Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με θερμοκρασία και ανεμιστήρες σε Ubuntu


travis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, χρησιμοποιώ Ubuntu Feisty σε έναν ΗP Pavilion zt3000.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Υπάρχει όμως ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Οι ανεμιστήρες είναι εκτός ελέγχου, σχεδόν επί μονίμου βάσεως λειτουργούν στο φουλ και είναι πολύ ενοχλητικό και επικίνδυνο καθώς δεν έχω ιδέα τι παίζει με τη θερμοκρασία του συστήματος.

 

Πιο συγκεκριμένα οι φάκελοι thermal_zone, fan του acpωi είναι εντελώς άδειοι κάτι το οποίο μάλλον δεν είναι φυσιολογικό και σαν αποτέλεσμα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα εργαλείο για να ρυθμίζω χειροκίνητα ανεμιστήρα άρα και θερμοκρασία (lm sensors, computer temp κτλ).

 

Έψαξα από δω κι από κει αλλά δεν έχω καταφέρει να το λύσω. Υπάρχει κάποιος με περισσότερη εμπειρία απο μένα να με βοηθήσει λίγο;

 

ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία αναζήτηση που έκανα στο ubuntu forum φένετε όντος να υπάρχει πρόβλημα στο feisty με τα pavilion και αυτό είναι μάλλον πρόβλημα πυρήνα.Δες εδώ

http://us.cypherbios.org/index.htm?cof=FORID:11&cx=002072379199720138921:9m-bgfzutzq&q=pavilion+fan#1084

Σε λίγο μπαίνουμε σε gutsy beta θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις το upgrade,φαντάζομε θα έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτό σκεφτόμουν να δοκιμάσω μετά από αρκετό ψάξιμο και κόπο (κάπου είδα ότι ίσως να διορθωνόταν το πρόβλημα αν έκανα compile τον κέρνελ για τον επεξεργαστή μου αλλά αυτό φοβάμαι να το κάνω) ...ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι είδα εδώ

https://wiki.kubuntu.org/GutsyGibbon/Beta/Kubuntu

σε κάποιο σημείο μιλάει και για patcharisma του gtk και ότι λύσανε τα random freezes και τις υψηλές θερμοκρασίες που υπήρχαν στους επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...