Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το automatix (??)


nikosdimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

 

Χτες το βράδυ έκανα ένα

>apt-get update

και κόλλησε στο repository του automatix. Ε, λέω δεν έγινε τίποτα μπορεί να αργήσει λίγο. Περίμενα, περίμενα,... τίποτα. Το έβγαλα και εγώ γιατί ήθελα να κάνω upgrade το Ubuntu σε Gutsy.

Σήμερα όταν πήγα να μπω στο site του automatix (http://www.getautomatix.com) δεν ανοίγει καθόλου. Μήπως ξέρει κανείς τι έγινε;

 

Α, και για όποιον έχει απορίες αν το update γίνεται χωρίς προβλήματα: Μια χαρά έγινε το update, δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές όταν είχα το automatix και το χρησιμοποιούσα μου κόλαγε μερικές φορές όταν πήγαινε να συνδεθεί στους server του.Είναι συνηθισμένο.Πάντως εδώ που τα λέμε το πρόγραμμα δεν είναι και τόσο χρήσιμο μια και όλα τα προγράμματα που έχει μπορείς να τα εγκαταστήσεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον chek2fire. Κάνει εντύπωση στους περισσότερους νέους χρήστες του Linux, αλλά τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει δεν δικαιολογούν τις μικρές ευκολίες που προσφέρει. Ό,τι κάνει, μπορείς να το κάνεις εύκολα χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παλαιότερα στα ubuntuforums.org κυκλοφορούσε αυτή η φήμη, τελικά όμως μάλλον άκυρη είναι. Ένα repo φωρτώνει εκεί και τρέχει τα script-ακια, τίποτα το δαιμονικό. Down ο server θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε μόνο για τη συγκεκριμένη "αργοπορία" που παρουσιάζεται πού και πού. Σαν πρόγραμμα που διαχειρίζεται πακέτα δεν είναι καθόλου παράξενο να δημιουργεί με τις επεμβάσεις του στο σύστημα διενέξεις. Έχουν παρατηρηθεί πχ. προβλήματα κατά το upgrade σε συστήματα που έχουν ταυτόχρονα το Automatix και το Synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μεγαλήτερο πρόβλημα στον automatix που έχει αναφερθεί είναι το σπάσιμο που δημιουργούσε στα upgrade σε χρήστες που το χρησιμοποιούσαν.Πρόσφατα βγήκαν και develop του ubuntu και αναφέρανε το γεγονός και προτείνανε στους χρήστες να το αποφεύγουν γιαυτό τον λόγο.Προσωπικά αν και πάντα το είχα εγκατεστημένο εδώ και ένα χρόνο σε 4 εκδόσεις του ubuntu σε κανένα upgrade δεν μου έσπασε το σύστημα ούτε καν στο alpha gutsy που πήγα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με παρεξηγήσατε. Δεν κατηγορώ το Automatix, ίσα ίσα που είναι αρκετά χρήσιμο. Απλά μου δημιουργήθηκε η απορία της "μη απάντησης" από τον server που τους φιλοξενεί. Και ρώτησα μήπως είδατε πουθενά αν γίνεται κανένα maintenance ή τίποτα τέτοιο.

 

Και όπως είπα και παραπάνω δεν είχα κανένα πρόβλημα με την διαδικασία του upgrade, δεν "έσπασε" τίποτα. Απλά μου φάνηκε περίεργο που είναι "down" η σελίδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikosdimos συμβαίνει αρκετά συχνά θα έλεγε αλλά όχι μόνο με τους server του automatix.Θα δείς και αρκετές φορές να πέφτουνε και οι server της cannonical(ubuntu) και να μην μπορείς να συνδεθεις και εκεί.Μην ανησηχείς δεν είναι τπτ συμαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...