Προς το περιεχόμενο

Μήπως ξέρεις απο Cockatiel??


poisom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές πήγα και πήρα το πρώτο μου κατηκοίδειο! Είνα ένας αρσενικός παπαγάλος cockatiel! του πήρα και το κλουβάκι του αν και νομίζω πως είναι λιγο μικρό και θα πάω να το αλλάξω! Το πρόβλιμα μου είναι οτι εδω και 2 μέρες δεν τον εχω δεί ουτε να τρώει αλλα ούτε να πίνει και νερό και εχω αρχισει να ανισηχώ! Επίσης όλη την ωρα κόβει βόλτες στο κλουβί του περπατώντας σαν να θέλει να βγεί έξω! Από το Pet Shop μου είπαν πως είναι περίπου 8-9 μηνών! Έψαξα και σε άλλα φορουμς αλλα χωρίς ιδιέτερο αποτέλεσμα...είναι φυσιολόγικά αυτα που κάνει η θα τον βρώ ανάσκελα σε 1-2 μέρες πεινασμένο και ζαλίσμένο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ειναι στρεσαρισμενος γιατι ειναι σε καινουργιο περιβαλον δηλαδη στο σπιτι σου. προσπαθησε να εχεις ησυχια και να μην τον πλησιαζουν πολλα ατομα. Αμα δεις οτι συνεχιζετε αυτο πηγαινε ρωτα τους τι να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι σχεδόν σίγουρο οτι τρώει και πίνει οταν δεν τον βλέπει κανείς...πρέπει να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον και πρέπει οσο είναι δυνατόν να μη τρομάζει και να το πλησιάζεις με αργές κινήσεις για να σε συνηθίσει.

Υπάρχει βέβαια και η ακραία περίπτωση να μη καταφέρει να συνηθίσει στο νέο περιβάλλον αλλά λογικά μέρα με τη μέρα θα το βλέπεις να χαλαρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα είπε ο/η rebel2000 είναι τα πράματα.

Εγώ όταν το πήρα το δικό μου ήταν πιο μικρό.Μας φοβόταν πολύ(κι εμένα και γενικά τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας μου).

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έβαζα πάνω στο κλουβί το δάκτυλο μου και αυτό πήγαινε στην άλλη μεριά του κλουβιού.Τις πρώτες 2-3 μέρες δεν το βλέπα ούτε να τρώει,ούτε να πίνει νερό αλλά ούτε να τσιρίζει.Με τις μέρες μας συνηθισε.Πλέον έρχεται στα χέρια μας θέλει να το χαιδεύουμε στο κεφαλάκι του(ναι σαν σκυλάκι).Και γενικά πολύ ωραία πράματα.

Είναι πολύ έξυπνο κατοικίδιο θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Αρκέτες πληροφορίες βρήκα κι εδώ : http://www.cockatiel.org/

 

Eρώτηση πως κατάλαβες αν είναι θυληκό ή αρσενικό.Η μουσούδα του είναι κίτρινη η όχι.Δηλαδή σαν το πουλάκι στη φώτο από το σαιτ(μόλις μπαίνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παππούς μου έχει ενα ζευγάρι απο παπαγαλάκια της αγάπης (έτσι δν τα λένε;) και επειδή τα έχει σε ξεχωριστό δωμάτιο τους έχει ενα ραδιοφωνάκι με χαμηλή μουσική.

 

Όλη μέρα κελαηδούν και γενικά είναι πολύ ήρεμα.

 

Γενικά δεν αναπτύσσουν και ιδιαίτερη οικειότητα με τους ανθρώπους, σε σχέση με το δικό σου πάντα, αλλά η μουσική τα ευχαριστεί σίγουρα πολύ.

 

btw ο σκύλος μου ακούει progressive :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw ο σκύλος μου ακούει progressive :mrgreen:

 

lol!

