Προς το περιεχόμενο

Ο εκτυπωτής δε 'φένεται' μέσω usb hub


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως το hub είναι usb 1.1 και ο εκτυπωτής δουλεύει μόνο σε usb 2.0 ;

 

*Λίγο απίθανο επειδή συνήθως οι συσκευές usb 2.0 δουλεύουν και σε usb 1.1 θύρες (με χαμηλότερη ταχύτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δε μπορω να σκεφτω οτι φταιει το hub γιατι και με το προηγουμενο που ειχα και ηταν και αυτο usb 2.0 και self powered το ιδιο συνεβαινε.Το μονο που μπορω να υποψιαστω ειναι το μηκος του καλοδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω hub των 7 ευρώ απο Media Markt και συνδεδεμένους 3 εκτυπωτές, χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα το καλώδιο του ενός είναι και τεράστιο. Γιατί πρέπει να έχει δική του τροφοδοσία το hub για να δεί το pc τον εκτυπωτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο ο εκτυπωτής σου δεν φαίνεται μέσω του hub; αν βάλεις κάτι άλλο στην ίδια θύρα (ένα φλασάκι πχ) θα το δεί κανονικά; Δοκίμασες άλλη θύρα του hub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να έχει δική του τροφοδοσία το hub για να δεί το pc τον εκτυπωτή;

 

Τα hub έχουν δική τους τροφοδοσία, επειδή η τροφοδοσία ρεύματος που δίνει η μητρική στη μία usb θύρα δεν φτάνει να μοιραστεί σε 4 θύρες του hub.

 

Το δικό μου hub (usb 1.1) δεν δουλεύει καθόλου αν δεν το έχω στο ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δε βλεπω να βγαινει λογικη εξηγηση θα ριξω το φταιξιμο στους drivers(!) που ειναι για windows 2000 καθ'ότι δεν εχουν βγει drivers για αυτον τον εκτυπωτη για windows xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα hub έχουν δική τους τροφοδοσία, επειδή η τροφοδοσία ρεύματος που δίνει η μητρική στη μία usb θύρα δεν φτάνει να μοιραστεί σε 4 θύρες του hub.

 

Το δικό μου hub (usb 1.1) δεν δουλεύει καθόλου αν δεν το έχω στο ρεύμα.

 

Ίσως να γνωρίζεις καλύτερα απο εμένα, αλλά θα σου πω οτι στο δικό μου laptop αλλά και στον σταθερό χρησιμοποιώ ένα hama usb 2.0 των 7 ευρώ πάνω στο οποίο βρίσκονται 1 laser πολυμηχάνημα, 1 laser εκτυπωτής, 1 Canon με μελάνια και μια εξωτερική κάρτα ήχου 5.1 και δουλεύουν όλα άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το usb 1/2 δεν παίζει ρόλο εδώ.

Όπως σου είπε ο sapphire οφείλεται στο μήκος του καλωδίου

ή αν το θέλεις πιο τεχνικά στην πραγματική αντίσταση του καλωδίου + του hub.

Η πραγματική αντίσταση ισούται με την φυσική * τα μέτρα του καλωδίου.

Αν παρατηρήσεις το usb καλώδιο σου γράφει την τιμή του επάνω σε Power Gauge (AWG).

Πάρε αυτόν τον πίνακα για non-shielded, non-twisted usb καλώδιο [η πλειοψηφία των καλωδίων].

 

Power Gauge / Max length

28 / 0.81 m

26 / 1.31 m

24 / 2.08 m

22 / 3.33 m

20 / 5.00 m

 

 

Κοίτα τώρα τί γίνεται.

Το usb πρωτόκολλο δουλεύει από 4.75 V εώς 5.25 V ανά θύρα βάση stadar.

Πρέπει να μπορεί να στέλνει configuration data στα 4.4 V τουλάχιστον.

Κάθε θύρα πρέπει να μπορεί να δώσει ~500 mA ρεύμα.

Όσο μεγαλώνει το μήκος [πραγματική αντίσταση στην ουσία] του καλωδίου έχουμε Vdrop

οπότε η συσκευή δυσκολεύεται η αδυνατεί να επικοινωνήσει με τον controller.

Αυτά όλα διαφέρουν ανά mobo/hub/pci usb κάρτα/usb συσκευή.

 

Ότι συσκευή συνδέεις επάνω στο hub/κάρτα τραβάει ~100 mA ανοιχτή, κάνει reserve ~10% bw στον usb controller από default ms usb drivers.

Επίσης αν δουλεύεις 2 συσκευές συγχρόνως πάνω στο hub σου το bw διαιρείται /2 - τo reserved bw όσων συσκευών είναι απλά ανοιχτές στον ίδιο controller κοκ.

Αυτό γίνεται καθώς το hub καταλήγει σε 1 θύρα στην μητρική σου.

 

Σε κάθε περίπτωση προτίμησε pci κάρτα, εκτός αν δεν είναι εφικτό [π.χ. laptop].

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...