Προς το περιεχόμενο

πως θα φορμαρω εναν δισκο που ειχε linux, για να βαλω XP?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως θα φορμαρω εναν δισκο που ειχε linux, για να βαλω XP?

boot απο το xp cd και delete ολα τα partition που δε θες πλεον. μετα επιλεγεις να περασει τα παραθυρα στο unallocated αν δε θες να δημιουργησεις εσυ περισσοτερα partitions apo to ιδιο menu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα partition ton linux ta βλεπεις απο τα ΧΡ ?

εαν τα βλεπεις θα μπορεις και να τα διαγραψεις.αλλα δεν ξερω εαν τα βλεπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν βλέπεις τον δίσκο με το bootCD των ΧΡ χρησιμοποίησε το qtparted (υπάρχει σε πολλές live διανομές) για να *ισιώσεις* τα partitions και μετά θα τον δει το XP-bootcd για να προχωρήσει σε format κ εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις IDE σκληρό τότε τον controller θα στον γνωρίσει κανονικά απο το cd των XP και θα δεις εκεί τα partitions. Τα διαγράφεις και τα φτιάχνεις όπως θες. Αν είναι SATA σκληρός τότε: α) Μέσω κάποιας εντολής από το bios θα μεονομάζεται σε IDE και θα τον βλέπεις όπως και στην προηγούμενη περίπτωση ή

β) για να μπορέσεις να τον δείς απο το cd των XP θα πρέπει να κανεις load τον driver του sata controller σου. για να τον δεις απο εκεί. Αυτός λογικά θα βρίσκεται στο cd της μητρικής σου και τον κανεις load πατόντας F6 στην αρχή της εγκατάστασης.

 

Δηλαδή όλο το θέμα είναι να μπορεί το cd των XP να δεί τον controller σου.

 

τα partition ton linux ta βλεπεις απο τα ΧΡ ?

Τα partition του linux δεν μπορείς να τα δεις απο XP. Αλλά στο format αυτό που φτιάχνεις είναι ο πίνακας των partition (partition table). Αυτό μπορεις να το δείς απο οποιοδήποτε λειτουργικό εφόδον μπορεί να λειτουργίσει τον controller του σκληρού σου δισκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

θα το κοιταξω και εαν συναντησω καποιο προβλημα θα ξαναποσταρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντα έβλεπα απροβλημάτιστα τα paritions σε sata δίσκους μια χαρά από το install disk των xp.

Αυτό εξαρτάται από τη μητρική. Σε μία ενός φίλού μου είναι όπως τα λες. Τους βλέπει με την πρώτη. Αλλά για να τους δει τους μετονομάζεις αυτόματα σε IDE. Στην δικιά μου και σε αυτή που έχω στο 2ο PC θέλει τον driver για να τους δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εξαρτάται από τη μητρική. Σε μία ενός φίλού μου είναι όπως τα λες. Τους βλέπει με την πρώτη. Αλλά για να τους δει τους μετονομάζεις αυτόματα σε IDE. Στην δικιά μου και σε αυτή που έχω στο 2ο PC θέλει τον driver για να τους δει.

 

Δεν "μετονομαζονται" σε IDE. Μπαινει ο controller σε λειτουργεια συμβατοτητας. "SATA Legacy Mode" η "ΙDE Legacy Mode" λεγεται η επιλογη. Και σε legacy mode οι επιδοσεις ειναι σχετικα μειωμενες (οχι τρομερα, αλλα η διαφορα φαινεται σε μερικες εργασιες, πχ, μεταφορα βιντεο απο DV Camera). Παντα συνισταται να φορτωνουμε drivers απο δισκετα, ακομα και αν ειναι πιο ευκολο να βαλουμε τον ελεγκτη σε legacy mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...