Προς το περιεχόμενο

Παγώνει το pc...


desolatorXT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το pc μου έχει το εξής πρόβλημα... Σε διάφορες χρονικές στιγμές, συνήθως όταν τρέχουν αρκετά βαριά προγράμματα το pc κρασάρει... Παγώνει εντελώς, δλδ δεν κουνιέται τπτ!

 

Υποψιάζομαι ότι φταίει το ότι σε ένα αρκετά ενεργοβόρο pc έχω ένα χαμηλό τροφοδοτικό (αυτό είχε το case)... Αλλά πριν αγοράσω ένα νέο τροφοδοτικό, θα ήθελα και τη γνώμη σας, μήπως και φταίει κάτι άλλο.

 

Το pc μου είναι το εξής: AMD64 6000+, HD2600XT,ASUS M2R32-MVP, 2Gb Ram, 5 σκληροί δίσκοι και αρκετές PCI κάρτες...(φαντάζομαι καταναλώνουν αρκετό ρεύμα),

 

Το τροφοδοτικό που είχε το case, είναι 400Watt μόνο, οπότε αυτό που πιστεύω είναι πως σε βαριές εφαρμογές που χρειάζετε επιπλέον ρεύμα (από VGA, κτλπ) δεν επαρκεί το ρεύμα του τροφοδοτικού και κρασάρει. Αφού για να φανταστείτε αυτή την στιγμή ΌΛΑ τα καλώδια του PSU είναι πιασμένα, δεν υπάρχει ούτε ένα ελεύθερο PIN... Σίγουρα είναι αυτό το πρόβλημα ή λέω μλκιες? ( :mrgreen: ) Σκέφτομαι να πάρω ένα τροφοδοτικό 620W και κάνει ~100ευρώ... Μην το πάρω τζάμπα...

 

Υ.Γ. Α και επίσης ένα άλλο πρόβλημα που έχει το συγκεκριμένο pc... Σε ξεκάρφωτες φάσεις, σταματάει να παίζει ήχο, δεν ακούγεται τπτ, και το πρόβλημα διορθώνεται μόνο όταν κάνεις restart. Τι φταίει? Έχει σχέση με το προηγούμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρωτάς; Πήγαινε εδώ και βάλε το hardware για να καταλάβεις:)

 

Μάλιστα... αρκετά ενδιαφέρον Link...

 

Μου λέει ότι στο 80% load (το συνηθισμένο) θέλω τροφοδοτικό 373W, στο Peak load όμως 100% χρειάζομαι 413Watt... Αυτό φαντάζομαι εξηγεί το ότι το pc κρασάρει όταν έχω βαριά προγράμματα (games κτλπ)... Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο είναι ακριβές αυτό αλλά το θέμα μου είναι, ότι το κρασάρισμα αυτό, το προκαλεί όντως το τροφοδοτικό? ή μπορεί να ευθύνεται κάτι άλλο?

 

Δλδ αν συμβαίνει σε ένα Pc αυτο που περιγράφω (μικρο τροφοδοτικό) αυτό θα έχει ώς αποτέλεσμα το Pc να κρασάρει? Γιατί όταν δοκίμασα π.χ. να βάλω ένα PSU 230W , τότε το Pc δεν άνοιγε καν...

 

thnx πάντως :) , μάλλον νομίζω πως θα αλλάξω τροφοδοτικό...

 

Υ.Γ. καμιά ιδέα όσων αφορά το πρόβλημα με τον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... αρκετά ενδιαφέρον Link...

 

Μου λέει ότι στο 80% load (το συνηθισμένο) θέλω τροφοδοτικό 373W, στο Peak load όμως 100% χρειάζομαι 413Watt... Αυτό φαντάζομαι εξηγεί το ότι το pc κρασάρει όταν έχω βαριά προγράμματα (games κτλπ)... Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο είναι ακριβές αυτό αλλά το θέμα μου είναι, ότι το κρασάρισμα αυτό, το προκαλεί όντως το τροφοδοτικό? ή μπορεί να ευθύνεται κάτι άλλο?

 

Δλδ αν συμβαίνει σε ένα Pc αυτο που περιγράφω (μικρο τροφοδοτικό) αυτό θα έχει ώς αποτέλεσμα το Pc να κρασάρει? Γιατί όταν δοκίμασα π.χ. να βάλω ένα PSU 230W , τότε το Pc δεν άνοιγε καν...

 

thnx πάντως :) , μάλλον νομίζω πως θα αλλάξω τροφοδοτικό...

