Προς το περιεχόμενο

toshiba Α100-906 και μνήμη


akou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα toshiba Α100-906 και θέλω να μάθω αν ξέρει κανείς τι μνήμη έχω (Λεπτομέρειες μάρκα κτλπ) γιατί θέλω να κάνω upgrade

 

Προσπάθησα να το ανοίξω από κάτω άλλα δεν είμαι σγουρός ότι το έκανα σωστά έχει κανείς φωτογραφίες για το πως γίνεται

 

 

Θα δω ουσιαστική διάφορα αν βαλω 2X1GB dimm 667 σε σχέση με δυο dimm στα 533

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραπλησιο μοντελο και οι μνημες λειτουργουν στα 533 ΜΗΖ, μπορεις να βρεις σε ελληνικα ηλεκτορνικα πολυκαταστηματα πολυ φθηνα η στη σελιδα που αναγραφεται παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχει samsung με SO-DIMM 1GB PC4200 (533MHZ) DDR2

αυτά απο ένα τεστ που του είχα κάνει...σήμερα αγόρασα συτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554795...όταν την βάλω θα σου πω εντυπώσεις...δυστηχώς δεν πήρα 533 για dual channel αλλά πιστεύω ότι δεν θα έβλεπα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα, Εχω εναν φορητό toshiba satelitte A100-906 ο οποιος εχει 2 slots για RAM και υποστηριζει DDR2.Σε καποια ιστοσελιδα ειδα οτι ειναι DDR2(533Mhz) και αλλου DDR2(667Mhz).Η υπαρχουσα μνημη ειναι στα 1024 Μb(2 x 512) και θελω να βάλω 2 x 1024 .Θα ηθελα να αν ειναι ευκολο να μου προτεινετε μαρκα(value for money) και αν ειναι κατι που μπορω να το κανω μονος μου....

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποίησα μνήμη της Kingston στα 533 και είμαι ευχαριστημένος. Είμουν τυχερός γιατί η ήδη υπάρχουσα μνήμη ήταν ενα DIMM της Huyndai. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη καθώς και τα δύο slots είναι στην κάτω πλευρά του laptop. Ξεβιδώνεις μια βίδα βγάζεις το πλαστικό κάλυμμα και αυτό ήταν. Καλοφόρετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ίδιο έκανα όταν είχα το παραπάνω μηχάνημα... υποχρονίζεται η 667.

 

 

εχω ενα Α100-912 κ εγω εβαλα μια 667 1GB κ το cpuz λεει οτι εχω dual channel με την 533 1GB που ειχε μεσα, καθως μαλλον υποχρονιζεται αλλα απο την αλλη εχω καποιες αμφιβολιες :rolleyes:ως προς το τι τελικα μου προσεφερε αυτη η κινηση...παντως η 667 ηταν crucial απο e-shop, εκανε γυρω στα 30€!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...