εμενα η σκυλιτσα μ πρεπει να 'ναι ..."σκυλου" ....τωρα για το μεγαλο τι να πω 1 χρονο εχει κλεισει..μαλλον το παει προς το pop( britney spears,justin timberlake, klp klp) :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω παιδεία ελπίζω να αρχίσει να τρώει γιατί το λύπαμε! Είναι αρσενικός γιατί τα μάγουλα του είναι έντονο κόκκινο και κάτι παίζει στην φτερόυγα του που ξεχωρίζει απο τα θυλήκα αυτα μου είπαν στο Pet Shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Γεια σας παιδια!.ειμαι ο Δήμητρης.Θέλω να παρω παπαγάλο κ μου κλαιγονται οι δικοι μου ότι θα κάνει πολλή φασαρία(θα τσιρίζει).μήπως υπάρχει κάποιο είδος το οποίο να ειναι σχετικα ήρεμο?επίσης να μπορώ να το βγάζω κ απο το κλουβί χωρίς να χτυπιέται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά στο http://www.malinoiscanary.gr τα παιδια ειναι πολύ εξυπηρετικά και θα σας βοηθησουν

όταν είχα κι εγω πρόβλημα το κοκατιλ μου με βοηθησαν πολύ.

Γενικά τα κοκατήλ τις πρώτες μέρες δεν τρώνε πολύ ή τρώνε όταν εσύ δεν τα βλέπεις μέχρι να συνηθίσουν.Να σου ζήσει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδιά εμένα το κοκατίλ μου κάνει πέρα δώθε στο κλουβί ασταμάτητα και, επειδή ήμαστε σε κεντρικό δρόμο και έχει φασαρία, φωνάζει επειδή φοβάται. Μόλις χθες τον πήρα, αλλά χθες δεν έκανε έτσι. Θα μου πείτε να κλείσουμε το παράθυρο, όμως είναι καλοκαίρι και έχει αρκετή ζέστη στο σπίτι μου, επειδή ήμαστε κοντά στη θάλασσα. Τον λένε Rico και είναι 6 μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ελπίζω πως δεν είμαι ο μόνος που διάβασε τον τίτλο του τόπικ και νόμισε πως απλά κάποιος βιαζόταν και αναγραμμάτισε την λέξη "cocktail"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ελπίζω πως δεν είμαι ο μόνος που διάβασε τον τίτλο του τόπικ και νόμισε πως απλά κάποιος βιαζόταν και αναγραμμάτισε την λέξη "cocktail"...

εγω παντως διαβασα cocktail oταν ανοιξα το topic και ειδα για παπαγαλους, ξανακοιταξα τον τιτλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα το κοκατίλ μου κάνει πέρα δώθε στο κλουβί ασταμάτητα και, επειδή ήμαστε σε κεντρικό δρόμο και έχει φασαρία, φωνάζει επειδή φοβάται. Μόλις χθες τον πήρα, αλλά χθες δεν έκανε έτσι. Θα μου πείτε να κλείσουμε το παράθυρο, όμως είναι καλοκαίρι και έχει αρκετή ζέστη στο σπίτι μου, επειδή ήμαστε κοντά στη θάλασσα. Τον λένε Rico και είναι 6 μηνών.

Εχτές δεν έκανε έτσι επειδή φοβόταν, με την αλλαγή περιβάλλοντος και καθόταν ήσυχος.

Σήμερα πάλι κάνει έτσι γιατί κάπως ξεθάρρεψε αλλά ακούει θορύβους και πουλιά από έξω και αναστατώνεται.

Είτε κλείνεις το παράθυρο μέχρι να ηρεμήσει το πουλί είτε του αλλάζεις δωμάτιο, να προσαρμοστεί σιγά σιγά.

 

Να ασχολείσαι πολλές ώρες μαζί του και να του μιλάς. Αν είναι ταϊσμένο από χέρι και ήμερο, μόλις προσαρμοστεί λιγάκι και ηρεμήσει άνοιξέ του την πόρτα, αν είναι όμως άγριο μην διανοηθείς να βάλεις το χέρι στο κλουβί εκτός και αν θέλεις να του αλλάξεις τροφή, και αυτό με ήρεμες και αργές κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές πήγα και πήρα το πρώτο μου κατηκοίδειο!

Αν εβαζες κι ενα ΩΜΕΓΑ στο τελος μεχρι που το μπουμπουνιζα(πυροβολουσα) κι'αυτο κι εσενα μαζι.......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...