Προς το περιεχόμενο

10 Mbps ή 24Mps??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ,

 

κατ'αρχάς

 

1) θέτω το δίλλημα forthnet ως 24Mbps (~40euro) ή Vivodi ως 10Mbps(30euro) πάντα 2play..

 

 

 

 

είχα κάνει ένα post το οπόιο δεν πήρε απάντηση όποιος θέλει ας πει κάτι με ενδιαφέρει άμεσα οποιαδήποτε γνώμη

 

Ενδιαφέρομαι για μετάβαση σε πακέτο "2play" (συγκεκριμένα vivodi).

 

Θα ήθελα να ξέρω ΑΝ 1-1μισο χρόνο μετά την πλήρη είσοδο

 

τέτοιων πακέτων

 

στην Ελλάδα υπάρχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ(οποιος ξέρει κ από τη vivodi

 

συγκεκριμένα)

 

Εννοώ :

 

Γνωρίζοντας πώς το "έως" π.χ. 10 Mbps είναι "ονομαστικό" κ υπόκειται σε

 

προυποθέσεις..:

 

2) Eίναι παρόλαυτά ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ η ανάλογη ταχύτητα (για κομβική απόσταση ~1km) ;

 

και ακόμα

 

3) Η ποιότητα τηλεφωνίας ,καθώς είναι VoIP , είναι ΧΩΡΙΣ προβλήματα-παρεμβολές ;

 

Πιο συγκεκριμένα είναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗ η ποιότητα τηλεφωνίας ΕΝΩ

 

υπάρχει σύνδεση στο internet (ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ

 

DOWNLOADING!!!)(ή το αντίστροφο για το Internet όταν λειτουργεί τηλέφωνο)????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα. Έχω 2play από τη Forthnet εδώ και ένα τρίμηνο περίπου.

 

Τις πρώτες 3-4 μέρες τα πράγματα ήταν λίγο τραγικά με τις συνδέσεις-αποσυνδέσεις (στο DSL αναφέρομαι) Επιπλέον τύχαινε να μιλάω στο τηλέφωνο, να κόβεται ξαφνικά η γραμμή και το τηλέφωνο μου να μην είναι διαθέσιμο για μισή ή και μία ώρα. Με καλούσαν δηλ. και έδειχνε να μιλάει, ενώ και εγώ δεν μπορούσα να καλέσω κανέναν. Τηλεφωνική εξυπηρέτηση άθλια, έπιανα γραμμή με την 6η-7η φορά και μετά έμπαινα στην αναμονή για κανά 10λεπτο. Συν τοις άλλοις, πολλοί από τους τεχνικούς στην υποστήριξη πελατών ήταν άσχετοι. Όλα αυτά τον Ιούνιο.

 

Από εκεί και πέρα η γραμμή ως προς το τηλέφωνο έστρωσε, μπορεί όμως 1 φορά στις 10 μέρες να μην έχω τηλέφωνο για κανά τέταρτο. Η ποιότητα δεν είναι η καλύτερη, φαντάσου στο 85% του ΟΤΕ (voip βλέπεις). Δεν επηρεάζεται θα έλεγα από την δραστηριότητα του internet. Μάλλον μου έχει λείψει στον τομέα αυτό ο ΟΤΕ.

 

ADSL έχω σταθερά 10Mbps ενδεχομένως όμως αυτό να οφείλεται α. στο ότι απέχω αρκετά από το DSLAM (~2χλμ νομίζω) β. στο ότι μπορεί να μου την έριξαν οι ίδιοι προκειμένου να μην έχω αποσυνδέσεις. Η περιοχή μου νομίζω καλύπτει μέχρι 24.

 

Αυτά από εμένα. Στο θέμα της ταχύτητας, ίσως και να μην είμαι ο αντιπροσωπευτικότερος πελάτης τους. Όσον αφορά όμως την ποιότητα της συνομιλίας και ακόμα περισσότερο της εξυπηρέτησης, έχω ακούσει τα ίδια παράπονα από πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς: xpapias

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το Forthnet 2Play δεν είναι voip αλλά κανονικό PSTN?

Exeis akousei poiothta hxou se 2Play? :twisted:

Pantws an akouseis th dikia mou, oxi PSTN den 8a peis oti einai, oxi voip, alla kati meta3u "Xatzixrhstos to 1960, milaei sto tel me Gargalianous" kai asta na pan'sto diaolo... :-|

 

dms_tns "θέτω το δίλλημα forthnet ως 24Mbps (~40euro)"

Egw ekopsa ton gordio agaphte kai dinw 24,9e to mhna (+osa tels kanw, SOHO), kai exw gurw sta 21Mbit sundesh.

An loipon e3aireseis oti oi sunomilies mou akougontai san to 8umio ap'ta Trikala.... ola kalά, ola kάla... :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exeis akousei poiothta hxou se 2Play? :twisted:

Pantws an akouseis th dikia mou, oxi PSTN den 8a peis oti einai, oxi voip, alla kati meta3u "Xatzixrhstos to 1960, milaei sto tel me Gargalianous" kai asta na pan'sto diaolo... :-|

 

dms_tns "θέτω το δίλλημα forthnet ως 24Mbps (~40euro)"

Egw ekopsa ton gordio agaphte kai dinw 24,9e to mhna (+osa tels kanw, SOHO), kai exw gurw sta 21Mbit sundesh.

