Προς το περιεχόμενο

Philips CGA5720N/TE by CONN-X


rapidrag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 μήνες το Philips CGA5720N/TE χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα , δεδομένου την αμφίβολη πρόθεση για υποστήριξη απο τον ΟΤΕ , εψαξα λίγο στο νετ κ δέν βρήκα κάτι σχετικό για firmware update του εν λόγω router παρα μόνο παρεμφερή προϊόντα όπως

 

http://www.smc.com/index.cfm?event=downloads.searchResultsDetail&localeCode=EN_GRC&productCategory=1&partNumber=3502&modelNumber=1547&knowsPartNumber=false&userPartNumber=&docId=5370

 

 

έχει νόημα να δοκιμάσω απο εδώ για firmware update ή να αφήσω το ρουτερακι όπως είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω πως της SMC μπορεί να περαστεί. ΑΝτάλλαξα μερικά mail με την Φίλιπς ελλάδος και μου είπαν πως είναι νέο προϊόν γι' αυτό δεν το έχουν στο σάιτ και πως σε λίγο καιρό θα το βάλουν. Ίσως βάλουν και φιρμγουερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το lag συμφωνώ κ εγώ! Παρα ολα αυτά πολύ λίγα disconnects κ γενικά μια αξιοπρεπή συμπεριφορά! Το καλοκαίρι δούλευε ολη μέρα κ ασύρματα με sisters laptop! Κάμια σχέση με το Baudec φίλου που είχε προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Δες εδώ:

 

http://www.p4c.philips.com/files/c/cga5722_00/

 

Είναι το αρχείο http://www.p4c.philips.com/files/c/cga5722_00/cga5722_00_fus_eng.zip . Το router έχει αρχίσει και κάνει κάτι περίεργα τώρα τελευταία, οπότε θα το αναβαθμίσω τώρα και ο Θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, το firmware εγκαταστάθηκε επιτυχώς αλλά φυσικά πάνω στη βιασύνη ξέχασα να κάνω ένα backup τις ρυθμίσεις του router. Και ακόμα πιο φυσικά μετά το update χάθηκαν τα πάντα. Ψάχνε μετά μία ώρα να βρεις το χαρτάκι με τα username/password του ISP. Άλλη μισή ώρα μέχρι να ξανανοίξεις όλες τις πόρτες και να επαναφέρεις όλες τις ρυθμίσεις για wireless, NAT, DMZ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

 

Τουλάχιστον τώρα φαίνεται να κλειδώνει και σε μεγαλύτερο margin, από 9-10 dB που είχα σταθερά για πάνω από χρόνο είμαι ήδη στα 12.

 

Στο adslgr.com είπαν ότι το συγκεκριμένο firmware έχει κάποια προβλήματα και ορισμένα παιδιά το απέφυγαν αλλά σ' εμένα μέχρι στιγμής πάει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμισα κι εγώ το firmware στην έκδοση 0,69.

 

Δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα με το firmware του 5722, αντιθέτως.

Δεν φορτώνει το Backup configuration file του 5720 όμως και δεν ξέρω τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο ADSL / Internet Settings -> ISP settings.

 

Γνωρίζει κάποιος;

 

Ευχαριστώ πολύ για το firmware και την αναβάθμιση και την ανακάλυψη υποστήριξης του δρομολογητού, είπα;:-) Να 'στε καλά παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα σας και από εμένα,

μόλις σήμερα έκανα upgrade το firmware του 5720 Annex B με το 0.69 του 5722 όπως προτείνεται (άγνωστο αν είναι για τον Annex A ή Annex B) και από εκείνη την στιγμή σταμάτησε ο router να βλέπει adsl κύκλωμα.. το λαμπάκι adsl μόνιμα σβηστό.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει διαφορετικό firmware για Annex B router όπως επίσης πως θα επαναφέρω τον router σε προηγούμενο firmware... να τον σώσω τον καημένο.. :):) ευτυχώς ο αθάνατος Zyxel 660H τον αντικαθιστά πλήρως.. αλλά μου άρεσε και ο Philips.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι το firmware update είναι για όλα τα annex. Έχε υπ' όψη σου ότι μετά το update γίνεται όλικο reset στο router και χάνονται όλες οι ρυθμίσεις. Μήπως εκεί έχει γίνει κάποια στραβή.

 

Αν βρω κάτι σχετικά με τα annex A και Β θα το ποστάρω πάντως.

 

edit: Έριξα μια γρήγορη ματιά στα manual του site που είχα αναφέρει πιο πάνω. Στα technical data και του CGA5722_00 αλλά και του CGA5722_05 φαίνεται ότι πρόκειται για annex A modem/routers.

 

Supports Annex A Full-Rate ADSL: up to 8 Mbps downstream, up to

1 Mbps upstream (G.992.1 & TI.143, Issue 2)

 

Αυτό όμως δεν το παίρνω κατά γράμμα, γιατί το router δεν υποστηρίζει μόνο G.992.1 αλλά και το ADSL2+ G.992.5, κάτι που δεν φαίνεται πουθενά στα manual. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη μ' αυτή την π@π@ριά που μας έδωσε ο ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό είδα και προβληματίστηκα με το αν ισχύει για Annex B.

Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων , αν και τις έχω βάλει κανονικά, γιατί ο router δεν βλέπει καν adsl κύκλωμα, το λαμπάκι είναι σβηστό... αυτό είναι σημάδι του ότι μπορεί να φταίει το Annex b.

Pls βοήθεια παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: μπααα.. και ρόπαλο κάνει.. χαχαχα...

Τι να σου πω.. ελπίζω να βρω άκρη... γιατί ο philips έβλεπε 14,5 mbs adsl ενώ ο zyxel μαχ 8,5 mbs.. βέβαια σε download μία η άλλη.. στην τελική τον χρησιμοποιώ για switch και wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, μήπως το zyxel δεν υποστηρίζει adsl2+ ? Για δοκίμασε να ψάξεις για κανα firmware, μήπως και αναβαθμιστεί. Εγώ είχα παλιότερα κάποια D-Link που δεν "σήκωναν" πάνω από 8mbps και με ένα απλό upgrade δούλεψαν σαν adsl2+ (με το G.992.5). Από την άλλη βέβαια ρισκάρεις να χαλάσεις και το zyxel, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...