Προς το περιεχόμενο

nVidia 8800 GTX. Ποιάς εταιρίας ???


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, είμαι στη φάση να κάνω αναβάθμιση το PC μου (mobo,CPU,RAM,GPU).

 

Στο θέμα GPU έχω καταλήξει να αγοράσω την nVidia 8800 GTX. Καταρχήν είναι καλή αγορά (χρήματα\απόδοση) ?

 

Απο την άλλη βλέπω πως υπάρχουν 800 εταιρίες που μπορώ να επιλέξω. Ποιά να προτιμήσω? (σύμφωνα πάντα με specs, όχι οτι έχει ωραίο styling :D:D).Κοιτάζω προς XFX γιατί είχα και μία XFX nVidia 6600GT AGP παλιότερα και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.Εσείς (που είστε περισσότερο ψαγμένοι απο ό,τι έχω καταλάβει) τι μου προτείνετε ?

 

Ποιές εναλλακτικές έχω (διότι, είναι και πολλά τα λεφτάκια...οπότε καλό θα είναι ρε γαμώτο να πάρω κάτι που πραγματικά αξίζει μιάς και "κατάντησα" να φτάσω σε αυτό το σημείο και να δίνω τόσα λεφτά για GPU :D:D αλλά ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ! ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΑΣΤΑ... :D

 

Thanx παιδιά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ιστορία αυτή. Αν θέλεις να πάρεις κάποια που είναι με factory overclock είναι δικό σου θέμα. Και πάλι όμως κοιτάς το value for money: Μεγαλύτερο overclock με τη χαμηλότερη δυνατή τιμή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω περασει ολες σχεδον τις GTX της αγορας και επειδη βρισκομαστε στην παρουσα φαση της αγορας, θα σου προτεινα να πας για την φθηνοτερη που μπορεις να βρεις. Ολες οι GTX ειναι φτιαγμενες πανω στο reference design και πολλες κατασκευαζονται απο την ιδια εταιρεια και μετα μπαινει το αυτοκολλητο με την εκαστοτε "επωνυμια" της εταιρειας. Ισως και τονιζω ΙΣΩΣ στις ακριβοτερες να χρησιμοποιηθουν καλυτεροι πυκνωτες ή πιο διαλεγμενα chipακια μνημων αλλα δεν ειναι ουτε κανονας ουτε σε εξασφαλιζει να μην σου τυχει κομματι που δεν ανεβαινει πολυ. Τωρα βεβαια δεν ξερω και το υπολοιπο συστημα που θελεις να υλοποιησεις γιατι υπαρχει περιπτωση να ξεζουμιζεις καλυτερα μια 8800GTS παρα μια 8800GTX σε συνδυασμο με τον καταλληλο επεξεργαστη. Ολα ειναι σχετικα σε αυτο το παιχνιδι, απλα ετσι οπως ειναι καλυτερα να πας σε μια μετριοτερη λυση η οποια θα αποσβεστει πιο γρηγορα (και ισως στην τελικη χαρεις περισσοτερο), παρα σε μια πολυ ακριβη η οποια θα χασει πολυ γρηγορα μεγαλο μερος των χρηματων που εδωσες και στην τελικη να την παντρευτεις. Επισης εχε υπ'οψιν σου οτι η περιοδος των γιορτων που ερχονται αλλα και πιο πριν ειναι περιοδος που θα εμφανιστουν νεα μοντελα καρτων απο την NVidia με καλυτερες επιδοσεις απο τις παρουσες προτασεις. Αυτο σημαινει οτι οι πολυ ακριβες καρτες τωρα θα χασουν μεγαλο μερος της αξιας τους χωρις να ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορεις να αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HighT3ch, λέω να πάρω το motherboard της Asus (Maximus Formula με το X38 chipset), 2GB μνήμης DDR2 , και έναν Intel Core2Duo Quad Q6600 cpu...

 

Σύμφωνα με αυτά τι προτείνεις? Θα χαρώ λές παίρνοντας μία nVidia 8800 GTS 640MB ? Εδώ που τα λέμε γλιτώνω αρκετά χρήματα.Αλλά τα αποτελέσματα είναι κοντινά? ή καμμία σχέση ?

 

Τhanks. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συστημα που λες πηγαινε για μια 8800GTX (παρε μια eVGA) να την χαρεις και σε 90 μερες δωστη και κανε αναβαθμιση σε μια αλλη της καινουργιας σειρας πληρωνοντας την διαφορα (περισσοτερα στο site της eVGA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα τώρα δεν αξίζει η αγορά της gtx όταν σε 2 μήνες θα βγει η καινούργια σειρά και θα πέσει πολύ η τιμή της. επίσης δεν βρίσκω λόγο να αγοράσει κάποιος τώρα το πανάκριβο X38 και όχι ένα P35 (που παίζει άνετα ο q6600 στα 3,6 και παίρνει και penryn). η GTS είναι 20-25% πιο αργή και φυσικά η ανάλυση που έχει το monitor σου παίζει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή.

εγώ θα σου πρότεινα μια gts και σε κάνα τρίμηνο αλλαγή με την νέα gtx, σίγουρα λιγότερη χασούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Rumors lene oti ton Noembrio vgainei to G92 (pleon gnwsto san D8P) to opoio 8a einai mia 8800 GT (epidoseis anamesa se 8600GTS kai 8800 GTS) kai oti to Genarh 8a vgei to D8E to opoio 8a einai morfhs 8800X2 (dld 2 kartes se mia opws egine me thn 7950x2 an 8ymamai kala).

Oi kainouria genia D9E argei akoma...

symfwna me rumors etsi tpt official akoma nomizw :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ! Καλό αυτό!

[offtopic/]Ρε συ thresh, τι παίζει με τους 2 gpu σε μια κάρτα? Είναι σαν το sli? Πρέπει να το υποστηρίζει το game ή παίζουν έτσι κι αλλιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συστημα που λες πηγαινε για μια 8800GTX (παρε μια eVGA) να την χαρεις και σε 90 μερες δωστη και κανε αναβαθμιση σε μια αλλη της καινουργιας σειρας πληρωνοντας την διαφορα (περισσοτερα στο site της eVGA).

 

Γίνεται αυτό ??? Πού το λέει ? Δεν μπορώ να το βρώ.. μήπως έχεις κάποιο link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συστημα που λες πηγαινε για μια 8800GTX (παρε μια eVGA) να την χαρεις και σε 90 μερες δωστη και κανε αναβαθμιση σε μια αλλη της καινουργιας σειρας πληρωνοντας την διαφορα (περισσοτερα στο site της eVGA).

 

και εγω EVGA GTX εχω... παιζει αυτο που λες?

το εχεις δει/κανει εσυ ο ιδιος ή το εχεις ακουσει οτι γινεται?

επισης την καρτα την ειχα παρει 530Ε προ 2 μηνων. αν βγει η καινουργια με 830Ε (λεμε τωρα), εγω θα δωσω αλλα 300Ε ή θα δωσω καποια ακομα αφου θα εχει πεσει η τιμη της 8800GTX κι αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...