Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με υπότιτλους


gadg3takias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω μια ταινία σε DVD και με το MeGUI και τον κατατοπιστικότατο οδηγό του Parsifal (by the way, Parsifal thanks για το guide!:wink:) το αποθήκευσα σε AVI. Μέχρις εδώ όλα καλά, έχω φτιάξει ήδη το avi αρχείο αλλά το πρόβλημα μου είναι στο VobSubber του MeGUI. Όπως λέει στον οδηγό το συγκεκριμένο tool θα πρέπει να δημιουργήσει ένα αρχείο idx και ένα sub. To sub δημιουργείται κανονικά όμως το idx δεν υπάρχει πουθενά! Αντί για idx δημιουργείται ένα αρχείο με κατάληξη .vobsub! Έχω κάνει και re-install του VobSub (πάντα ξε-τσεκάροντας το "VobSub for DirectShow" κατά την εγκατάσταση) αλλά δεν γίνεται τίποτα...Plz help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειροκίνητη απόπλεξη υποτίτλων σε idx+sub μορφή με το VobSub:

 

1. Start --> Programs --> VobSub --> VobSub Configure

 

2. Open --> Στο πεδίο Files of type επιλέγουμε Ifo and Vobs, for creating idx/sub --> Ανοίγουμε το ifo της ταινίας

 

3. Διάλογος όπου μας ζητείται και επιλέγουμε τον υποκατάλογο όπου θα αποθηκευθεί το ζεύγος idx+sub

 

4. Διάλογος Select PGC: Αρχικά επιλέγουμε το σωστό Program chain no. που αντιστοιχεί στην ταινία μας (πρέπει να το έχουμε καταγράψει όταν κάναμε rip την ταινία από το δισκάκι DVD). Στη συνέχεια, στη δεξιά στήλη επιλέγουμε τις δέσμες υποτίτλων που δεν επιθυμούμε (ή δεν επιλέξαμε να αντιγραφούν από το DVD κατά το ripping) και κλικ στο αριστερό βελάκι

 

5. Κλικ στο ΟΚ. Μόλις τελειώσει το extracting, ξανά κλικ στο OK και κλείνουμε το πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειροκίνητη απόπλεξη υποτίτλων σε idx+sub μορφή με το VobSub:

 

1. Start --> Programs --> VobSub --> VobSub Configure

 

2. Open --> Στο πεδίο Files of type επιλέγουμε Ifo and Vobs, for creating idx/sub --> Ανοίγουμε το ifo της ταινίας

 

3. Διάλογος όπου μας ζητείται και επιλέγουμε τον υποκατάλογο όπου θα αποθηκευθεί το ζεύγος idx+sub

 

4. Διάλογος Select PGC: Αρχικά επιλέγουμε το σωστό Program chain no. που αντιστοιχεί στην ταινία μας (πρέπει να το έχουμε καταγράψει όταν κάναμε rip την ταινία από το δισκάκι DVD). Στη συνέχεια, στη δεξιά στήλη επιλέγουμε τις δέσμες υποτίτλων που δεν επιθυμούμε (ή δεν επιλέξαμε να αντιγραφούν από το DVD κατά το ripping) και κλικ στο αριστερό βελάκι

 

5. Κλικ στο ΟΚ. Μόλις τελειώσει το extracting, ξανά κλικ στο OK και κλείνουμε το πρόγραμμα

 

Thanks!!! Δούλεψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ που το έκανα σε αυτήν τη μορφή (λίγο απρόσωπο), αλλά είπα να είναι έτοιμο για να το προσθέσω στον οδηγό as-is...

OK no problem!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα απαραίτητα credits βεβαίως:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1813240#post1813240

 

Αν θες, μπορείς να περιγράψεις αναλυτικά το πρόβλημα εδώ: MeGUI: General Questions and Troubleshooting Thread, μήπως και λυθεί στις επόμενες εκδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...