Προς το περιεχόμενο

Mini αναβάθμιση με το καλύτερο κόστος/απόδοση


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να κάνω μια οικονομική αναβάθμιση στο PC μου. Έχω ήδη βάλει μια 8800GTS 320mb αλλά μου φαίνεται δεν αποδίδει καλά μέχρι να αλλάξω και CPU, motherboard.

 

Με ενδιαφέρει να αλλάξω CPU, motherboard, RAM (καθώς τα stick που έχω μάλλον είναι λίγο αργά) κυρίως.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε διάφορους συνδυασμούς στα συγκεκριμένα parts με γνώμονα το ότι δε θέλω να κάνω παπάδες, θέλω ένα αξιοπρεπές σύστημα με το οποίο να μπορώ να παίζω παιχνίδια στα 1280x1024 (μιας και έχω 19" TFT) με καλές ρυθμίσεις. Νομίζω και η 8800GTS 320 που πήρα σε αυτήν την κατηγορία κυμαίνεται.

 

*1: Για PSU έχω ένα Enermax Noisetaker 600w (http://www.driverheaven.net/reviews/enermaxnoisetaker/index.htm). Θα μπορέσει να τα κρατήσει όλα ή πρέπει να πάρω άλλο που δίνει παραπάνω ρεύμα;

 

*2: Αν γίνεται, ότι προτείνετε από Πλαίσιο παρακαλώ. Προσπαθώ να αποφύγω πλέον το E-shop. Οπότε αν δεν υπάρχει καμία τρομακτική διαφορά τιμής ή έλλειψης parts μόνο Πλαίσιο

 

*3: Αν κάποιος θέλει να δει αναλυτικά το hardware που έχω τώρα (για να προτείνει αν χρειάζεται και κάποια άλλη αλλαγή) ορίστε ένα report: http://rapidshare.com/files/59088660/Report.htm

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mobo: abit ip35/asus p5k

cpu: core2duο και τον πας πανευκολα με τη μια στα 3γιγα και απο κει και περα οτι βρεξει...

ram: 2gb kit team elite 69euro!!

το psu ειναι υπεραρκετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mobo: abit ip35/asus p5k

cpu: core2duο και τον πας πανευκολα με τη μια στα 3γιγα και απο κει και περα οτι βρεξει...

ram: 2gb kit team elite 69euro!!

το psu ειναι υπεραρκετο

 

Μάλλον το CPU θα το πάρω από E-Shop που τα έχουν σε BOX, για να μην αγοράζω ξεχωριστή ψύχτρα.

 

Ποιόν προτείνεις? 6550 ή 6750; Ή μήπως κάποιον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν τη στιγμή, καλύτερο λόγο απόδοση/τιμή ως CPU πρέπει να έχει ο AMD Athlon 64 X2 4800+ με το νέο πυρήνα των 65nm. Σύγχρονος διπύρηνος επεξεργαστής σε τέτοια τιμή είναι πραγματικό «σκότωμα». Δυστυχώς, τελευταία παρατηρώ μεγάλη έλλειψη σε καλές μητρικές για AMD. Π.χ. σε Πλαίσιο και e-shop δε βρήκα κάτι που θα μπορούσα να προτείνω, γι' αυτό και δε μπήκα στη διαδικασία να συνεχίσω το post μου με συγκεκριμένη σύνθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα λ7 δινεις για σιπιγιου? και για τις μνημες... αμα θες να τις πας πανω απο 900 οι team δε κανουν οι geil δεν εχω ιδεα παντως για τα 800 δε βλεπω λογο να παρεις τις ακριβοτερεσ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βασικά λέω να πάρω έναν 6550 από E-shop. Με την stock ψύχτρα θα φτάσει 3GHz αυτός; Επίσης η stock των C2D θα μου πάρει τα αυτιά ή είναι ήρεμη;

 

Τις μνήμες δε νομίζω να τις ανεβάσω ιδιαίτερα, γενικά πέρα από το CPU δε νομίζω να το πειράξω το μηχάνημα. Οπότε μάλλον αυτές που λες εσύ θα με βολέψουν.

 

Δεν το βλέπω τόσο σαν θέμα χρημάτων (που ούτως ή άλλως είναι περιορισμένα μιας και αυτή είναι μια αναβάθμιση που, ας πούμε, μου έκατσε από εκεί που δεν το περίμενα) αλλά σαν ισορροπία τιμής/απόδοσης. Δε νομίζω να μπορώ να δώσω πάνω από 400 ευρώ για CPU-MOBO-RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι σου προτείνω ένα φθηνό επεξεργαστή, που με μία καλή και αθόρυβη ψύκτρα φτάνει άνετα τα 3 Ghz ...

mobo αυτήν... ;)

(γιατί αυτές ξέρω, αυτές εμπιστεύομαι)... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω... στο πισι σου τι δουλειες κανεις? αν δε σε ενδιαφερει η διαφορα στη λεπτομερια παρε τον 4500 που εχει 125ευρο. ο πολλαπλασιαστης ειναι 11χ και το φσβ στα 200μχζ οποτε αμεσσωσ αμμεσως βαζοντας το φσβ στο 266 τον εκανες σχεδον 3γιγα. καθολου μα καθολου ασχημα. βεβαια εχει 2μβ κας. αλλα νταξ δε χανει και πολυ σε σχεση με τον χ6800 που ειναι και αυτοσ στα 3 σχεδον. με το ματι δε βλεπεις διαφορα.. η στοκ δε μπορω να σου πω ακριβως διοτι εχω την στοκ απο εναν πεντιουμ 4 που δεν ξερω αν ειναι ακριβως ιδια καθως ειναι κανα δυο παραραγες... παντως αμα παιζω βαρια παιχνιδια σφυριζει η ατιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...