Προς το περιεχόμενο

P4: Δεν αναγνωρίζει καλό σκληρό δίσκο


euoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

 

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με έναν p4. Ενώ ο υπολογιστής δούλευε μια χαρά, του εγκατέστησα τα drivers για card readers που έχει.

Του κάνω restart των windows και ξαφνικά μου βγάζει error ότι δεν υπάρχει σκληρός δίσκος, του βάζω καινούργιο τίποτα, μπαίνω στο bios και πουθενά ο σκληρός δίσκος.

 

Προσπαθώ με το cd των winxp αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι, καθώς πουθενά σκληρός δίσκος.

 

Ανοίγω το κουτί του βγάζω τη μπαταριούλα, πάνω στην μητρική, αποσυνδέω τον σκληρό το αφήνω λίγο και του τα ξανασυνδέω.

Ανοίγω τον υπολογιστή και εντελώς ξαφνικά ακούγεται ανά 2''-3'' ένας θόρυβος ... κοντά στα κουμπία power & reset.

 

Προσπάθησα να βρω τι φταίει, μήπως καταλάθος τράβηξα κάποιο καλωδιάκι, αλλά μάταιο.

 

Εν τω μεταξύ το cd κάνει ένα περίεργο θόρυβο και το λαμπάκι του αναβοσβήνει περίεργα... σαν να προσπαθεί να τραβήξει ρεύμα, γιατί αυτό που παίρνει δεν του επαρκεί.

 

Αποσύνδεσα σκληρό δίσκο και cd, αλλά ο θόρυβος παραμένει.

 

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος????:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως μας τα λες φίλε μου, μάλλον την έχει ακούσει το τροφοδοτικό σου!!! Βρες ένα πολύμετρο και μέτρησέ το να δεις τι παίζει. Ο θόρυβος που ακούγεται είναι σαν σφύριγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως μας τα λες φίλε μου, μάλλον την έχει ακούσει το τροφοδοτικό σου!!! Βρες ένα πολύμετρο και μέτρησέ το να δεις τι παίζει. Ο θόρυβος που ακούγεται είναι σαν σφύριγμα?

 

 

Φίλε kostasSTi,

σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί το τροφοδοτικό και παράλληλα να δουλεύουν τα ανεμιστηράκια???

Αυτό με προβληματίζει.

Θα προσπαθήσω όμως να βρω ένα πολύμετρο μήπως βγάλω άκρη!:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

enas 8eos kserei ti mporei na exei pa8ei ena PSU kai par' ol' auta na dinei kapoio reuma..

Egw mperdeuthka apo thn perigrafh sou,alla to na dokimaseis ena ALLO trofodotiko isws sou dwsei xrhsima symperasmata...

Αυτό θα κάνω, απλά περιμένω να με εξυπηρετήσει ένας γνωστός που έχει και πολύμετρο και τροφοδοτικό, μήπως και βγάλουμε άκρη.

 

Στο συγκεκριμένο pc, έχουμε ξαναλλάξει τροφοδοτικό, πριν λίγους μήνες, επειδή είχε καεί!:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, επείσης ο θόρυβος που κάνει είναι ένα περιοδικό τικ τικ ας πούμε.

Ανα 2 με 3 δευτερόλεπτα ακούγεται ένα σύντομο τικ

... δεν σφυρίζει συνεχόμενα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο σε θόρυβο, εμένα σφύριζαν τα πυκνωτάκια. Πιθανόν από βλάβη σε βλάβη να αλλάζει, οπότε τσεκάρισέ το μόνος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου κοίτα να βγάλεις το τροφοδοτικό όσο γρηγορότερα μπορείς πρίν σου καεί τπτ άλλο. δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα. κάνε την αλλαγή να δοκιμάσεις αν είναι πράγματι το τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου κοίτα να βγάλεις το τροφοδοτικό όσο γρηγορότερα μπορείς πρίν σου καεί τπτ άλλο. δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα. κάνε την αλλαγή να δοκιμάσεις αν είναι πράγματι το τροφοδοτικο.

Εννοείται!!!;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Προς ενημέρωση των ενδιαφερόμενων... σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα ... τελικά ο θόρυβος, σύμφωνα πάντα με τον τεχνικό που είδε το pc, προέρχονταν από τις μνήμες οι οποίες τα έπαιξαν!!!:devil::devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...