Προς το περιεχόμενο

Πολύ Χαμηλή ταχύτητα με 2play Forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

na xrhsimopoieite download manager (Flashget, DAP, Getright ktlp ktlp)...pou katevazei to arxeio apo polla mirrors tautoxrona kai a3iopoiei sto epakro thn grammh...

 

oi download managers pou anafereis einai kaluteroi apo ton

free download manager (pou xrisimopoiw egw kai o opoios einai kai dwrean)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
oi download managers pou anafereis einai kaluteroi apo ton

free download manager (pou xrisimopoiw egw kai o opoios einai kai dwrean)?

 

an o manager sou den exei "acceleration" (dld na kovei to arxeio pou katevazeis se kommatia kai katevazei to ka8e kommati apo diaforetiko mirror) tote einai "axrhstos"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και τα δικά μου. Μπήκα στο ιδιόκτητο της Forthnet και στην αρχή, ενώ κλείδωσα στα 17,8 σερνόμουνα. Μίλησα με το support και για καλή μου τύχη πέτυχα ένα καλό παληκάρι ο οποίος μου έδωσε λύση (είχαν αφήσει τον λογαριασμό μου δηλωμένο στα 768).

Στο speed test έχω φτάσει τα 5500 ενώ από ftp κατεβάζω 4 αρχεία με 500 τοι κάθε ένα. Έχω βέβαι σταθερά θόρυβο από 6,1 μέχρι και 7,1.

Ένας φίλος μου είπε ότι τα ΧΡ έχου στην registry περιορισμό στην ταχύτητα κατεβάσματος και ότι αν το αλλάξω θα κατεβάζω πολύ ταχύτερα έστω και ένα αρχείο μόνο του. Μπορώ να το κάνω βέβαια και με download manager αλλά με τσιγκλάει και η registry.

Γνωρίζει κανείς το πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλειδώσει σε μία ταχύτητα αρχικά όπως εμένα στα 8μβς, θ αείναι μόνιμο για πάντα ή αυτό μπορέι να αλλάξει αργότερα πχ να πάει στα 10 η 24 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και τα δικά μου. Μπήκα στο ιδιόκτητο της Forthnet και στην αρχή, ενώ κλείδωσα στα 17,8 σερνόμουνα. Μίλησα με το support και για καλή μου τύχη πέτυχα ένα καλό παληκάρι ο οποίος μου έδωσε λύση (είχαν αφήσει τον λογαριασμό μου δηλωμένο στα 768).

 

Ναι και γω είχα αυτό το πρόβλημα. Μου το ξεκλείδωσαν αλλά πάπαλα. Πάνω απο 600kb/sec δεν εχω δει.

 

Πλέον όμως το πρόβλημά μου είναι ότι πέφτει συνεχώς (κάθε τέταρτο πχ) η γραμμή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τίποτα! Ο θόρυβος είναι 8dB.

 

Καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να πω και τα δικά μου. Μπήκα στο ιδιόκτητο της Forthnet και στην αρχή, ενώ κλείδωσα στα 17,8 σερνόμουνα. Μίλησα με το support και για καλή μου τύχη πέτυχα ένα καλό παληκάρι ο οποίος μου έδωσε λύση (είχαν αφήσει τον λογαριασμό μου δηλωμένο στα 768).

Στο speed test έχω φτάσει τα 5500 ενώ από ftp κατεβάζω 4 αρχεία με 500 τοι κάθε ένα. Έχω βέβαι σταθερά θόρυβο από 6,1 μέχρι και 7,1.

Ένας φίλος μου είπε ότι τα ΧΡ έχου στην registry περιορισμό στην ταχύτητα κατεβάσματος και ότι αν το αλλάξω θα κατεβάζω πολύ ταχύτερα έστω και ένα αρχείο μόνο του. Μπορώ να το κάνω βέβαια και με download manager αλλά με τσιγκλάει και η registry.

Γνωρίζει κανείς το πως;

 

vale download manager...to exoume pei se apeira posts so far...

 

Αν κλειδώσει σε μία ταχύτητα αρχικά όπως εμένα στα 8μβς, θ αείναι μόνιμο για πάντα ή αυτό μπορέι να αλλάξει αργότερα πχ να πάει στα 10 η 24 ....

