Προς το περιεχόμενο

streaming music player


Costinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ψάχνω έναν music player για linux που να μπορεί να κάνει streaming σε έναν shoutcast server. Μόνο που πρέπει να τρέχει σε command line γιατί το box μου δεν έχει Χ και ούτε πρόκειται να έχει. :mrgreen:

Έχετε κάτι υπόψη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MPD (Music Player Daemon)

http://www.musicpd.org/

 

Το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για να ακούω τοπικά, αλλά νομίζω ότι το κάνει κι αυτό. Είναι ωραίο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα, φαίνεται αρκετά καλό αλλά θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα γιατί ο ncmpc client φαίνεται να μην παίζει τα mp3. Αύριο όμως. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το βρήκα, αν θες ρίξτου μια ματιά

 

http://moc.daper.net/

ωραίο player, το έβαλα μαζί με όλα τα plugins και ενώ δειχνει ότι παίζει κανονικά τα mp3, συνδεω ακουστικα στην καρτα ηχου (Intel Corporation 82801AB AC'97 Audio Controller, onboard είναι) και δεν ακούω τίποτα. :confused:

Έχω βάλει και το darkice να κάνει stream σε ένα shoutcast server, συνδέομαι μετά ως client στο shoutcast κανονικά και ακούγεται η απόλυτη ησυχία με μερικά τριξίματα που και που. :mrgreen:

Κάπου χάνεται ο ήχος στη μέση και δεν μπορώ να βρω τι φταίει...

 

EDIT. με 0% volume στο main mixer λογικό να χάνεται ο ήχος a_takethatfoo.gif

βέβαια μεσα στο προγραμμα μου εβγαλε την πιστη για να φανεί γιατί δείχνει μόνο το pcm volume. οπότε τώρα επιτέλους έχει και ήχο. :-D

 

Μία ερώτηση σχετικά με τον ήχο στο Linux:

Γιατί όταν είναι 100% η ένταση ο ήχος παραμορφώνεται? Αυτό το έχω προσέξει σε όποιο linux έχω δοκιμάσει ενώ στα windows δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση σχετικά με τον ήχο στο Linux:

Γιατί όταν είναι 100% η ένταση ο ήχος παραμορφώνεται? Αυτό το έχω προσέξει σε όποιο linux έχω δοκιμάσει ενώ στα windows δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Αυτό μου είχε κάνει κι εμένα εντύπωση. Όταν είχα τέρμα το pcm παραμόρφωνε σε βαθμό που δεν μπορούσα να ακούσω. Όταν άλλαξα motherboard όμως δεν ξανα-αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Μάλλον δεν έχει να κάνει αυτό-καθ'εαυτό με το linux.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ψάχνω έναν music player για linux που να μπορεί να κάνει streaming σε έναν shoutcast server. Μόνο που πρέπει να τρέχει σε command line γιατί το box μου δεν έχει Χ και ούτε πρόκειται να έχει. :mrgreen:

Έχετε κάτι υπόψη σας?

 

καλα λεμε , τα κανεις αυτα απο commande line ?

τα σπας τελειως :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου είχε κάνει κι εμένα εντύπωση. Όταν είχα τέρμα το pcm παραμόρφωνε σε βαθμό που δεν μπορούσα να ακούσω. Όταν άλλαξα motherboard όμως δεν ξανα-αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Μάλλον δεν έχει να κάνει αυτό-καθ'εαυτό με το linux.

το περίεργο είναι ότι στα windows δεν παραμορφώνει καθόλου! Ίσως να είναι θέμα drivers του mobo? :confused: Σε 2 onboard κάρτες ήχου που έχω δοκιμάσει μέχρι 85% ένταση είναι οκ, μετά... :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...