Προς το περιεχόμενο

ασφάλεια ασύρματου δικτύου


gokal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω φτιάξει ένα ασύρματο δίκτυο στο γραφείο χρησιμοποιώντας ένα access point της netgear.

 

Αυτό μπορεί να δουλέψει με WEP, WPA, WPA2, WPA/WPA2.

 

Επέλεξα αρχικά την τελευταία επιλογή αλλά ένα laptop της acer που έχουμε στο γραφείο δεν μπορεί να συνδεθεί με αυτό το πρωτόκολλο αλλά ούτε και με σκέτα WPA, WPA2. (το ότι το δίκτυο δουλεύει είναι τσεκαρισμένο γιατί άλλο λαπτοπ συνδέεται κανονικά)

 

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω εάν αυτό είναι θέμα hardware ή software. Εάν δλδ είναι θέμα κάρτας δικτύου του λαπτοπ με ποιο πρωτόκολλο συνεργάζεται ή είναι θέμα των winXP.

 

2ο...Εάν δεν γίνεται τελικά να συνδεθεί με WPA/WPA2, το WEP που το υποστηρίζει, πως το ρυθμίζουμε?

 

Είμαι στη σελίδα του access point και επιλέγω WEP. Μου ζητάει να βάλω κάποιο passphrase το οποίο πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Μετά έχει ένα κουμπί που λέει generate keys και από κάτω φτιάχνει 5-6 κλειδιά.

 

Πηγαίνοντας να συνδεθώ μου ζητάει το pass αλλά όταν του δίνω αυτό που έβαλα μου λέει ότι είναι λάθος. Τι παίζει εδώ? Αν χρειάζονται επιπλέον πληροφορίες πείτε μου να γράψω

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έστησα με WEP.

 

Αλλά ακόμα αναρωτιέμαι εάν το πρωτόκολλο είναι θέμα hardware. Δλδ μπορεί με ένα firmware update να υποστηρίζει κ WPA/WPA2??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...