 

an einai se adsl2+ kai kleidwnei sta 8mbit nai tote einai monimo...eisai arketa makrya apo to dslam...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gw eimai pleon stathera sta 6.5 mbit k noise sta 15.5 (atten. 36db)... h taxythta exei trelh astatheia! apo server tis MS enw exw DAP manager katebazw megala ISO arxeia me 350kb peripou... k kata kairoys peftei sta 200.. k meta mporei na paei k sta 500!

Einai apelpistikh katastash .. mas koroideuoun , einai pseftes , kleftes k asxetoi k apo panw... mia poliroforia tis prokopis den mporoyn na sou dwsoyn ..alla leei o enas alla leei o allos . ase poy exw akoysei 2 mines twra tis apisteftes pipes .. apo to oti "ftaine oi pyrkagies" mexri to oti "synefiase k epese h thermokrasia"

 

xrwstaw 1 logariasmo .. alla den moy kanei kardia na paw na plirwsw .. den agorasa ayto to xali .. moy eipan kati gia ADSL2+ sta 24mbits .. alla @@ kserw oti den prokeite na parw panw apo 13.5mbit logw attenuation 36.db alla oxi re file na me exeis sta 6 ... ayto DEN einai ADSL2+ einai apli nerfed ADSL k maw koroideuoyn .. me to poy teliwsw doyleies thn allh bdomada tha parw to dromo tis kataggelias gaiti me koroideuoun .. DEN plirwnw ayto to xali.. toylaxiston na moy feroyn pisw ta 2mbps pou eixa k na toys dinw kei kana 5euro .. oxi 25eu gia 100kb parapanw..me ta 2mbits katebaza me 240kb apo server MS sta8era!

AISXOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pesta re scolopax... ta idia akrivws edw pera. Treis aposyndeseis th mera. Meta thn aposyndesh panta sto 1-2-3 db o 8oryvos kai mexri na staniarei pianw 10-30kb/s. Phra toses fores thlefwno tous milhsa panta eugenika kai autoi mou fer8hkan agenestata me to na mh me boh8hsoun. Meta mas lene oti de ftaine kiolas ama tous vriseis! Pws de ftais re file afou den ksereis thn tyfla soU! Mou legan synexeia gia ta kakhs poiothtas kalwdia kai oti ftaiei kai kala o katanemhths sto spiti mou!! Ma pws afou sthn arxh den eixa aposyndeseis! Kai epiana toulaxiston 1mb/s. Theloun na fwnaksw hlektrologo pou sthn kalyterh pairnei 40 euro thn episkepsh kai MONO gia diagnwsh provlhmatos? Dhladh ta lefta pou 8a "glitwna" apo ton OTE na ta dinw gia episkeues apo dw ki apo kei?? Alla vevaia ama exeis 19.4% aukshsh esodwn kai to kollas fatsa karta sto site pou mpainoun oloi oi aganaktismenoi mhpws kai doun oti ginontai ergasies sto diktyo, tote magkia sou, kala ta phges forthnet, bravo sou kai twra ANTE GAMHSOU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k twra pou milame exw dilwmenh vlavei .. pira thl prin 4 meres! k toys eipa gia low speeds alla xwris d/c

alla kathe fora poy dilwnw vlavi moy rixnoyn tin taxitita (ayksanoyn to noisemargin)...stamatisa na exw aposyndeseis otan aggiksa ta 9mbits. Otan toys pira k toys eipa .."re paidia ..exw xamiles taxythtes .. eleos tsekarete to diktio sas... egw eimai OK edw" lene auto einai doyleia toy OTE. tis prwtes 2 bdomades hmoyn sta 13mbits.. to max pou mporw na piasw logo attenuation me kala bandwidth... me to poy mpike o augoystos .. arxise o katiforos!

ntaks to kovw sto telos na moy steiloyn kana modem 56k k na moy poun .. mpite me ayto giati h dsls sa skoyriase k o OTE den allazei kalwdia!!

an parw ton OTE tha moy pei .. h grami sas einai misthwmenh apo forthnet k me to dikio toys. apla kpoios apo tous 2 mas doylevei big time

