Προς το περιεχόμενο

Ram, timings, voltage & Κάρτα Γραφικών


Socom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello παίδες

θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί έχω μπλεχτεί λιγάκι. Έχω ένα pentium 4 στα 2,26 με 2x512 RAM (2,5-4-4-8 μου βγάζει to CPU-Z στα timings) & GeForce FX 6600GT πάνω στην P4S800D-X της ASUS. Το λειτουργικό σύστημα είναι Windows XP Professional και το τροφοδοτικό 350W. Ενδιαφέρομαι να προσθέσω 2x512 Ram ακόμη. Έχω βρεί στο e-shop 2x512 με 50? περίπου. Έχουν όμως διαφορετικά timings (CAS Latency είναι το ίδιο απ'ότι καταλαβαίνω) και θέλουν 2,6V αντί για 2,5 που θέλουν οι υπάρχουσες. Θα ήθελα να βάλω και τις καινούριες. Γίνεται αυτό ή θα εχω προβλήματα λόγω διαφορών στα timings και voltage? θα έχει νόημα να τις προσθέσω ακόμα και αν γίνεται να τις συνδυάσω? Θα έχει κάποια αισθητή διαφορά το σύστημα? Και κάτι τελευταίο: αξίζει να δώσω 120? περίπου για την 2600 Pro της ΑΤΙ? Θα δω διαφορά σε παιχνίδια οπως το Company Of Heroes ή το Heroes Of Might & Magic IV?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ότι καταλαβαίνω μιλάς γ ddr1 μνήμες...δν θα χείς πρόβλημα,θα συγχρονιστούν κ 8α δουλέψουν στις ίδιες προδιαγραφές.2600?Mόνο σε pci-e δν υπάρχουν οι 2600?Βρήκες agp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνουν διαφορά όμως? Η δεν θα καταλάβω κάτι σπουδαίο. Ναι DDR1 είναι. Υπάρχει 2600 για AGP. Έτσι λέει τουλαχιστον το site του πλαισίου. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=989657

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει σε AGP η Radeon 2600 Pro (δυστυχώς η Pro ειναι η πιο χαμηλή, η XT που είναι και γρηγορότερη δεν υπάρχει). Διαφορά μεγάλη πάντως από την 6600GT δεν θα δεις. Επειδή και η 6600GT ήταν πολύ καλή κάρτα. Διαφορά θα δεις μόνο στο HD Video, επειδή η 2600 το αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου και απαλλάσσει τον επεξεργαστή.

 

DDR-1 μνήμες θα πάρεις, απλά οι καινούργιες σου θα έχουν timings μάλλον 2.5-3-3-8 ή 3.0-3-3-8.0. Και θα συγχρονιστούν με τις παλιές, και θα δουλεύουν όλες σε timings 2.5-4-4-8 ή 3.0-3-3-8. Και οι παλιές θα δουλεύουν στα 2,6 volts, δεν υπάρχει πρόβλημα, όλες οι μνήμες έχουν ανοχή 0,1 volts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θεωρητικά η μεταγενέστερη 2600 δεν θα πρεπε να χει καλύτερες επιδόσεις? Πιο καινούριο chipset έχει και engine clock 20mhz πιο γρήγορο. Μόνο στην μνήμη υστερεί. Τουλαχίστον σε αυτές που βλέπω στο site του πλαισίου. Πάντως η 1950 είναι 70? ακριβότερη. Οφείλεται πραγματικά σε καλύτερες επιδόσεις ή στο όνομα της εταιρίας? Sapphire vs Gecube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να δίνεις 70 ευρώ παραπάνω επειδή είναι gecube αποκλείεται(τώρα αν ήταν asus μπορεί καν δινες κ παραπάνω γ τν μάρκα!)

Απλώς η 1950προ έχει 256bit(2600pro has 128!)άρα κ μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις ότι η 1950προ αν κ παλαιότερη αξίζει τα +70 ευρώ...

όσον αφορά τις συχνότητες,η 1950 υστερεί κατα 25Mhz(νομίζω 25Mhz δν κάνουν την διαφορά στις επιδόσεις...)στο Engine Clock.Αλλά υπερτερεί κατα 380Μhz στην συχνότητα μνήμης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να δίνεις 70 ευρώ παραπάνω επειδή είναι gecube αποκλείεται(τώρα αν ήταν asus μπορεί καν δινες κ παραπάνω γ τν μάρκα!)

Απλώς η 1950προ έχει 256bit(2600pro has 128!)άρα κ μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις ότι η 1950προ αν κ παλαιότερη αξίζει τα +70 ευρώ...

