Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με GeCube ATI HD2600PRO 512 MB (AGP)


How_U_Doin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ...

 

Τη συγκεκριμένη κάρτα την αγόρασα ως αντικατάσταση της (ελλατωματικής όπως αποδείχτηκε) Albatron GeForce 7600GS AGP 256 MB.

 

Αφού την πέρασα στο pc και εγκατέστησα τα απαραίτητα (drivers, utilities etc.) είπα να δοκιμάσω να δω πόσο καλύτερα παίζονται κάποια παιχνίδια που είχα εγκατεστημένα στο pc και τα οποία παίζαν άνετα με την προηγούμενη κάρτα μου. Το Call Of Duty 2 παίζει μια χαρά. Το έβαλα να βρει μόνο του τα optimal settings και έπαιζε. Μετά πείραξα τα settings σε ακόμα πιο απαιτητικά από τα Optimal και πάλι δεν είχε πρόβλημα.

 

Το UEFA Champions' League 2006-2007 τρέχει κανονικά στο medium detail level (έχει 3 Levels, low, medium και high). Στο high όμως, ενώ παίζει κανονικά, όταν πρόκειται να δείξει κάποιο replay ή το εισαγωγικό κομμάτι όταν μπαίνουν οι ομάδες στο γήπεδο, αλλά και σε άλλες στιγμές εμφανίζεται η εξής οθόνη (jpg, ~200kb)!! Είναι δυνατόν να ζορίζεται μία τέτοια κάρτα με κάτι τόσο απλό;;

 

Γιατί πιστεύετε ότι συμβαίνει αυτό; Πρόβλημα της κάρτας; Ασυμβατότητα με το παιχνίδι; Είμαι ένα βήμα από το να την πάω πίσω, και όποια ιδέα είναι καλοδεχούμενη!! Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ έχω την HD 2400Pro 512Mb AGP και έχω πρόβληματα με τους drivers σε vista.

Αν εκτελέσεις από το run το dxdiag και το βάλεις να κάνει τεστ δες στο Video αν σου βγάζει ότι κάποιοι drivers δεν είναι digital signed. Εμένα δεν παίζει καθόλου το s-video out που το έχω συνδέσει στην TV όπως βέβαια και όταν πάω να παίξω κάποια video κολλάει το pc και κλείνει η οθόνη.

 

Τι ακριβώς φταίει δεν έχω καταλάβει, αλλά νομίζω ότι απλά η κάρτα δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή επιλογή, παρόλο που έχει 512Mb μνήμη.

 

Αν βγάλεις κάποια άκρη ενημέρωσε το forum μπάς και δω και εγώ φώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Anti-Aliasing, τέτοια artifacts μου κάνει κι εμένα η κάρτα γραφικών, όταν σταματάω το Microsoft Train Simulator για να μπει στα Windows, αλλά μόνο για 1 δευτερόλεπτο και μόνο αν έχω ενεργοποιημένο το Anti-Aliasing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Το λειτουργικό μου είναι Win XP SP2 και έτρεξα το dxdiag και πέρασε όλα τα test με επιτυχία. Κάποια αρχεία πάντως όντως δεν είναι ψηφιακά υπογεγραμμένα... άλλα κάτι μου λέει ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Όσο για το anti-aliasing, πώς το απενεργοποιώ ρε παιδιά; :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επιφάνεια εργασίας δεξί κλικ --> ιδιότητες --> ρυθμίσεις --> για προχωρημένους και θα επιλέξεις κάποια καρτέλα της ATI. Εκεί θα το βρεις. Αν είναι στην επιλογή application-controlled, βάλτο προσωρινά στο off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω κάνει ήδη αυτά που μου λες, αλλά δεν μπορώ να το βρω γιατί δεν ξέρω πώς λέγεται το anti-aliasing στα ελληνικά :mrgreen: (Έχω τον ελληνικό Catalyst Control Center...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω κάνει ήδη αυτά που μου λες, αλλά δεν μπορώ να το βρω γιατί δεν ξέρω πώς λέγεται το anti-aliasing στα ελληνικά :mrgreen: (Έχω τον ελληνικό Catalyst Control Center...)

