Προς το περιεχόμενο

Philips720 - προβλημα με αναπαραγωγη εικονας σε divx


egohome

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα, εχω ενα philips720 dvd/mp3/divx player το οποιο εχω ηδη αναβαθμίσει με το firmware απο το mtz.softpedia.com και οι υποτιτλοι (σε ξεχωριστο srt αρχειο) εμφανιζονται κανονικα. Το πρόβλημα που υπάρχει ειναι οτι σε μερικα divx αρχεια οταν αρχιζει να παιζει η ταινια, το παιξιμο δεν ειναι ομαλο αλλα η εικονα φαινεται σαν να σπαει σε καρε-καρε (οχι η ιδια η εικονα, το παιξιμο της ταινιας, η αναπαραγωγή...) δηλαδη οταν καποιος περπαταει, δεν ειναι ομαλη η κινηση αλλα σπαει σε καρε-καρε...

 

Το περιεργο ειναι οτι δεν το κανει σε ολα τα divx αλλα σε μερικα... σε αλλα παιζει κανονικα...

 

Αυτο το προβλημα το εμφανιζε και πριν την αναβαθμιση και μετα... Επομενως να υποθέσω οτι τα firmware updates ειναι ασχετα του προβλήματος (?)

 

Προσπαθησα να δω τι διαφορετικο εχουν τα συγκεκριμενα divx αρχεια αλλα δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα...

 

Να φταιει το bitrate? να φταει το codec? δεν μπορεσα να βγαλω συμπερασμα...

 

Εχει παρουσιαστει σε καποιον αλλο αυτο το πρόβλημα? εχει βρεθει καποια λύση?

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε με το Gspot ή το Mpeg4 Modifier να δεις αν αυτα τα αρχεια εχουν packed bitstream....

...και ριξε μια ματια και σε αυτο το firmware...

http://www.insomnia.gr/vb3/downloads.php?do=file&id=118

http://www.insomnia.gr/vb3/downloads.php?do=file&id=107

...ειναι πιο εξελιγμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απαντηση φίλε zavlaka... Εκανα το firmware update που πρότεινες και διορθώθηκε το πρόβλημα... η αναπαραγωγη του αρχειου γινεται κανονικα χωρις τα κολλήματα στην εικόνα (επιτέλους, να σταματησω τις μετατροπες αυτων των αρχειων σε dvd) μονο που τωρα δεν αναβει κανενα led μπροστα στο dvd !!! ειναι ολα νεκρά... μηπως κατι άλλο παλι φταίει? ε? (αλλα μικρο το κακο αφου η αναπαραγωγη γινεται κανονικα)

 

Επισης το divx που παρουσιαζε το προβλημα ειχε packed bitstream...

 

Νομιζω οτι το "Senior Member" σε αδικει... πρεπει να γινει αμεσα "Tech Grand-Master" τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεώτερα απο το μετωπο των firmware εχουν ως εξής:

 

Κατέβασα διάφορα firmware απο διάφορα sites και τα δοκιμασα ολα ενα-ενα...

 

Εχουμε και λεμε λοιπον:

 

1. Με το original update firmware απο το site της Philips, εμφανίζει τους υπότιτλους με κινέζικα και δεν παίζει avi αρχεια με packed bitstream (Κοινώς, firmware του πεταματού...)

 

2. Με το firmware απο το site mtz.softpedia.com, εμφανίζει τους υπότιτλους με ελληνικούς χαρακτήρες αλλα δεν παίζει avi αρχεια με packed bitstream

 

3. Με το firmware απο το site madplace.nl, εμφανίζει τους υπότιτλους με ελληνικούς χαρακτήρες αλλα δεν παίζει avi αρχεια με packed bitstream

 

4. Με το firmware που μου πρότεινε ο φίλος zavlakas παραπανω, εμφανίζει τους υπότιτλους με κινέζικα αλλα παίζει avi αρχεια με packed bitstream

 

Δηλαδή ενα firmware που να εμφανίζει και ελληνικους χαρακτηρες στους υποτιτλους και να παίζει avi αρχεια με packed bitstream, δεν βρήκα... πίκρα...

 

Και παλι ευχαριστώ τον grand-master koung-fou zavlaka για την υπερ-πολύτιμη συμβουλή του (την οποία εγω και το dvd μου έχουμε μεγάλη ανάγκη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4. Με το firmware που μου πρότεινε ο φίλος zavlakas παραπανω, εμφανίζει τους υπότιτλους με κινέζικα αλλα παίζει avi αρχεια με packed bitstream

 

Στο menu του player...

Preferences-->DivX Subtitle-->Greek....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...