Προς το περιεχόμενο

WiFi χωρις ασυρματο ρουτερ. Γινεται?


Greator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

 

Γνωριζω οτι η ερωτηση μου ισως να ειναι λιγο "παραλογη" αλλα ποτε δε βλαπτει να ρωτας.

 

Λοιπον, έχω Forthnet 24Mbps(λεμε τωρα...:P) και έχω το ρουτερ Siemens CL110 που δίνει δωρεαν η εταιρια με καθε νεα συνδεση.

Προς το παρον το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο μεσω ethernet με το desktop μου. Θα ήθελα ομως να μπορω να συνδέομαι και με το laptop μου στο ιντερνετ, οχι απαραιτητα ταυτοχρονα με το desktop, αλλα ασυρματα. Υπαρχει τροπος να κανω κατι τέτοιο (πχ μια συσκευη που να λειτουργει ως πομπος και να συνδεεται στο ρουτερ???) χωρις να αγορασω WiFi ρουτερ? Το εχω βολευτει αρκετα το Siemens, εχω μαθει να το σεταρω και δεν θα ηθελα να μπλεξω με καποιο αλλο προς το παρον. Για δωρεαν εξοπλισμος σκοτωνει.

 

Ισως να ειναι ολιγον τι αδυνατο αυτο που ζηταω αλλα θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιος τροπος να το υλοποιησω καθώς ενας γνωστος μου μου ειπε οτι υπαρχει τροπος.

 

By the way το laptop μου εχει ενσωματωμενη ασυρματη καρτα δικτυου.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό ασύρματο switch, ελληνιστή access point...

Πάμφηνα πλέον, συνδέεις επάνω του royter και πισί και το φορητό ασύρματα πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω μερικες αποριες:

Ειναι δυνατον να εχω το desktop μου συνδεδεμενο με ethernet ενσυρματα και το λαπτοπ wireless?

Υπαρχει περιπτωση να επηρεασει την ταχυτητα η χρηση access point?

Δεν εχω καταλαβει ακομα τη φιλοσοφια του...Το ψαχνω κι αλλο βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπα αυτό και θα είσαι super. Είναι ADSL2+ wireless router, οπότε βγάζεις το Siemens(καλούτσικο αλλά όχι τόσο καλό), βάζεις αυτό και συνδέεις το pc ενσύρματα(και άλλα 3 pc αμα χρειαστεί) και το laptop ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά παθαίνει κανείς άμα ποστάρει τέτοια ώρα στην ηλικία μου :) Διορθώθηκε το link.

 

Χεχε!Να'σαι καλα για το λινκ!Θα το κοιταξω αυριο γιατι κι εγω αρχιζω να χανω τη μπαλα τετοια ωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω μερικες αποριες:

Ειναι δυνατον να εχω το desktop μου συνδεδεμενο με ethernet ενσυρματα και το λαπτοπ wireless?

Υπαρχει περιπτωση να επηρεασει την ταχυτητα η χρηση access point?

Δεν εχω καταλαβει ακομα τη φιλοσοφια του...Το ψαχνω κι αλλο βεβαια...

 

Εαν ειναι online και τα 2 μοιραζετε η ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...