σε αυτή τη πριζα θα έρχονται data και θα μπορω να συνδέσω adsl modem μεσω rj11.

(ενώ ανάλογα για αναλογικό σήμα σε μια μπρίζα θα πρέπει να συνδέσω μόνο τα μπλε κόκκινο στις 2,3 θέσεις).

 

 

Με αυτόν το τρόπο δηλαδή θα μπορώ να συνδέσω το adls modem σε πρίζα που βρίσκεται δίπλα στο pc μου και θα αποφύγω ασύρματες δικτυώσεις ή εξωτερικα καλωδια από τη μία ακρη του σπιτιού στη άλλη.

 

 

Sorry αν σας ζάλισα λίγο...

(αν κάποιος έχει κάποιο άλλο τρόπο ευπρόσδεκτος...)

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...