Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο+omni directional+ρυθμίσεις


Apateonas_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να δημιουργήσω ένα hotspot για διαμοιρασμό ίντερνετ γύρω από το σπίτι μου,οταν δουλεύω έξω και λίγο μακρυά απο αυτό.Το καλο είναι ότι είμαι σε επαρχιακή πολη και δεν υπάρχουν πολλά εμπόδια τριγύρω απ το σπίτι(άλλα σπίτια)+το γεγονός οτι η κεραία omnidirectional θα μοιράζει τοποθετημένη σε απο αρκετά μεγάλο ύψος.Αυτό που εμ ενδιαφέρει είναι να πετύχω 1-2 χιλιόμετρα πολυκατευθηντικής εμβέλειας.Εχω ένα περίσσιο access point,έχω εργαλεία και καλώδια,πρέπει να πάρω και μία omni.Ποια μου προτείνετε να αγοράσω και τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω στο ρουτερ για να παίζει αρκετά δυνατά σε dbi?Το ρουτεράκι είναι το wag54g της Linksys.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως παίζουν απλά routerάκια τύπου WRT54G/GS, Dlink 900+... Όσον αφορά την εμβέλεια παίζουν πολλά: gain router, απώλειες καλωδίου και το κυριότερο...gain κεραίας. Συνήθως οι omni δεν έχουν πολύ dbi και παράγουν πολύ θόρυβο. Προτιμότερη λύση panel ή ακόμα καλύτερα grid αλλά αυτές δεν είναι πολυκατευθυντικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με κεραίες και λοιπά μπορείς να ρίξεις

μια ματιά και στο site του AWMN - http://www.awmn.gr - εχει αρκετό υλικό και

επίσης κάποια επεξηγηματικά Links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto 54 xero oti mporouses na anixeis tripa kai na mpei deuteri kerea.sto wag354 i kerea mpenei bidoti apo pano.sto wag200 den exo dei tipotaoute exo anixei giana do pos ine mesa kai an allazei alla logika me patenta tha allazei kai se auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...