An loipon e3aireseis oti oi sunomilies mou akougontai san to 8umio ap'ta Trikala.... ola kalά, ola kάla... :twisted:

 

Που τον θυμηθηκες,τελικα χωρις να θελω να πω πολλα η βιβοντι εχει ενα τηλεφωνικο πολυ ωραιο,εχω 2 γραμμες και εχω φορτωμενα 5 τηλεφωνα πανω δεν χαμπαριαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω βρε παιδιά ΕΝΑ χρόνο κ κάτι μετά την είσοδο των πακέτων και μας

 

πουλάνε ΦΥΚΙΑ για ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ κορδέλες..

 

Ειλικρινά στο τηλέφωνο δίνουν ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ για απόλυτη ποιότητα στην τηλεφωνία..

 

Συγνώμη αν είναι έτσι pstn και 3ερό ψωμί είναι κ η υπόλοιπη οικογένεια που

 

θέλει να έχει ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ τηλεφωνική υπηρεσία (οκ εγώ δεν έχω

 

προβλημα..αλλά οι άλλοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν είναι έτσι pstn και 3ερό ψωμί είναι κ η υπόλοιπη οικογένεια που

 

θέλει να έχει ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ τηλεφωνική υπηρεσία (οκ εγώ δεν έχω

 

προβλημα..αλλά οι άλλοι)

 

Κλασική ατάκα από γονείς, την έχω ακούσει και από φίλους μου. "Καλά ήμασταν με τον ΟΤΕ, τι τη βάλατε αυτή τη Φορ(θ)νετ...". (Το θ ενίοτε παραλείπεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,

 

κατ'αρχάς

 

1) θέτω το δίλλημα forthnet ως 24Mbps (~40euro) ή Vivodi ως 10Mbps(30euro) πάντα 2play..

 

 

 

 

είχα κάνει ένα post το οπόιο δεν πήρε απάντηση όποιος θέλει ας πει κάτι με ενδιαφέρει άμεσα οποιαδήποτε γνώμη

 

Ενδιαφέρομαι για μετάβαση σε πακέτο "2play" (συγκεκριμένα vivodi).

 

Θα ήθελα να ξέρω ΑΝ 1-1μισο χρόνο μετά την πλήρη είσοδο

 

τέτοιων πακέτων

 

στην Ελλάδα υπάρχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ(οποιος ξέρει κ από τη vivodi

 

συγκεκριμένα)

 

Εννοώ :

 

Γνωρίζοντας πώς το "έως" π.χ. 10 Mbps είναι "ονομαστικό" κ υπόκειται σε

 

προυποθέσεις..:

 

2) Eίναι παρόλαυτά ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ η ανάλογη ταχύτητα (για κομβική απόσταση ~1km) ;

 

και ακόμα

 

3) Η ποιότητα τηλεφωνίας ,καθώς είναι VoIP , είναι ΧΩΡΙΣ προβλήματα-παρεμβολές ;

 

Πιο συγκεκριμένα είναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗ η ποιότητα τηλεφωνίας ΕΝΩ

 

υπάρχει σύνδεση στο internet (ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ

 

DOWNLOADING!!!)(ή το αντίστροφο για το Internet όταν λειτουργεί τηλέφωνο)????

Εαν εισαι φοιτητης το 24αρι της βιβοντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μεταξύ των "εως 10" και "εως 24" πρέπει να ειναι το τελευταίο σου κριτήριο. Αν απέχεις πάνω απο 2 χλμ, απο το κεντρο του ΟΤΕ (εκει κοντα εχουν συνήθως τα κεντρα και οι εναλλακτικοί), και με 10 και με 24, ιδια ταχυτητα θα εχεις.

Αν παλι, εισαι πολύ κοντά, πρεπει να σκεφτείς στην πράξη, πόση διαφορά κανει το 10 απο το 20. Δηλ. κατεβαζοντας 1 gb, ο ενας θα κανει Χ ωρες, ο άλλος 2Χ, αν ολες οι αλλες συνθηκες ειναι ιδανικές (θεματα torrents, p2p, κλπ). αλλα πόσες φορες θα κατεβαζεις αρχειο 1 γιγα; σκοπευεις να αγοράζεις ενα σκληρό δίσκο το μήνα?

σε αλλες περιπτώσεις, browser, mail, messenger, δεν ειναι αντιληπτές οι διαφορές.

βάλτο στην ακρη και αξιολόγησε άλλα πρώτα.

 

Απέχω 2,5-3 χλμ απο κέντρο, και το ρουτερ μου κλειδωνει στα 13. Εχει μεγάλη διαφορά απο τα 768 που είχα, αλλα ειτε 10 ήταν, ειτε 15 δεν θα μου εκανε κρύο ή ζέστη.

