Προς το περιεχόμενο

προβλημα με hardware


speed_fire08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας φιλος μου εχει εναν αρχαιο υπολογιστη. το τροφοδοτικο του υπολογιστη τα επαιξε οποτε του εδωσα εγω ενα δικο μου. βγαζουμε τα καλωδια του παλιου και βαζουμε πανω το καινουριο. για να βαλουμε το 20πινο καλωδιο επρεπε να βγαλουμε τον σκληρο. οποτε τον αφησαμε εκτος κουτιου(συνδεδεμενο ομως με την μητρικη και με το τροφοδοτικο). ολα μια χαρα. ανοιξαμε τον υπολογιστη μπηκαμε στο ιντερνετ χωρις κανενα προβλημα. στη συνεχεια πηγαμε να τακτοποιησουμε τα καλωδια. καθαρισαμε την ψυκτρα και επειτα αλλαξαμε την καρτα γραφικων. παμε μετα να ανοιξουμε τον υπολογιστη και ενω δουλευαν ολα τα ανεμηστιρια η οθονη δεν ανοιγε! υποθεσαμε πως ηταν η καρτα. αλλαζουμε παλι καρτα και βαζουμε την παλια. και παλι τιποτα! η οθονη δεν ανοιγε! το λαμπακι παρεμενε πορτοκαλι! κοιταξα απειρες φορες ολα τα καλωδια. ΟΛΑ ηταν στη σωστη τους θεση! τελικα τι μπορει να εχει γινει?

 

το συστημα ειναι το εξης:Pentium 4 1.5, 256ram, Geforce2 (παλια καρτα), Geforce 4(η νεα γκαντεμικη καρτα:mad:), mobo μια της Asus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε τις τασεις στη μητρικη με ενα πολυμετρο αν ειναι σωστες και φυσικα δοκιμασες αν η καρτα γραφικων δουλευει κανονικα και εχει επαρκη τροφοδοσια? Δεν πιστευω να οφειλεται και παλι στο τροφοδοτικο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε την κάρτα , κλείσε τον διακοπτη του τροφοδοτικου , βγάλε το απο το ρεύμα , πάτα το κουμπι του power 5-6 φορες να φύγει ο ηλεκτρισμος που εχει μεσα και βάλε την κάρτα ξανα και μετα το καλωδιο και ανοιξε το pc./

Ελπιζω να βοηθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...