 

Υ.Γ. καμιά ιδέα όσων αφορά το πρόβλημα με τον ήχο?

 

Πρώτα απ'όλα νομίζω πως δεν έβαλες όλο το hardware sto calculator. Δεύτερον αυτό σου δίνει μια γενική εικόνα του psu που χρειάζεσαι. Το noname psu που έχεις γράφει 400 αλλά αποδίδει αρκετά λιγότερο. Πρόσθεσε και την παλαιότητα των εξαρτημάτων που αυξάνει την κατανάλωση και καταλήγεις με τα προβλήματα που έχεις.:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

δυστηχώς όλα αυτα δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα... Η εμφάνιση του προβλήματος αυτού μειώθηκε κατα πολύ με το νέο τροφοδοτικό, αλλα και πάλιο πολλές φορές το Pc freezarei... Έχει ρε παιδια κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει? :-(

 

PLZ HELP!!! :cry:

 

P.S. το νέο τροφοδοτικό ειναι 720 Watt Enermax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα φορματ δοκιμασες να κανεις? με τοσα restart που θα ειχες,το χρειαζεσε.

τι μνημες εχεις?

 

1,5GB, DDR2 667Mghz Kingston... :/

 

Δεν νομίζω ότι είναι απο τα Windows to προβλημα... Δλδ, πολλές φορές παγώνει, ενώ βρίσκεται στην επιφάνει εργασίας, χωρίς κανένα πρόγραμμα ανοιχτό... Χτες, π.χ. το αφησα ανοιχτο, απλα με το bitcommet να κατεβαζει.. Σημερα το πρωί το βρήκα κολλημένο...

 

(δεν κάνει restart, απλά παγώνει...δεν βγάζει ουτε error, ούτε μπλέ οθόνες ούτε τπτ τέτιο, απλά κολάνε τα πάντα... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώντας κοινή λογική και χωρίς να είσαι ειδικός, θα μπορούσες να είχες αφαιρέσει από το PC σου μια σειρά συσκευών έτσι ώστε να μειώσεις το φορτίο του και να δεις αν είναι αυτό που φταίει ή όχι.

 

Όμως τα 700+ Watt του τροφοδοτικού που αγόρασες είναι πάρα πολλά και δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει πλέον το τροφοδοτικό.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη το πρόβλημά σου όπως το περιέγραψες στο αρχικό σου post, προέρχεται από κάποιο hardware interrupt που περιμένει κάποιο άλλο να τελειώσει την εργασία του και να ξεκινήσει αυτό τη δική του. Μόνο που το πρώτο δεν τελειώνει ποτέ. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν βλέπεις μπλέ οθόνη αλλά κολλάει μια και έξω.

 

Τι σημαίνει αυτό; Κάποιο κομμάτι του hardware σου δεν συμπεριφέρεται σωστά.

Τι κάνεις; Πρώτα απ' όλα BIOS update σε μητρική, κάρτα γαφικών, CD DVD, κλπ.

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα ξεκινάς το ψάξιμο.

 

Την αρχή την έχω γράψει πολλές φορές αλλά θα την ποστάρω άλλη μια.

Βγάζεις τα πάντα από τη μητρική. Αφήνεις μόνο τη CPU, μια μνήμη, το σκληρό του συστήματος των windows (για την περίπτωσή σου, αλλιώς ξεκινάμε γενικά χωρίς σκληρό) και την κάρτα γραφικών.

Αν όλα πάνε καλά και δεν κολλάει βάζεις ένα ένα τα υπόλοιπα μέχρι να βρεις τον ύποπτο.

Αν κολλάει με τα πρώτα κομμάτια τότε αλλάζεις τα εξαρτήματα αυτά ένα ένα ή τα δοκιμάζεις σε άλλο PC πάλι ένα ένα, μέχρι να βρεις ποιο φταίει.

 

Πάντως το μεγάλο τροφοδοτικό να είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάει άχρηστο.

 

Καλή επιτυχία! :mrgreen:

 

Υ.Γ.

Στην αρχή απενεργοποίησε από το BIOS όλες τις ενσωματωμένες στο motherboard συσκευές και μετά ενεργοποίησέ τες μία μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώντας κοινή λογική και χωρίς να είσαι ειδικός, θα μπορούσες να είχες αφαιρέσει από το PC σου μια σειρά συσκευών έτσι ώστε να μειώσεις το φορτίο του και να δεις αν είναι αυτό που φταίει ή όχι.