όσον αφορά τις συχνότητες,η 1950 υστερεί κατα 25Mhz(νομίζω 25Mhz δν κάνουν την διαφορά στις επιδόσεις...)στο Engine Clock.Αλλά υπερτερεί κατα 380Μhz στην συχνότητα μνήμης!

 

Οι συχνότητες λειτουργίας των επεξεργαστών αυτών των καρτών δεν μπορούν να συγκριθούν απευθείας γιατί απλούστατα οι κάρτες αυτές δεν φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή. Δεν μπορούμε να πούμε οτι τα 3 ghz ενός pentium 4 'κάνουν' την ίδια δουλειά με τα 3ghz ενός core 2 duo. Παρομοίως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα ρολόγια μιας nvidia 8800 με αυτά μιας ατι 2900. Πράγματι είναι πιο καινούρια η 2600 αλλά δεν θεωρείται ο αντικαταστάτης της 1950. Η 1950 ειναι πολύ καλύτερη από την 2600 γιατί πέρα από το έυρος της μνήμης της που είναι 256bit έναντι 128 της 2600 χρησιμοποιεί και ddr3 έναντι 2 της 2600. Τώρα πρέπει να υπάρχουν και διαφορές στα pixel, vertex shaders και στα pipelines, αλλά γι'αυτά υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που τα ξέρουν καλύτερα. Γνώμη μου να πας για 1950, 149 ευρώπουλα στο e-shop http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516216

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον παιδιά. Η κάρτα αυτή θα έχει σημαντική διαφορά? Δεν έχω την απαίτηση να παίζω τα τελευταία παιχνίδια με όλα τέρμα. Έχω μαζέψει όμως stock παλιότερων... Βρήκα 3 διαφορετικές υλοποιήσεις στο e-shop. Οι δύο ακριβότερες αξίζουν την διαφορά που έχουν? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516216, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516759, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510575.

Πέρα από αυτό, μήπως το τροφοδοτικό των 350W δεν αρκεί και πρέπει να ψάξω για καινούριο?

Τέλος αυτές εδώ οι μνήμες θα έχουν σημαντική διαφορά? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554752

(δεν θα αντικαταστήσω τις παλιές. απλά σκέφτομαι να προσθέσω αυτές)

(πιο πάνω μου απάντησαν ότι γίνεται να συγχρονιστούν με τις υφιστάμενες, απλά στα πιο αργά timings)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω για καινούριο εξαρχής σύστημα το κόστος θα ανέβει κατακόρυφα όμως. Θα πρέπει να αλλάξω επεξεργαστή, mobo, ram, κάρτα γραφικών (πολύ πιο ακριβή από την x1950), ίσως μέχρι και δίσκους, καθώς όλες μου οι συσκευές είναι IDE. Επειδή του χρόνου λογικά θα πάω στα ξένα για μεταπτυχιακό σκεφτόμουν μια λύση πιο οικονομική. Θα ναι κρίμα να δώσω 1000+? (το αν θα τα βρω είναι άλλη ιστορία) για 11-12 μήνες. Αν αφήσουμε την κάρτα γραφικών τα +2x512 Ram αξίζουν τον κόπο ή θα ναι απλώς πέταμα λεφτών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

just do it...απλώς μιας κ είναι γ 12 μήνες...πάρε 2χ512 κ μια 1950προ,αλλα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΑ κ τα 2...

 

δώσε 30-40 ευρώ γ μνήμες κ 80 γ μια 1950προ στα 256mb...

 

όσο γ τις μνήμες κ τις συχνότητές τους...ddr1 k ddr2 k ddr3,είναι το ίδιο πρότυπο μνήμης,απλώς απο 1-->3,μειώνεται η τάση λειτουργίας κ αυξάνεται το εύρος συχνότητας.

 

δλδ 8ες ν μ πείς ότι ο πυρήνας της ατι 2600,έχει διαφορετική αρχιτεκτονική απο της ατι1950?γ δώσε κανά λίνκ...

 

+κ φυσικά κ έχουν κ άλλες διαφορές εκτός αυτών που προανέφερα,αλλα δν χρειάζεται ν το κουράσω το παιδί μ λεπτομέρειες π ίσως δν μπορεί καταλάβει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για την κάρτα μάλλον θα χρειαστώ και μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Μου παν ότι χρειάζομαι τουλάχιστον 450W για την x1950. Όσο για τις μνήμες σκέφτομαι να τις αγοράσω. Ένα πενηντάρικο είναι και απ' ότι κατάλαβα απλά θα δουλέυουν σε λίγο χειρότερα timings. Κ έτσι πάντως λογικά θα ναι πολύ καλύτερα με 2gb ram παρά με 1 που έχω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...