 

Legete e3omalinsi goniwn, se Proka8orismenes epiloges einai "energo apo tin efarmogi".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έβγαλα τη ρύθμιση "έλεγχος από την εφαρμογή" και δοκίμασα όλες τις διαφορετικές επιλογές που μπορείς να κάνεις τότε "narrow-tent", "wide-tent", "box" κλπ... Με όλες μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα. Απλά σε ορισμένες το παιχνίδι σερνόταν και σε άλλες φάσεις, ενώ με άλλες είχε το γνωστό πρόβλημα, αλλά μόνο αυτό.

 

Μάλλον θα το πάω από Δευτέρα στο πλαίσιο να το δουν... Αν και δεν ξέρω τι μπορεί να κερδίσω από αυτό... Τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν την πήγα στο Πλαίσιο, αλλά τώρα προέκυψε κι άλλο πρόβλημα!

 

Πάω να παίξω videaki divx και ακούγεται μόνο ο ήχος!! Μου συμβαίνει με WMPlayer, WinAmp, BS Player, αλλά όχι με DivX Player! Εκεί παίζει κανονικά και η εικόνα! Τι στο καλό είναι αυτό πάλι; Το WinAmp μου έβγαλε ένα μήνυμα σχετικά με το DirectShow (αν αυτό σας βοηθάει καθόλου).

 

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά!! :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά σε ολους.

 

εβαλα χθες στο pc την συγκεκριμένη κάρτα,

 

Το pc ειναι: Amd athlon 2200+ , 1.2GB ram το τροφοδοτικό ειναι 400w

 

η εγκατάσταση έγινε κανονικά μετά την απεγκατάσταση των προηγουμενων οδηγών.

 

μετά την επανεκκίνηση κάνει κανονικά,login in και μετά εμφανίζεται μια μεγαλοπρεπής μπλε οθόνη γεμάτη "κινεζικα"

 

στην συνεχειa απεγκατεστησα , και εβαλα μονο τους drives., και παλι τα ιδια.

 

το μονο που δεν πληρει τις προυποθέσεις ειναι το τροφοδοτικό ,

το manual της καρτα ζηταει 500W.και 30Α στα 12V.

 

αυτα τα 30 Α που τα βρισκεις, οσα τροφοδοτικά κοίταξα έχουν το πολύ 20Α στα 12V. τροφοδοτικά των 800W. μήπως εννοεί κατι άλλο ?

 

και σε τελική ανάλυση ποιο τροφοδοτικό λετε οτι πρεπει να παρω??

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε ολους.

 

εβαλα χθες στο pc την συγκεκριμένη κάρτα,

 

Το pc ειναι: Amd athlon 2200+ , 1.2GB ram το τροφοδοτικό ειναι 400w

 

η εγκατάσταση έγινε κανονικά μετά την απεγκατάσταση των προηγουμενων οδηγών.

 

μετά την επανεκκίνηση κάνει κανονικά,login in και μετά εμφανίζεται μια μεγαλοπρεπής μπλε οθόνη γεμάτη "κινεζικα"

 

στην συνεχειa απεγκατεστησα , και εβαλα μονο τους drives., και παλι τα ιδια.

 

το μονο που δεν πληρει τις προυποθέσεις ειναι το τροφοδοτικό ,

το manual της καρτα ζηταει 500W.και 30Α στα 12V.

 

αυτα τα 30 Α που τα βρισκεις, οσα τροφοδοτικά κοίταξα έχουν το πολύ 20Α στα 12V. τροφοδοτικά των 800W. μήπως εννοεί κατι άλλο ?

 

και σε τελική ανάλυση ποιο τροφοδοτικό λετε οτι πρεπει να παρω??

 

Ευχαριστώ

 

Εγω φιλε μου με 400αρι silver power εχω την εν λογω καρτα περιπου 1μηνα και δουλευει ενταξει και σε παιχνιδια σχετικα καινουργια πχ colin mcrae "dirt", spiderman 3

Splinter cell "double agent κλπ.P4 3.200MHz 2x512MB DDR1 ASUS P5P800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...