 

Όμως τα 700+ Watt του τροφοδοτικού που αγόρασες είναι πάρα πολλά και δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει πλέον το τροφοδοτικό.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη το πρόβλημά σου όπως το περιέγραψες στο αρχικό σου post, προέρχεται από κάποιο hardware interrupt που περιμένει κάποιο άλλο να τελειώσει την εργασία του και να ξεκινήσει αυτό τη δική του. Μόνο που το πρώτο δεν τελειώνει ποτέ. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν βλέπεις μπλέ οθόνη αλλά κολλάει μια και έξω.

 

Τι σημαίνει αυτό; Κάποιο κομμάτι του hardware σου δεν συμπεριφέρεται σωστά.

Τι κάνεις; Πρώτα απ' όλα BIOS update σε μητρική, κάρτα γαφικών, CD DVD, κλπ.

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα ξεκινάς το ψάξιμο.

 

Την αρχή την έχω γράψει πολλές φορές αλλά θα την ποστάρω άλλη μια.

Βγάζεις τα πάντα από τη μητρική. Αφήνεις μόνο τη CPU, μια μνήμη, το σκληρό του συστήματος των windows (για την περίπτωσή σου, αλλιώς ξεκινάμε γενικά χωρίς σκληρό) και την κάρτα γραφικών.

Αν όλα πάνε καλά και δεν κολλάει βάζεις ένα ένα τα υπόλοιπα μέχρι να βρεις τον ύποπτο.

Αν κολλάει με τα πρώτα κομμάτια τότε αλλάζεις τα εξαρτήματα αυτά ένα ένα ή τα δοκιμάζεις σε άλλο PC πάλι ένα ένα, μέχρι να βρεις ποιο φταίει.

 

Πάντως το μεγάλο τροφοδοτικό να είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάει άχρηστο.

 

Καλή επιτυχία! :mrgreen:

 

Υ.Γ.

Στην αρχή απενεργοποίησε από το BIOS όλες τις ενσωματωμένες στο motherboard συσκευές και μετά ενεργοποίησέ τες μία μία.

 

δεν είμαι και τοσο n00b :P

 

BIOS update: έγινε ( κ αυτό προ πολλού, με το αρχικό BIOS δεν αναγνώριζε των 6000+, τα προβλημα αυτό υπάρχει πριν και μετά την αναβάθμιση του BIOS)

MEMtest: έγινε εδώ και πολύ καιρό... αυτός είναι και ο λόγος που έχω 1,5Gb ram. Το 4ο module που είχα ήταν χαλασμένο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό συμβαίνει σε διάφορες, άκυρες χρονικές στιγμές... Δλδ μπορεί τώρα εσύ να έρθεις και να νομίσεις ότι το Pc δεν έχει κανέναν πρόβλημα, ακόμη και αν το παρακολουθείς για 24 ώρες, αλλά την άλλη μέρα να κρασάρει 5 λεπτά αφ' ότου το ανοίξω... Δεν μπορώ δλδ να ελέγξω με σιγουριά αν κολάει χωρίς κάποιο σύστημα... Θέλει δλδ για μέρες να παρακολουθώ το κάθε Hardware part, για να πω αν αυτό προξενεί το πρόβλημα ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα έτσι πάγωνε σε άσχετες στιγμές....τελικά είχε βραχυκικλώσει η θύρα USB που έχω το ποντίκι με αποτέλεσμα αυτό να επειρεάζει όλο το σύστημα,από τότε που δεν την χρησιμοποιώ δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις να αλλάξεις chipset drivers για το motherboard και να δοκιμάσεις κάποιους πιο παλιούς ή πιο καινούριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι και τοσο n00b :P

 

Την παράγραφο για το τροφοδοτικό δεν την έγραψα για να σε θίξω και λυπάμε αν το πήρες έτσι, την έγραψα γιατί θεώρησα κρίμα να δίνεις τα λεφτά σου να πάρεις κάτι το οποίο δεν χρειάζεσε.

Με αυτά θα μπορούσες για παράδειγμα να πάρεις νέα μητρική αν τελικά αποδειχθεί ότι φταίει αυτή.

 

Θέλει δλδ για μέρες να παρακολουθώ το κάθε Hardware part, για να πω αν αυτό προξενεί το πρόβλημα ή όχι...

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα stress test το οποίο θα επιταχύνει τη διαδικασία.

Επίσης αν δεν έχεις κάνει BIOS update και στα υπόλοιπα εξαρτήματα κάνε τώρα.

 

Καλή συνέχεια :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...