 

Eχω 2play εδω και 2 μηνες. Μπορώ να σου πω για τα προβλήματα της forthnet επειδη απο αυτην εχω εμπειρία (συν 2 χρονια με συνδρομή της, πανω σε γραμμη οτε).

Για τη vivodi δεν την εχω ζήσει. Απλα οτι εχω διαβάσει σε αυτο το φορουμ, και στο adslgr.com. και αυτά έφταναν για να μην την έχω καν στους υποψήφιους οταν έψαχνα να φύγω απο ΟΤΕ πριν 3-4 μήνες. το εψαχνα μεταξύ forthnet, net one, και να μεινω Οτε και να περιμένω.

 

1. ο χρονος να ενεργοποιηθει η γραμμή, τραγικός. αλλα μπορει να αφορά τους περισσότερους εναλλακτικους (και με ευθυνη οτε). εμενα εκαναν 40 μέρες, και μαλλον ειμαι στους τυχερούς.

 

2. τηλεφωνική υποστήριξη forthnet. θεώρησε οτι δεν υπάρχει.

αν καλέσεις, και δεν απαντήσουν σε 1 λεπτό, το κλείνεις απλά. αναμονές 10-30 λεπτών που διαβάζω, ειναι τραγικές αλλα δεν θα της βιώσω. δεν αντεχω ουτε να περιμενω και ουτε να πληρώνω.

Ναι, η κληση για 801 ειναι δωρεάν (μεσα απο 2play), αλλα ειναι αν εχεις προβλημα στο ιντερνετ αλλα δουλευει το σταθερό σου. Αν δεν εχεις τηλεφωνο και πάρεις απο το κινητό, χρεώνεσαι :)

προσωπικά την εχω καλέσει μονο μια φορά, 3 κλήσεις, δεν απαντησαν. το έκλεισα και περίμενα. Υπηρχε προβλημα γενικό στην περιοχή μου, όχι στη γραμμή μου μόνο.

 

2. Τηλεφωνία: οπως γραφει ο xpapias. την 1η βδομαδα μερικές μικροδιακοπές.

επίσης μία μέρα, ειχαν πρόβλημα γενικό στη Ν.Σμυρνη και κοπηκε νετ+τηλεφ για 10-18 ώρες. δειχνω κατανόηση.

 

η ποιότητα του ηχου ειναι σαφώς χαμηλότερη απο pstn οτε. Προσωπικά δεν με πολυνοιάζει, αλλα ειναι σαφώς αισθητό. i can live with it.

 

3. Voip vs Pstn.

Μπακαλίστικα να το περιγράψω: το voip της forthnet, "αρχίζει" οταν το σημα μπει στο δικό της δίκτυο.

Απο το σπιτι σου μεχρι την εισοδο στο ιδιοκτητο, εχεις pstn.

Ενω με το εξ ολοκληρου voip (net one, vivodi, κ.ά. ), ειναι voip σε ολη τη διαδρομή.

η πρακτική διαφορά ειναι οτι , αν κοπεί το ηλεκτρικό στο σπίτι/περιοχή σου, με τη forthnet και τον Οτε, δουλεύει το σταθερό σου, ενω με το voip όχι.

Στο voip, τα σταθερά σου συνδέονται πάνω στον οικιακό ρουτερ, ο οποιος χρειαζεται ρεύμα, ενω στις pstn ή "pstn" :) συνδέσεις, τα τηλέφωνα συνδεονται στη γραμμή (με τη μεσολάβηση του φιλτρου/splitter βέβαια, αλλα αυτό ετσι κι αλλιως υπήρχε και με την adsl tou ote).

 

Δεν σου λέω να βάλεις forthnet. μαλλον να το ψαξεις περισσότερο στο adslgr.com οπου υπάρχει ενα ξεχωριστό forum για κάθε πάροχο και να μετρήσεις το κλίμα. Παράπονα εκατοντάδες θα διαβάσεις για όλους.

αλλα πρεπει να διακρίνεις τα σοβαρά και τα συνεχώς επαναλαμβανόμενα, και ποια ειναι λογω μεγάλων προσδοκιών.

αλλο ειναι το "δεν σηκώνουν ποτέ τηλέφωνο",

αλλο "εκανα αιτηση πριν 10 μηνες και δεν με συνδέουν",

αλλο το "πληρωνω κανονικά, και με παιρνουν τηλεφωνο οτι χρωσταω 6 μήνες",

αλλο το "Ελεος! εχω 24000/512 και σέρνονται τα τορεντς!!",

άλλο το "εχω 3play, αλλα οταν θελω να δω TV, ή να τηλεφωνήσω, πρεπει να κλείσω τον Αζούρη!"

 

Ναι , ο οτε ειναι σταθερός, αλλα με τα 768, και τα 2 mb που έδινε ως πέρσι. Ας ανεβάσει τα όρια στο μέγιστο δυνατό των 24, να δουμε πόσα απ αυτα θα πιάνει :)

και το τηλέφωνο του ειναι το καλύτερο, αλλα και η τιμή, τιμή δεν έχει. CallCatcher επρεπε να λέγεται ο Οργανισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...