 

ta kalwdia moy pisw apo tin priza moy den kserw ti einai .. alla h polykatikia einai 5-6 xronwn! mesa sto spiti moy exw 6m kalwdia tilefwnoy poy kolaei sto spliter+router+phone k alla 2 phones me filters.. poso noise na prokaloun ayta pia!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ τα ίδια χάλια με forthnet...το ρουτερ μου δεν έχει συγχρονίσει με πάνω από 10 Mbit και το speedtest μου βγάζει στην καλύτερη 3. Το καλύτερο download rate που έχω δει είναι 300 ΚΒ/sec και από μεγάλους σερβερ η ταχύτητα παίζει πάρα πολύ με μέγιστο το πολύ 200. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κάτι άλλο αν ξέρετε... Έχω ταξιδέψει στο σπίτι ένα καλώδιο τηλεφώνου περίπου 10 μέτρα από το μπριζάκι στο ρουτερ. Επειδή δεν έιχα την ειδική τανάλια που κλείνει κλιπσάκια RJ-11 έκανα την πατέντα να κόψω ένα μικρό καλώδιο τηλεφώνου που είχα και να ενώσω τις (με κλιπσάκι) άκρες του με ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο 10 μέτρων που είχα αγοράσει. Η ένωση έγινε στρίβοντας το κάθε ένα από τα δύο καλωδιάκια με το αντίστοιχό του (ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!). Πιστεύετε ότι αυτή η ένωση μπορεί να επιβαρύνει την ποιότητα της σύνδεσης;

 

Θενξ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xrwstaw 1 logariasmo .. alla den moy kanei kardia na paw na plirwsw .. den agorasa ayto to xali .. moy eipan kati gia ADSL2+ sta 24mbits .. alla

 

 

το κακο ειναι πως αυτο το 'κατι΄που σου ειπαν για adsl2+ στα 24ΜΒιτ ειναι το 'μεχρι'

αγορασες ταχυτητα 'μεχρι'΄24 ΜΒιτ

βεβαια θα μου πεις,παιζουμε με τις λεξεις; οχι, και εγω με το μερος σου ειμαι διοτι και εγω πληρωσα οτι κι εσυ αλλα εχω 385 ΚΒιτ σχεδον εκτος αΠο το ΦΤΠ που πολυτεχνειου

τελικα μαλλον η 4νετ μας δουλευει, αλλα δεν φταιει αυτη,εμεις φταιμε που τσιμπησαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το "μέχρι" με ψίλιασε απ' την αρχή αλλά λέω "δε βαριέσαι θα είμαι καλύτερος από την 2mbit γραμμή που έχω". Που νάξερα; (και μην μου πείτε ,δεν ήξερες δεν ρώταγες;) Η γραμμή των 2mbits (210 ~ 220 kbits κατέβασμα) ήταν πιό σταθερή από αυτή που έχω τώρα κατεβάζω με 150 ~ 180 kbits στα καλά του (στα κακά του <50kbits) και άμα πιάσω καμμιά φορά >300kbits κάνω πάρτυ. Αξίζει τα λεφτά που δίνω για μιά τέτοια υπηρεσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο ειναι πως αυτο το 'κατι΄που σου ειπαν για adsl2+ στα 24ΜΒιτ ειναι το 'μεχρι'

αγορασες ταχυτητα 'μεχρι'΄24 ΜΒιτ

βεβαια θα μου πεις,παιζουμε με τις λεξεις;

 

Δεν τσιμπισα ρε μαγκες :) ηξερα απο νωρις ,πριν καν ενεργοποιηθει η 2play οτι με το attenuation στα 36 δεν επαιζε να δω πανω απο 13.

Στην αρχη τα πιασα ...αλλα προφανως ειμασταν λιγοι 2play-τες.. κ επιανε φουλ σπιντ... τωρα που γινηκαμε πολλοι .. εχουμε κοφτη. its simple! θελουν να εξυπηρετησουν ολους τους ηδη κατοχους με τουλ. σταθερη συνδεση κ ας εχει χαμηλο rate .. κ αυτοι που περιμενουν ..πολυ φοβαμαι οτι θα περιμενουν πολυ ακομα .. γιατι αν μπουν κ αλλοι ..θα φτασουμε στα 4μβ κ θα γουσταρουμε..

Γω το πηρα αποφαση ..επαψα να διαμαρτυρωμαι κιολας .. ουτε τηλ. να κλαψω παιρνω ..θα περιμενω για περισοτερες πορτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...