Προς το περιεχόμενο

Windows vista και περιεργη συμπεριφορα σκληρου


Lemuria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το συστηματακι της υπογραφης με τους τελευταιους drivers της καρτας γραφικων... Αυτο που συμβαινει ισχυει απο τοτε που αντικατεστησα την ati x1600pro Που ειχα με την nvidia gforce 8800 gts που εχω τωρα αλλα δεν ξερω αν εχει να κανει με την καρτα γραφικων....

 

Λοιπον, καθε φορα που εκκινω τον υπολογιστη κι αφου φορτωσει τα windows ο σκληρος για λιγα λεπτα ακουγεται να δουλευει ανα διαστηματα για 1 δευτερολεπτο και μετα 1 δευτερολεπτο ησυχιας και παλι γκρρ και παλι κενο συνεχομενα....την ωρα που συμβαινει αυτο τα γραφικα κολλανε επισης ταυτιζομενα με τα κενα θορυβου....δηλαδη για να μην μπλαεχτειε με αυτα που γραφω....αν παρω ενα εικονιδιο και το μετακινησω πανω στην επιφανεια εργασιας συνεχομενα απο τη μια ακρη της οθονης στην αλλη ,οποτε ο σκληρος δεν ακουγεται το η κινηση κανει ενα κομπιασμα....και συνεχιζει...δηλαδη το εικονιδιο κινειται σπασμωδικα. Φυσικα αυτο γινεται και αν προσπαθησω να παιξω οποιονδηποτε παιχνιδι. Ο σκληρος εχει γινει ανασυγκροτηση complete/access με το O&O defrag και τον κανω ανασυγκροτηση μαι φορα στις 15. Επισης εχει ελεγχθει για σφαλαματα και περιεργες θερμοκρασιες....αλλωστε πριν αλλαξω καρτα δεν ειχα τετοιο πορβλημα....εχω απενεργοποιηση uac και superfetch....

 

 

Προτεινετε καποια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα check disk με o&O defrag και βρηκε σφαλμα....τα windows δεννεβγαζαν σφαλμα...εκανα ανιχνευση και διορθωση κατεστραμμενων τμηματν δισκου σο επομενο boot και διορθωθηκε....μετα απο 3 μερες περιπου ομως ξαναρχισε και παλι τα ιδια....Αυτο το εχω παρατηρησει απο την στιγμη ουσιαστικα που εβαλα τα vista....ποτε εως τωρα δεν ειχα τετοιο προβλημα....Φανηκε πιο εντονο με την αλλαγη της καρτας γραφιων αν και μαλλον ειναι συμπτωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα πολύ καλά από την περιγραφή σου, αλλά γιά δες λίγο αυτό το τόπικ:

 

Vista ο δισκος σταματαει και ξεκιναει μονος του

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=211671

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια σχεση ....απεγκατεστησα την ενημερωση αυτη του Link που δινεις και δεν λυθηκε το προβλημα....

 

Αλλωστε ο δισκος δεν σταματαει....αν σταματουσε θα κολλουσαν τα παντα....εμενα δεν κολλανε μονιμα απλως η οποιαδηποτε γραφικη κινηση ειναι σπασμωδικη.... ειναι παρομοια με την συμπεριφορα του pc σε ενα παιχνιδι οταν εχεις λιγοτερα απο 3 fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

an kai perase kairos ...o diskos opos fenete exei badsectors. kane chkdsk /r h xrisimopoihse kapio utiliti gia na to epibebeosis. an eisai entos egihsis kai exei badsectors tote stilton amesos giati ta pragmata tha ginonte xhrotera mexri pou telika tha ton xasis...(h auton h ta dedomena sou)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...