Προς το περιεχόμενο

ups και συνδεση


bluesattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη θελω αυριο να παραγειλω ενα ups θελω να ρωτησω κατι ....

 

1.υπαρχει καμμια καλυτερη προταση απο το accupower 1000 που εχω στο μυαλο μου ? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701500

 

ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΕΧΡΙ 120 Ε

 

Η προταση να ειναι μονο απο e-shop , plaisio ,multirama ,μεγαλη αλυσιδα που να υπαρχει κορινθο..

 

2.Μπορω να συνδεσω πανω στο ups το σκληρο εξωτερικο δισκο (my book 500 e-sata) ? και με ποιο τροπο ? δηλαδη το κλασικο καλωδιο τροφοδοσιας πως θα το συνδεσω στο ups ? με τι καλωδιο-ανταπτωρα ?το ιδιο θελω να κανω και με κατι ηχεια υπολογιστη....

Ποσο καταναλωνουν ο σκληρος δισκος τα ηχεια που εχω υποψω μου (inspire 7900 ) και η τft 19 οθονη ?

 

Να σημειωσω οτι τωρα εχω το pc και την οθονη panv se ena 600 merlin gerin και δεν κραταει καθολου ...απλως δεν σβηνει -κανει restart- και μετα ο χρονος μου φτανει ισα για να το κλεισω μετα το ρεσταρτ..(εχω κανει αλλαγη μπαταριας το ειχα δωσει μαλιστα και στο e-shop για servis...)

 

Επισης το ups το εχω πανω σε ενα πολυμπριζο ασφαλειας....ειναι καλυτερα ετσι η οχι ?

 

Κυριως θελω να μαθω πως θα συνδεσω το σκληρο και τα ηχεια αν γινεται...και αν υπαρχει τυχον προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ θελω να συμπληρωσω οτι στο καινουργιο ups θα συνδεσω μονο τον υπολογιστη αντε και την οθονη....σκληρος και ηχεια θα συνδεθουν στο 600 melin για μοιρασμα...καλυτερα νομιζω ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Σκοπός του UPS είναι να σε προστατέψει σε περίπτωση που κοπεί απότομα το ρεύμα και να προλάβεις να κλείσεις τον υπολογιστή σου με ασφάλεια. Σε αυτήν την περίπτωση, οτιδήποτε μη essential για την λειτουργία του υπολογιστή, μην το βάλεις επάνω. Printers, speakers και ότι ανήκει σε αυτήν την κατηγορία άστα μόνα τους σε κάνα πολύμπριζο με ασφάλεια κατά των υπερτάσεων για να μην τα πάρεις στο χέρι.

 

Όσον αφορά τον δίσκο, όπως το λες είναι. Την τροφοδοσία του θα την ρίξεις πάνω στο UPS, από το οποίο αν θες βάλε ένα πολύμπριζο εάν δεν έχει πολλές εξόδους.

 

EDIT: Δεν σε πρόλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Σκοπός του UPS είναι να σε προστατέψει σε περίπτωση που κοπεί απότομα το ρεύμα και να προλάβεις να κλείσεις τον υπολογιστή σου με ασφάλεια. Σε αυτήν την περίπτωση, οτιδήποτε μη essential για την λειτουργία του υπολογιστή, μην το βάλεις επάνω. Printers, speakers και ότι ανήκει σε αυτήν την κατηγορία άστα μόνα τους σε κάνα πολύμπριζο με ασφάλεια κατά των υπερτάσεων για να μην τα πάρεις στο χέρι.

 

Όσον αφορά τον δίσκο, όπως το λες είναι. Την τροφοδοσία του θα την ρίξεις πάνω στο UPS, από το οποίο αν θες βάλε ένα πολύμπριζο εάν δεν έχει πολλές εξόδους.

 

EDIT: Δεν σε πρόλαβα...

 

και ερχεται η χαζη ερωτηση....το τροφοδοτικο του δισκου καταληγει στο κλασικο φισ με τα δυο ...το ups εχει την μπριζα με τα 3 ..πως θα το στνδεσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πολύπριζο που συνδέεται στην τριπολική του Ups και σου δίνει τρεις ή τέσσερις κλασικές σούκο, όπου συνδέεις ό,τι τραβά η όρεξή σου (μην βάλεις laser printer μόνο πάνω)! Θα βρεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πολύπριζο που συνδέεται στην τριπολική του Ups και σου δίνει τρεις ή τέσσερις κλασικές σούκο, όπου συνδέεις ό,τι τραβά η όρεξή σου (μην βάλεις laser printer μόνο πάνω)! Θα βρεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών.

 

 

thanx KONDORAS...κατι τελευταιο...οταν λες οτι τραβαει η ψυχη σου..αυτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω τα creative 7900 και το εξωτερικο my book 500 σε ενα 600 merlin gerin αραγε η θα εχουμε κανα ασχημο σκηνικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...